fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Hollanda’da Eğitim Sistemi Nasıl?

Hollanda’da Eğitim Sistemi Nasıl?

Hollanda eğitim kalitesi ve sosyal yaşantısıyla öğrencilerin gözde tercihlerinden olan bir ülke. Amerika, Kanada ve İngiltere’den sonra en fazla dili…

15 Nisan 2020

Hollanda eğitim kalitesi ve sosyal yaşantısıyla öğrencilerin gözde tercihlerinden olan bir ülke. Amerika, Kanada ve İngiltere’den sonra en fazla dili İngilizce olan programa sahip olan Hollanda diğer Avrupa şehirlerinden bu sayede ayrılıyor. Üniversitelerinde uluslararası öğrenci profiline sahip olması ise bu ülkede eğitim fırsatlarını değerlendirmek için bir başka sebep.

Hollanda’da üniversiteler araştırma ve uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak ikiye ayrılıyor. Araştırma üniversiteleri öğrenciye teorik bir eğitim fırsatı ve master ve doktora programlarına devam seçeneği sunuyor. Lisans eğitimi 3 yılda tamamlanıyor. Bacholar of Arts/Bacholar of Science diplomaları tamamladığınız bölüme göre verilmekte. Uygulamalı bilimler üniversiteleri ise mesleki eğitim almak isteyenler için ve işletme, bankacılık, finans gibi alanlarda kariyer düşünenler için uygun.

Eğitim yılı ülkemizdeki gibi Eylül ayında başlıyor ve Haziran ayında sona eriyor. Lisans ve lisansüstü programlarda ECTS kredilendirme sistemi kullanılıyor. Notlandırmada ise numerik sistem kullanılıyor. 1’den 10’a kadar notlandırıldığınız bu sistemde geçme notu 6 olarak belirlenmiş.

Hollanda üniversitelerine nasıl başvuru yapılır?

Hollanda üniversitelerinde eğitim almanın çeşitli yolları var. Lisans programını Hollanda’da okumak isteyenler için lise mezunu olmak ve İngilizce bilmek şart. Hollandaca bilmek programlara başvurmak için şart değil. Çoğu ders İngilizce işlense de üniversitelerde eğitim dili Hollandaca olan dersler de var. Başvurular için diğer gerekenler ise niyet mektubu, hocalarınızdan aldığınız referanslar ve İngilizce seviyenizi gösteren TOEFL/IELTS gibi sınav belgeleri. Eğer güzel sanatlar okullarına başvuracaksanız portfolyonuzu da göstermeniz gerek.

Lisans eğitimine direkt başlayabilmek için ise lise öğrencilerini üniversite eğitimine hazırlayan IP (ileridüzey yerleştirme) ve IB (uluslararası bakalorya) programlarından sertifika veya diplomanızı almış olmanız gerekli. Veya İşletme ve Bilim/Mühendislik Foundation programlarından yani hazırlık senesi programlarından birine katıldıktan sonra lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

Türkiye’de bir üniversite kazananlar için ise başka yollar var. İlk senenizi tamamladıktan sonra Hollanda üniversitelerine yatay geçiş yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Erasmus programı ile okulunuzun anlaşmalı olduğu üniversitelerde Hollanda’da bir dönem geçirebilirsiniz.

Lisans eğitimini Türkiye’de tamamlayan öğrenciler master ve doktora programları için Hollanda’ya başvurabilir. Hollanda öğrencilere çeşitlilikte zengin lisansüstü programları ve burs olanakları sunuyor.

Eğitim ücreti ne kadar?

Avrupa Birliği vatandaşı olan öğrenciler için senelik 1500 – 2000 Euro olarak değişen ücretler, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler için 6000-15.000 Euro olarak değişiyor. Bazı okullar uygun fiyatlara yurt imkânı sunarken, özel yurt veya kiralık ev seçenekleri de mevcut. Ortalama yaşam giderleri ise birçok diğer Avrupa ülkesine göre daha ucuz.

En iyi üniversiteler hangileri?

  • Amsterdam Üniversitesi
  • Delft Teknoloji Üniversitesi
  • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi
  • Twente Üniversitesi
  • Leiden Üniversitesi
  • Rotterdam Erasmus Üniversitesi
  • Tilburg Üniversitesi
  • Utrecth Üniversitesi
  • Maastricht Üniversitesi

Hollanda’da üniversite okumak ile ilgili detaylı bilgiye YouTube videomuzdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest