fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Hollanda’nın En iyi 10 Üniversitesi

Hollanda’nın En iyi 10 Üniversitesi

Dünyanın en gelişmiş 15 ülkesinden biri olan Hollanda’nın, ana dili Felemenkçe’dir. Ancak ülke nüfusunun %94’ü İngilizce konuşabildiği için turistler, günlük hayatta iletişim…

26 Şubat 2020

Dünyanın en gelişmiş 15 ülkesinden biri olan Hollanda’nın, ana dili Felemenkçe’dir. Ancak ülke nüfusunun %94’ü İngilizce konuşabildiği için turistler, günlük hayatta iletişim kurmakta hiç zorlanmıyor. Bu sebeple, dünyanın dört bir yanından eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihi arasında Hollanda yerini alıyor. Aynı zamanda Hollanda Avrupa da ilk İngilizce eğitim veren ülkedir. Araştırmaya dayalı bir eğitim sistemine sahip bir ülke olmasından Hollanda, Avrupa’nın en çeşitli uluslararası İngilizce eğitim programlarını sunan ülkelerin arasında yer alıyor. Şimdi, Hollanda’nın en iyi 10 Üniversitesini inceleyelim!

 

1. Nijmegen Radboud Üniversitesi

Hollanda’nın Nijmegen kentinde yer alan üniversite,1923 yılında kurulmuştur. Hollanda’nın 13 büyük araştırma üniversitesinden biridir. Öğrencilerine, akademisyenler ve diğer uluslararası öğrencilerle etkileşim içerisinde daha yakın çalışabilmeleri için seminerler ve toplu çalışma ortamları sağlayarak çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Radboud Üniversitesi, 7 fakültesi bulunan çok sayıda bölüm seçeneği sunarak öğrencileri bir araya getirmektedir. Bununla birlikte yüksek lisans programlarının tamamı, Hollanda ve Felemenk Bölgesi Akreditasyon Kurumu (Accreditation Organization of the Netherlands and Flanders) tarafından uluslararası akreditasyona sahiptir.

2. Rotterdam Üniversitesi

Rotterdam Erasmus Üniversitesi 1973 yılında kurulmuştur. Tıp, sağlık ve işletme alanlarında çeşitli programlar sunmaktadır. Rotterdam Üniversitesi öğrencilerine kendi alanlarında staj yapma ve öğrencilerine kampüs içerisinde çalışabilme imkânı sağlamaktadır. Öğrencilerine çeşitli akreditasyonları ve eğitim kalitesi yüksek bir sistem sunmaktadır. Aynı zamanda Rotterdam Üniversitesinin uluslararası işletme toplulukları ile de bağlantıları mevcuttur.

3. University of Twente

Twente Üniversitesi Hollanda’nın Enschede kentinde bulunan bir devlet, araştırma üniversitesidir. Lisans ve Yüksek Lisans programları psikoloji, fizik, mühendislik, biyomedikal teknoloji, sosyal bilimler gibi pek çok teknik ve teorik içerikli eğitimli programlar sunmaktadır. Twente Üniversitesi, teknolojinin insanlar ve toplumlar üzerindeki etkilerine odaklanmış bir üniversitedir.

4. Wageningen Üniversitesi

Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi 1918 yılında, Hollanda’nın gıda vadisi olarak bilinen Wageningen de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 100’ün üzerinde ülkeden uluslararası öğrenci anlamında en geniş portföye sahip üniversitedir. Bu nedenle, eğitim veren profesörleri, tarım ve çevre bilimleri alanında dünya standartlarına sahil bir üniversitedir. Wageningen Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora programları ve program içerikleri ile çok çeşitli bir üniversite olarak bilinmektedir. Bu özellikleri sebebiyle de Times Higher Education Rankings sıralamalarında ilk 100’ün içerisindedir.

5. Utrecht Üniversitesi

Utrecht Üniversitesi 1636 yılında kurulan Hollanda’nın en eski ve en büyük üniversitelerden biridir. Hollanda’nın Utrecht kentinde bulunmaktadır. Utrecht Üniversite’nin tüm eğitim programları Hollanda-Flemenk Akreditasyon Kurumu (Dutch-Flemish Accreditation Organization) tarafından akredite edilmiştir.  Avrupa’nın en iyi 11. Üniversitesidir. 118 ülkeden fazla uluslararası öğrenciye beşerî bilimler, tıp ve diğer bir çok Lisans ve Yüksek Lisans programını İngilizce olarak sunmaktadır.  Bu özelliği ile Hollanda’nın en çok İngilizce eğitim veren üniversitesidir.

6. Leiden Üniversitesi

Leiden Üniversitesi, 1575 yılında Hollanda’nın Leiden kentinde kurulmuş, Seksen Yıl Savaşı’ndaki Hollanda Isyanı’nın lideri olan Prens William tarafından kurulmuş olması sebebiyle Hollanda’nın en eski üniversitedir. Leiden Üniversitesi, Dünyanın dört bir yanından gelen profesörler ve uluslararası öğrenciler ile birlikte etkin iletişim sağlayarak, eğitim kalitesini yükseltmiş bir üniversitedir. Bu özellikleriyle Leiden Üniversitesi Dünya’da en çok Nobel ödüllü mezuna sahip (16 Nobel Ödülü) 50 okul arasında yer almaktadır. Örneğin, Alman Fizikçi Albert Einstein (1921) ‘da Leiden Üniversitesin ’de araştırmacılık yapmıştır. Tıp, sosyal bilimler, uluslararası hukuk, astronomi ve batı dışı diller alanları gibi birçok programda eğitim sunmaktadır.

7. University of Groningen

Groningen Üniversitesi, 1614 yılında Hollanda’nın Groningen kentinde kurulmuş en eski ikinci üniversitesidir. Groningen Üniversitesi, araştırma üniversitesi olarak uluslararası anlamda tanınan bir üniversitedir. 9 fakültesi bulunan Groningen Üniversitesi, çeşitli programları ile öğrencilerine uluslararası statüde, yüksek kaliteli eğitim sunmaktadır. Bununla birlikte tüm programlarının Hollanda Hükümeti tarafından akreditasyonu bulunmaktadır. Groningen Üniversitesi’nin eğitime açıldığı tarihten bu yana 100.000’i aşkın öğrenciyi mezun etmiştir.

8. University of Amsterdam

Amsterdam Üniversitesi, Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam da kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. Hollanda’nın en iyi, Avrupa’nın 17. en iyi ve Dünyanın 56. en iyi üniversitesi olarak seçilmiştir. Sosyal Bilimler, Ekonomi, Hukuk, Fen, Diş ve Eczacılık fakültelerinde çok çeşitli programları ile uluslararası öğrencilere eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra İngilizce doktora programları da bulunmaktadır. Amsterdam Üniversitesi Hollanda’nın en eski 3. üniversitesidir.

9. Delft University of Technology

Delft Teknoloji Üniversitesi, 1842 yılında Hollanda’nın Delf kentinde kurulmuş en büyük araştırma ve geniş kapsamlı üniversitesidir. 2500 bilim adamıyla Hollanda’nın uluslararası en iyi üniversitelerinin arasında adından söz ettirmiştir.  Hollanda’nın en eski üniversitesi olmasının yanı sıra aynı zamanda en büyük teknoloji üniversitesidir. Fen, tasarım, mühendislik ve diğer birçok alanda çeşitli programlarda eğitim vermektedir. Delf Üniversitesinin 16.500 lisans ve yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır.

10. Eindhoven University of Technology

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, araştırma odaklı, tasarım temelli bir teknoloji üniversitesidir. Mühendislik bilimi ve teknoloji alanlarında akademik eğitim imkanları sunmaktadır. Eindhoven Üniversitesi, kaliteli ve uluslararası araştırmalar yürüten teknolojik bir okul olmasından dolayı birçok öğrencinin tercih sebebi olmuştur. Dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yerini almıştır.

Hollanda’da üniversite okumak ile ilgili merak ettiklerinizi YouTube videomuzda bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest