fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » IB ve AP Programları Arasındaki Farklar Nelerdir?

IB ve AP Programları Arasındaki Farklar Nelerdir?

IB (International Baccalaureate) ve AP (Advanced Placement) programları, lise düzeyindeki öğrencileri üniversite sistemine hazırlayan normal liselere göre farklı bir müfredata…

22 Nisan 2020

IB (International Baccalaureate) ve AP (Advanced Placement) programları, lise düzeyindeki öğrencileri üniversite sistemine hazırlayan normal liselere göre farklı bir müfredata sahil olan uluslararası bir eğitim sistemidir. Bu programlara katılacak öğrencilerin, lisede başarı düzeyi ve ders notları yüksek öğrenciler olmalıdır. Bu nedenler her öğrenci bu programa başvuramamaktadır.

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, bu programlar yurtdışına başvuru yapacak öğrenciler için çok daha uygun olacaktır. Çünkü eğitimini alacağı programda eğitimini alacağı dersler yoğunlukla üniversitede seçeceği alandaki dersler olacaktır. Yani, üniversiteye başlamadan tercih ettiğiniz bölümün derslerini görmeye başlarsınız.

IB Programı

İsviçre merkezli bir kurum tarafından ortaya çıkmış uluslararası bir diploma programıdır. IB programının eğitim sistemi ve müfredatı AP programına göre tamamen farklıdır. IB programını seçmek isteyen öğrencilerin mutlaka lisesini IB diploması veren bir okul olmasına dikkat etmelidir. Yani, IB diploması veren bir lisede eğitimine başlamalıdır. IB diploma programına karar verip lise döneminin son 2 yılında seçebilirsiniz. IB derslerinizi 2 yıl boyunca toplam 6 ders şeklinde seçebiliyorsunuz. Bunlardan 3 dersi zorunlu olarak alırsınız. IB diploma programı veren birçok özel okul bulunmaktadır. Bu programdan mezun olan öğrenciler diplomalarıyla rahatlıkla yurtdışındaki üniversitelere başvuru yapabilirler.

AP Programı

College Board tarafından uygulanmaktadır. Lise eğitimi alan öğrencilerin başvurabildikleri uluslararası bir eğitim programıdır. College Board ile anlaşmalı olan okullar 2 yıl boyunca uygulanan bu eğitimi tamamladıktan sonra da sınav yapmaktadır. Sınavları başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları verilmektedir. Üniversite düzeyinde alacağınız bu dersler ileride tercih edeceğiniz alana bağlı olarak sayılabilir ve o derslerden muaf tutularak üniversiteye başlayabilirsiniz. Bazı okullar da ise, AP notlarınız diploma notunuza etki edebilmektedir. 1 yıl içerisinde toplam 6 AP sınavına kayıt yaptırılabilmektedir. AP programını diğer programdan ayıran bir diğer özelliği ise, AP programına katılmak için illa resmi bir AP programına kaydolmanız gerekmiyor. Yani, dışardan da sınavlara kaydolarak girebilirsiniz. İstediğiniz dersleri seçebilir ve sınavlara girebilirsiniz. Sınavları verdiğiniz takdirde bu skorunuzu üniversitede rahatlıkla kullanabilir ve o derslerden muaf olabilirsiniz.

IB ve AP birbirinden ayıran en büyük özellikleri IB programının daha sistematik ve zorunlu olarak görülmesi gereken bir müfredat sistemi olmasıdır. Yani, 6 dersten 3 dersi orta düzey, 3 ders de üst düzey dersler olmalıdır. Burada zorlandığınız dersleri de seçmek zorunda kalabilirsiniz. AP programında ise böyle bir zorunluluk yoktur. Yani, rahatlıkla istediğiniz dersleri seçebilir ve istediğiniz zaman sınavlara girerek (ister bir ders ister iki ders) başarılı olduğunuz takdirde sertifikanızı başvuracağınız yurtdışı üniversitelerinde kullanabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest