fbpx

Hollanda’da Tıp Eğitimi

27 Temmuz 2018

Hollanda'da Tıp Eğitimi

Hollanda’nın üniversiteleri dünyanın önde gelen eğitim kurumları arasında yer alıyor. Times Higher Education’ın 2017 üniversite sıralamasına göre, en iyi 200 okul içinde 13 okulunu barındıran Hollanda (1), öğrencilerin yurtdışında eğitim tercihlerinde de ilk sıralarda yer alıyor. Yurtdışında tıp okumak isteyen öğrencilere de kapılarını açan Hollanda okullarında sistem de ülkemize göre farklı. Hollanda’da tıp okumak isteyen öğrenciler için süreci bir de yakından inceleyelim.

Eğitim Sistemi

Ülkemizde altı sene olan tıp eğitimi, Hollanda’daki okullarda üç sene lisans, üç sene yüksek lisans ve bir sene saha pratiği olmak üzere toplamda yedi yıl. Üniversitelerde sadece üç yıllık lisans eğitimi İngilizce verilmekle beraber, yüksek lisans ve saha pratiği kısmında eğitim dili Flemenkçe. Öğrencilerin yüksek lisans ve saha pratiği seviyesine geldiklerinde yaptıkları hasta ziyaretlerinde Flemenkçe’ye ihtiyaç duyacak olmalarının yanında, zaten okulu bitirebilmenin şartlarında biri de Flemenkçe yeterlilik testini verebilmek. Yani lisans eğitimini İngilizce gören bir öğrencinin, aslında bir yandan da Flemenkçe öğrenmesi bekleniyor.

Lisans eğitiminde İngilizce eğitim veren iki okul var: Gröningen Üniversitesi ve Maastricht Üniversitesi. Küresel Sağlık ve Moleküler Tıp olmak üzere iki farklı alanda İngilizce lisans programı açıyorlar. Fakat lisans eğitimi sona erdikten sonra, yüksek lisans ve saha pratiği eğitimlerinde Flemenkçe şartı yine aranıyor. (2)

Başvuru Süreci

Hollanda’da eğitim veren okullara başvurmak için lise diploması ve YKS sonuç belgesinin yanında, öğrencilerin lisede bazı dersleri almış olmaları bekleniyor. Tıp eğitimine başvuran öğrencilerden, lisede Fizik ve Kimya eğitimi almış olanlara Propedeudisch Examen sınavına giriş hakkı tanınıyor. Başvurular ise genelde ekim ayında fakat bir sene sonraki okul dönemi için yapılıyor. Yani, 2017 Ekim ayında başvuru yapan bir öğrenci 2018 eğitim-öğretim yılı için başvuru yapmış oluyor.

Burs İmkânları

Lisans programlarının 6000-15000€, yüksek lisans programlarının 8000-20000€ arasında değiştiği ülkede Hollanda devleti yabancı öğrencilere burs imkânı sunuyor. Bütçesi Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ve 48 Araştırma ve Uygulamalı Bilim okullarınca sağlanan The Holland Scholarships (Hollanda Bursları), EP-Nuffic tarafından idare ediliyor. Burs programı, aralarında Türk öğrencilerin de bulunduğu, lisans ve yüksek lisans programlarına başvuran yabancı öğrencilere yıllık 5000‘luk destek veriyor. (3) Bunların dışında üniversitelerde devletten bağımsız olarak, başvuran öğrencilere burs olanakları sunuyorlar.

Mezuniyet Sonrası

Ülkemizde tıp eğitimini bitiren öğrencilerin, uzmanlık alabilmek için girdiği TUS sınavı gibi bir sınav Hollanda’daki okullarda yok. Mezuniyet sonrasında uzmanlık eğitimini de Hollanda’da almayı düşünen öğrencilerin okulların şartlarını incelemesi daha faydalı olacaktır. Mezuniyet sonrası eğitim şartlarının okuldan okula farklılık göstermesi ve başvuruların da fakültelere bireysel olarak yapılmasından dolayı, öğrencinin gitmek istediği okulla bire bir görüşmesi daha sağlıklı bir yol. (4)

Kaynakça:

  1. https://www.studyinholland.nl/nesoturkey/haberler/dunyanin-en-iyi-200-universitesi-arasinda-13-hollandali
  2. https://www.studyinholland.co.uk/medicine.html 
  3. http://www.pervinkaplan.com/detay/hollanda-universitelerinden-5-bin-euro-burs/922 
  4. https://issuu.com/turk_msic/docs/avrupada-tip-egitimi-rehberi 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez: Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta:  info@abaedu.com

Telefon: 0 (212) 287 86 06

Lisans seviyesi:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

Lisansüstü:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

Diğerleri:

Dersler

Eğitimler

Sınav

Burs

 

Kurumsal:

Hakkımızda

Bilgi Bankası

İletişim

 

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest