fbpx
Ana sayfa » Blog » SAT Sınavı Kayıt Süreci Nasıl İşler ve Kimler Girebilir?

SAT Sınavı Kayıt Süreci Nasıl İşler ve Kimler Girebilir?

Amerika’daki College Board tarafından düzenlenen SAT, tüm dünyadaki çeşitli sınav merkezlerinde yılda altı ya da yedi kez uygulanıyor. SAT, dünya…

10 Şubat 2018

sat sınavı kayıt

Amerika’daki College Board tarafından düzenlenen SAT, tüm dünyadaki çeşitli sınav merkezlerinde yılda altı ya da yedi kez uygulanıyor. SAT, dünya çapında çoğu Amerika’da olmak üzere yaklaşık altı bin kolej ve üniversite tarafından kabul alabilmek için anahtar niteliğinde bir sınav. Peki, SAT sınavı kayıt süreci nasıl işler ve sınava kimler girebilir?

Sınava katılım konusunda bir statü veya yaş kısıtlaması yok. Amerika’daki seçkin bir üniversiteden kabul almak isteyen herkes SAT için uygun denebilir. SAT, lisans düzeyinde bir eğitime kapı açtığı için katılmayı tercih eden kitle genellikle liseden yeni mezun olmuş olanlar, on ikinci sınıflar ve daha nadir olarak on birinci sınıflar. On birinci sınıfların da katılmayı seçmesinin nedeni sınav sonuçlarının geçerlilik süresinin iki yıl olması.

Eğer Türk vatandaşı değilseniz ve Türkiye’deki Boğaziçi, Koç, Sabancı ve ODTÜ gibi İngilizce eğitim veren prestijli üniversitelere devam etmek istiyorsanız da SAT gerekli. Bu okullar Türkiye’de uygulanan YÖS yerine SAT sonucunu baz alıyor. Daha iyi bir sonuç alabilmek için sınava Upper Intermediate bir İngilizce seviyesinden sonra girilmesi tavsiye ediliyor.

sat sınavı kayıt

SAT sınavı kayıt işlemi

SAT sınavı kayıt işlemi danışmanlık hizmeti veren ilgili merkezlerden ya da bir danışman firma aracılığıyla yapılabilir. Bu merkezler İstanbul’da Robert Koleji, Ankara’da Bilkent Üniversitesi ve Türk Amerikan Derneği ve İzmir’de ve Tarsus’ta bulunan Amerikan Kolejleri.

Kayıt merkezlerine gitmek yerine internet üzerinden  bir kullanıcı profili oluşturarak da SAT başvurusu yapabilirsiniz. Profilinizi oluşturduktan sonra sınav tarihinizi ve şehrinizi seçebilirsiniz.

Başvurular genelde sınav tarihinden üç dört hafta önce sona eriyor. Ancak bu tarihi geçirdiyseniz, geç kayıt için ek bir ücret ödeyerek sınavdan iki ila üç hafta öncesine kadar başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. SAT sınavı kayıt ücreti Writing kısmı hariç 46 Amerikan doları, Writing dahil olduğunda ise 60 dolar.

İnternet üzerinden yapılan başvurularda ücretler kredi kartıyla ödeniyor. Geç kayıt ücreti ise kayıt ücretine ek olarak 29 dolar. Eğer sınav tarihinde veya yerinde bir değişiklik yapmanız gerekirse ayrı bir 29 dolar karşılığında bu değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca çeşitli ek ücretler ödeyerek sınav sonuçlarının daha kapsamlı analiz edilmesi gibi hizmetler de alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 7 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest