fbpx
Ana sayfa » AP » IB mi AP mi? Hangisini Tercih Etmeli?

IB mi AP mi? Hangisini Tercih Etmeli?

Küresel düzeyde oldukça popüler olan, AP (Advanced Placement) ve IB (International Baccalaureate) programları, lise düzeyindeki öğrencileri üniversite sistemine hazırlamayı amaçlayan…

28 Haziran 2020

Küresel düzeyde oldukça popüler olan, AP (Advanced Placement) ve IB (International Baccalaureate) programları, lise düzeyindeki öğrencileri üniversite sistemine hazırlamayı amaçlayan ve öğrencilerin akademik hayatları için birçok avantaj sağlayan eğitim programlarıdır.

AP programı, lise öğrencilerine, üniversite seviyesinde dersler alma imkanı sunar. Bu dersleri başarıyla veren öğrenci üniversitede bu derslerden muaf olma hakkı kazanabilir. Özellikle, yurt dışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin, kabul sürecinde, AP sınavında iyi bir skor elde etmiş olması lisans eğitimi için hazır olduğunun kanıtı niteliğindedir.

Peki ya IB nedir?

IB Programı ise yine lise düzeyindeki öğrencileri kapsayan, üniversite öncesi bir eğitim programıdır. Program kapsamında öğrencilerin, sosyal ve fiziksel becerilerini geliştirmeleri ve üniversite yaşamlarında başarılı olabilmeleri için hazırlanmaları hedeflenmektedir. Temel amaç ise; üniversite eğitimini yurt dışında sürdürmek isteyen öğrencilerin almakta olduğu eğitim müfredatını ortak ve evrensel bir çerçeve dahilinde sürdürmesidir.

IB ve AP Programlarının Farkları Nelerdir?

IB Programı, İsviçre merkezli bağımsız bir eğitim kurumu tarafından ortaya çıkartılan bir diploma programı. Yani sadece belirli derslerden sertifika alabileceğiniz bir program değil. İki program arasındaki en temel farkın bu olduğunu söylemek mümkün. IB programına dahil olabilmek için IB ile anlaşması olan bir lisede eğitim görüyor olmanız gerekiyor. Program lisenin son iki yılında başlıyor. Belirli dersler alarak ve bu dersler kapsamında ödevler hazırlayarak mezun programdan mezun olunuyor. AP Programında, IB’nin aksine belirli bir müfredat yok. Yılın belli bir döneminde, istediğiniz derslerden sınava girip, sertifika alınabiliyor. Bu sertifikalar, hem başvuru süreçlerinde diğer adayların önüne geçmeniz açısından, hem de üniversiteye kabul edildikten sonra aldığınız derslerden muaf tutulabilmeniz açısından avantaj sağlıyor. AP’yi IB’den ayıran en önemli özellik isteyen öğrencinin istediğini sınava girebilme hakkına sahip olması.

Ders İçerikleri

IB programı çerçevesinde öğrenciler doğa bilimleri, dil, kültür ve sanat alanlarında çeşitli dersler alıyorlar. Bu dersler öğrencinin lise eğitim hayatını büyük oranda şekillendiriyor. AP programında ise öğrenciler ilgi alanlarına yönelme imkanı bulabiliyor ve bu doğrultuda yükseköğretim dersleri seçebiliyor.

Hangisini Tercih Etmek Daha Avantajlı?

Öncelikle; her iki programın da uluslararası düzeyde ve seçkin üniversiteler tarafından kabul gördüğünü belirtmekte yarar var. Fakat özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görmeyi planlıyorsanız AP’nin sağladığı belli avantajlar var. Örneğin; başvurmak istediğiniz alanın derslerinde iyi bir skor elde etmiş olmanız kabul sürecinde olumlu cevap alma şansınızı arttırıyor. Her iki program kapsamında da çalışmalar ve ödevler için çaba ve zaman harcamanız gerekiyor. Bu noktada; AP’nin daha sistemli olduğunu ve IB’nin ise daha derinlemesine bir çalışma ve eleştirel analiz istediğini söyleyebiliriz. Bu noktada tercihi; öğrencinin çalışma sistemi ve üniversitede tercih edeceği ülke, okul ve bölümlerin gerekliliklerine göre yapması gerekiyor.

ABA Yurt Dışı Eğitim olarak “AP ve IB nedir?” “Programların avantajları nelerdir?” “Hangisini tercih etmelisiniz?” gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Hem AP hem de IB öğrencilerin geleceğini şekillendirmesi noktasında önemli ve avantaj sağlayan programlar. AP ve IB hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest