fbpx
Ana sayfa » Blog » Hollanda’da Mühendislik Eğitimi

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi

Hollanda’da mühendislik eğitimi veren 20’nin üzerinde üniversite bulunuyor.  Bilindiği gibi; Hollanda uluslararası eğitimde dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi. ABA…

24 Haziran 2020

Hollanda’da mühendislik eğitimi veren 20’nin üzerinde üniversite bulunuyor.  Bilindiği gibi; Hollanda uluslararası eğitimde dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi. ABA Yurt Dışı Eğitim olarak, “Hollanda’da mühendislik okumak neden avantajlı?”, “Fiyatlar nasıl?”,  “Öne çıkan üniversite ve bölümler hangileri?” gibi soruları sizin için yanıtlamaya çalışacağız?

Neden Hollanda?

Hollanda; Avrupa’nın en büyük limanlarından birine sahip, meşruti monarşi ile yönetilen,  peynirleri, lale bahçeleri, yel değirmenleri ile ünlü bir Avrupa ülkesi.  İleri teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi, inovatif tasarımlar, dijital dönüşüm ve alternatif enerji sistemleriyle dünyanın en önemli teknoloji merkezlerinden bir tanesi.  Hollanda, sadece önemli şirketlerin merkezi değil aynı zamanda dijital dönüşümün öncüsü olan Booking, WeTransfer gibi web hizmetlerinin de doğduğu yer. Dijital pazarlama ve dijital medya alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Hollanda’nın bu başarısının sırrı ise mühendislik eğitimine ve mühendislik hizmetlerine verilen önem demek mümkün.

Hollanda’da Mühendislik Okumak Neden Avantajlı?

Hollanda’da mühendislik eğitimi veren pek çok teknoloji enstitüsü, dünyanın en iyi okulları arasında gösteriliyor. Ülkede İngilizce eğitim veren pek çok üniversite bulunuyor ve bu üniversitelerde tüm başvuru süreçleri de İngilizce ve online olarak yürütülebiliyor.  Hollanda’da mühendislik eğitimi alıyorsanız; henüz mezun olmadan yeni proje ve girişimlerde yer alma ve uluslararası şirketlerde staj yapma imkanı bulabiliyorsunuz. Buna ek olarak; mezun olduktan sonra iş bulma olağanının en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesi Hollanda.

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi: Mühendislik Bölümlerinin Ücretleri

Peki; Hollanda mühendislik bölümü ücretleri nasıl? Hollanda Üniversitelerinde; benzer kalitede eğitim veren, Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere kıyasla mühendislik bölümlerinin ücretlerinin çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Temel giderlerin pahalı olmaması, ulaşım kolaylığı ve devlet destekleri de öğrencilerin hayatını kolaylaştıran diğer etkenler arasında. Üniversitelerin burs imkanlarının yanı sıra; Avrupa Birliği ve özel kuruluşların sağladığı çok sayıda burstan yararlanmak da mümkün.

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi: Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Az öncede ifade ettiğimiz gibi pek çok üniversite ve bölüm için başvuruları İngilizce ve online olarak gerçekleştirmek mümkün. Yabancı dil yeterlilik belgesi, transkript, niyet mektubu gibi gerekli olan belgelerin tamamı online merkezi bir sistem üzerinden üniversiteye iletiliyor. Daha detaylı bilgi almak için; Hollanda’da üniversite eğitimi ve başvuru koşullarını anlattığımız videomuza göz atabilirsiniz.

Başvurularda İşinizi Kolaylaştıracak Sınavlar

Hollanda’da bazı üniversiteler Temel Yeterlilik Testi(TYT) ya da Alan Yeterlilik Testi(AYT) ile girişi kabul ederken, bazı üniversitelere Advanced Placement(AP) puanı ile başvurmak gerekiyor. Fen ve matematik bölümlerinden alınacak 4 High Level AP başvurularda büyük bir avantaj sağlıyor. AP yerine International Baccalaureate(IB) puanı da kabul edilebiliyor. AP ve IB programlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. AP’nin yanı sıra bazı okullar SAT sınav skoru talep edebiliyor. Pek çok üniversite IELTS’ten 6.5 almanız yeterli görülüyor.

ABA Yurt Dışı Eğitim olarak; sizleri Hollanda’da mühendislik okumak, yaşam şartları, başvuru koşulları ve ücretler hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Daha detaylı bilgi, soru ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest