fbpx
Ana sayfa » Blog » Hollanda’da Mühendislik Eğitimi

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi

Hollanda’da mühendislik eğitimi veren 20’nin üzerinde üniversite bulunuyor.  Bilindiği gibi; Hollanda uluslararası eğitimde dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi. ABA…

25 Eylül 2020

hollandada-muhendislik-egitimi

Hollanda’da mühendislik eğitimi veren 20’nin üzerinde üniversite bulunuyor.  Bilindiği gibi; Hollanda uluslararası eğitimde dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi. ABA Yurt Dışı Eğitim olarak, “Hollanda’da mühendislik okumak neden avantajlı?”, “Fiyatlar nasıl?”,  “Öne çıkan üniversite ve bölümler hangileri?” gibi soruları sizin için yanıtlamaya çalışacağız?

Mühendislik denildiğinde Almanya anılırken Hollanda’nın önemi pas geçilebiliyor. Mühendislik eğitimi konusunda Hollanda kişilere bambaşka imkanlar sağlamaktadır.  Hollanda enerji, enerji verimliliği ve denizlerdeki rüzgar enerjisi konusunda ileri düzey teknolojilere sahiptir. Ülke olarak elektriklerinin %40’ını sürdürülebilir kaynaklardan elde etmektedirler.  Hollandalılar hidrolik mühendisliği, nehir mühendisliği, taşkın koruması ve alt yapısı alanlarında uzmanlardır. Ekonomiye katkı sağlayacak inovatif kimya mühendisliği alanında da çalışmaları vardır. Bu neden Hollanda mühendisliğin saydığımız alanlarına dayalı eğitimlerinde de  gelişmişliğini ortaya koymaktadır.

Neden Hollanda?

Hollanda; Avrupa’nın en büyük limanlarından birine sahip, meşruti monarşi ile yönetilen,  peynirleri, lale bahçeleri, yel değirmenleri ile ünlü bir Avrupa ülkesi.  İleri teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi, inovatif tasarımlar, dijital dönüşüm ve alternatif enerji sistemleriyle dünyanın en önemli teknoloji merkezlerinden bir tanesi.  Hollanda, sadece önemli şirketlerin merkezi değil aynı zamanda dijital dönüşümün öncüsü olan Booking, WeTransfer gibi web hizmetlerinin de doğduğu yer. Dijital pazarlama ve dijital medya alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Hollanda’nın bu başarısının sırrı ise mühendislik eğitimine ve mühendislik hizmetlerine verilen önem demek mümkün.

Hollanda Mühendislik Eğitimi: Üniversiteler

Çoğu Hollanda üniversitesi mühendislik eğitimi vermektedir. Fakat alanında iyi olan üniversiteleri seçmek önemli olandır. Delf Üniversitesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi, Twente Üniversitesi ve Groningen Üniversitesi Hollanda’daki en iyi mühendislik üniversiteleridir.  Bu üniversiteler geleceğe hitap eden inovatif çalışmalar üzerine odaklanmaktadırlar. Örneğin Twente Üniversitesi’nin elektrik mühendisliği sağlık, enerji ve güvenlik konularında çalışmalar yapmaktadır. Robotik kollar, enerji koruyucu bataryalar ve tornado oluşumunun tahmin eden küçük robotlar Twente Üniversitesi’nin elektrik mühendisliğinden çıkan yaratıcı çalışmalardan bazılarıdır.

Hollanda’da Mühendislik Okumak Neden Avantajlı?

Hollanda’da mühendislik eğitimi veren pek çok teknoloji enstitüsü, dünyanın en iyi okulları arasında gösteriliyor. Ülkede İngilizce eğitim veren pek çok üniversite bulunuyor ve bu üniversitelerde tüm başvuru süreçleri de İngilizce ve online olarak yürütülebiliyor.  Hollanda’da mühendislik eğitimi alıyorsanız; henüz mezun olmadan yeni proje ve girişimlerde yer alma ve uluslararası şirketlerde staj yapma imkanı bulabiliyorsunuz. Buna ek olarak; mezun olduktan sonra iş bulma olağanının en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesi Hollanda.

Hollanda’da mühendislik eğitimi almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle İngiltere ve Amerika’dan sonra en çok İngilizce üniversite eğitimi imkanı sağlayan ülke Hollanda’dır. Çocukluktan beri eğitim sisteminde İngilizce dil eğitimine değer veren bir ülke olduğu için insanların %70’i İngilizce bilmektedir. Bundan dolayı ülkede yalnızca İngilizce bilerek yaşamak kolaydır. Diğer ülkelerde mühendislik bölümü eğitim ücretleri Hollanda’ya göre daha yüksektir. Bu da Hollanda’yı mühendislik okumak için daha cazip bir yer haline getiren faktörlerdendir. Hollanda eğitimini her alanda değerli kılan en büyük faktör ise eğitim sistemidir. Hollanda’da eğitim sistemi özel olarak dizayn edilmiştir. İnteraktif ve uygulamalı eğitime dayalı bir sistem oluşturulmuştur. Mühendislik alanında uygulama yaparak öğrenmek fark yaratır. Yapılan projeler uygulandıkça öğrenciler deneyim kazanırlar.

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi İş Olanakları

Hollanda yalnızca okumak için değil iş bulmak için de olanaklar sağlar. İstihdam oranı yüksek olan Hollanda’da mühendislik eğitimi almanız mezun olduktan sonra orada kalarak iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Birçok farklı iş olanağının olması da sizi iş anlamında sevdiğiniz alana yönelmenizde kolaylaştıracaktır. Parasal getirisi Türkiye’de az denilen mühendislik alanlar Hollanda’da önemseniyor ve bu alanlardaki istihdam oranları da yüksektir. Bunun dışında Hollanda mühendislik alanında akademik çalışmalara devam etmek isteyenlere de imkanları genişletmektedir. Hollanda toplu ve özel araştırmalara ve yeni inovatif fikirlere açık bir memlekettir. Hollanda’da okurken bile projeler üreterek bir şirketle anlaşıp çalışma imkanınız oldukça mümkündür.

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi: Mühendislik Bölümlerinin Ücretleri

Peki; Hollanda mühendislik bölümü ücretleri nasıl? Hollanda Üniversitelerinde; benzer kalitede eğitim veren, Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere kıyasla mühendislik bölümlerinin ücretlerinin çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Temel giderlerin pahalı olmaması, ulaşım kolaylığı ve devlet destekleri de öğrencilerin hayatını kolaylaştıran diğer etkenler arasında. Üniversitelerin burs imkanlarının yanı sıra; Avrupa Birliği ve özel kuruluşların sağladığı çok sayıda burstan yararlanmak da mümkün.

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi: Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Az öncede ifade ettiğimiz gibi pek çok üniversite ve bölüm için başvuruları İngilizce ve online olarak gerçekleştirmek mümkün. Yabancı dil yeterlilik belgesi, transkript, niyet mektubu gibi gerekli olan belgelerin tamamı online merkezi bir sistem üzerinden üniversiteye iletiliyor. Daha detaylı bilgi almak için; Hollanda’da üniversite eğitimi ve başvuru koşullarını anlattığımız videomuza göz atabilirsiniz.

Başvurularda İşinizi Kolaylaştıracak Sınavlar

Hollanda’da bazı üniversiteler Temel Yeterlilik Testi (TYT) ya da Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile girişi kabul ederken, bazı üniversitelere Advanced Placement (AP) puanı ile başvurmak gerekiyor. Fen ve matematik bölümlerinden alınacak 4 High Level AP başvurularda büyük bir avantaj sağlıyor. AP yerine International Baccalaureate (IB) puanı da kabul edilebiliyor. AP ve IB programlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. AP’nin yanı sıra bazı okullar SAT sınav skoru talep edebiliyor. Pek çok üniversite IELTS’ten 6.5 almanız yeterli görülüyor.

ABA Yurt Dışı Eğitim olarak; sizleri Hollanda’da mühendislik okumak, yaşam şartları, başvuru koşulları ve ücretler hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Daha detaylı bilgi, soru ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest