fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında İktisadi ve İdari Bilimler » İktisadi ve İdari Birimler Öğrencileri için Yurt Dışında Yüksek Lisans İmkanı Var Mı?

İktisadi ve İdari Birimler Öğrencileri için Yurt Dışında Yüksek Lisans İmkanı Var Mı?

Yurt dışında lisansüstü eğitim Türk öğrencilere üniversitelerinde aldıkları lisans eğitimi üzerine uluslararası bir ortamda farklı bakış açıları kazandırıyor. Farklı uluslardan…

27 Ocak 2020

Yurt dışında lisansüstü eğitim Türk öğrencilere üniversitelerinde aldıkları lisans eğitimi üzerine uluslararası bir ortamda farklı bakış açıları kazandırıyor. Farklı uluslardan öğrenci ve akademisyenlerle aynı ortamda eğitim şansı öğrenciye hem akademik hem sosyal anlamda büyük avantajlar sağlıyor. Lisansüstü eğitim için ilk adımlar lisans diplomasına sahip olmak, gerekli dil koşullarını sağlamak ve TOEFL gibi yeterlilik sınavlarına girmek ve gerekli maddi imkanları sağlamak. İyi bir diploma notu ve kararlı, başarılı bir niyet mektubu burs imkanlarına erişebilmeniz için çok önemli. Bu yazıda İktisadi İdari Bilimler Fakültelerinde okuyan öğrenciler için yurt dışında lisansüstü eğitim fırsatlarını inceleyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, ekonometri gibi lisans bölümleri mezunu öğrenciler kendi branşlarında en başarılı okullara başvurarak gerek akademik gerekse profesyonel kariyerleri için önemli bir adım atmak istiyorlar. Bazı yüksek lisans programları öğrencinin doktora programlarına doğru giden akademik kariyerlerinde bir adımken, İİBF mezunu öğrenciler için MBA (Master Business Administration) programları özel sektör ve kurumsal kariyerleri için hazırlanmış. Profesyonel iş hayatı için yüksek lisans derecesi almak isteyen öğrenciler için 1 yıllık, 2 yıllık, tezli veya tezsiz çeşitli programlar mevcut. Tezli programlar araştırma yapmak ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için altyapı oluştururken diğer programlar öğrenciyi iş hayatında uygulamaya yönelik bilgilerle donatmayı amaçlar. MBA programları İİBF mezunu öğrenciler için birkaç yıl iş tecrübesinden sonra tavsiye edilir. İş dünyasının dinamiklerini anlamış olan öğrenci, MBA eğitimi ile boşlukları doldurur ve alanında uzmanlaşır.

Yurtdışında yüksek lisans deyince akla ilk Avrupa ülkeleri geliyor. Almanya eğitim kalitesi ve lisansüstü eğitimin düşük hibelerle ücretsize yakın olmasıyla öne çıkıyor. Almanya mühendislik alanında öne çıkan bir ülke olmasına rağmen Berlin School of Economics and Law onlarca farklı işletmecilik, uluslarası işletmecilik ve ekonomi bölümlerinde çok başarılı bir okul. London School of Economics dünyada sosyal bilimler alanında en başarılı okullardan biri. Yüksek lisans bölümlerine kabul alabilmek için gerekli diploma notu koşullarını ve eğitim ücretlerini sağlayabilirseniz size iyi bir eğitim, kariyer ağları ve nicesini katacağından şüphemiz yok. KU Leuven Belçika’da bulunan ve sosyal bilimler alanında güçlü başka bir üniversite. Belçika’da lisansüstü eğitim ücretleri hala karşılanabilir seviyedeyken bölümlerini ve mezun profilini incelemenizi önerdiğimiz bir üniversite. Sciences Po Paris merkezli ve önde gelen sosyal bilimler üniversitelerinden bir diğeri. Siyaset ve uluslararası ilişkiler alanında Avrupa’da 1. Sırada gösteriliyor. Tilburg University, Utrecth University, University of Amsterdam, Leiden University Hollanda’nın İİBF mezunları için sosyal bilimler alanında en başarılı üniversitelerinden.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest