Hollanda master eğitimi için koşullar nelerdir? Master eğitiminde hangi üniversiteler tercih edilebilir? Hollanda’da İngilizce yüksek lisans yapmak mümkün mü? Yüksek lisans eğitiminde hangi bölümler ön plana çıkıyor? Başvuru süreci nasıl ilerliyor?

Hollanda üniversite eğitimi için Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri oluyor. Her yıl, pek çok Türk öğrenci lisans eğitimi almak için Hollanda’yı tercih ediyor. Hollanda lisans eğitiminde olduğu kadar; lisansüstü eğitimde de öne çıkan ülkelerden biri olarak biliniyor. Hollanda, Amerika, İngiltere gibi ülkelere oranla daha uygun eğitim ücretleri ve İngilizce eğitim fırsatları sunuyor. Hollanda’da eğitim almak isteyen pek çok öğrenci başvuru sürecine aba Eğitim ile birlikte hazırlanıyor. Öğrenciler sınav alımları, başvuru süreci ve burs imkanları gibi pek çok konuda destekleniyor.

Peki; Hollanda’da master yapmak isteyenleri nasıl bir başvuru süreci bekliyor? Koşullar neler? Hangi sınavların alınması gerekiyor?

Hollanda Master Eğitimi Koşulları Nelerdir?

Hollanda’da yüksek lisans yapmak isteyenler için alınması gereken bazı sınavlar bulunuyor. İngilizce eğitim imkanı sunan pek çok ülke gibi Hollanda’da da GRE ve GMAT alınması gereken sınavlar arasında yer alıyor. Bu iki sınavdan hangisinin alınması gerektiği öğrenci adayının başvuracağı bölüm doğrultusunda belirleniyor.  Öğrenci adayı eğer İşletme ve benzeri bir alanda yüksek lisans eğitimi alacaksa GMAT sınavını tercih etmesi gerekiyor. Sosyal bilimler, mühendislik gibi alanlar için ise GRE sınavı devreye giriyor.

Hollanda’da eğitim alabilmenin bir diğer koşulu dil yeterliliği oluyor. Hollanda, İngilizce eğitim seçeneğinin yaygın olarak sunulduğu bir ülke olarak biliniyor. Bu noktada; IELTS ve TOEFL sınavlarından söz etmek gerekiyor. Hollanda, her iki sınavın da geçerli olduğu ülkelerden biri oluyor. Master eğitimi almak isteyen öğrencilerin IELTS’ten minimum 6.0 ve TOEFL’dan minimum 80 puan elde etmeleri gerekiyor.

Hollanda master eğitimi için sanat veya tasarım bölümlerinden biri tercih edilecekse bu noktada farklı şartlar bulunuyor. Öğrencilerin dil yeterliliği ve akademik yeterliliklerinin dışında alana yönelik yetkinliklerini de göstermeleri bekleniyor. Bu anlamda; öğrencilerden başvuru sürecinde portfolyo sunmaları isteniyor.

Tüm bunlara ek olarak Hollanda, akademik başarının yanı sıra; öğrencilerin topluma katkılarına da odaklanıyor. Ders dışı aktiviteler; başvuru sürecini önemli oranda etkiliyor. Stajlar, StarUp’lar, gönüllü projeler gibi pek çok unsur dikkate alınıyor. Topluma duyarlı olan ve değer üreten öğrenci adaylarının üniversitelerden daha kolay kabul alabildiği biliniyor. Bu anlamda; ders dışı aktiviteler adaylara artı puan olarak geri dönüyor.

Hollanda Master Eğitimi İçin Hangi Üniversiteler Tercih Edilebilir?

Hollanda üniversitelerinin sanat, tasarım, mühendislik, işletme, tıp gibi birçok alanda ön planda yer aldığı biliniyor. Hollanda’da yüksek lisans için de; mimarlık, mühendislik, sanat, tasarım, sosyal bilimler gibi alanlar dikkat çekiyor. Hollanda üniversiteleri fiziksel donanımları, akademik kadroları ve kariyer imkanlarıyla uluslararası öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Üniversiteler, tıpkı lisans eğitiminde olduğu gibi; master eğitiminde de daha uygun fiyatlı eğitim olanakları sunuyor. Hollanda’da master yapmak isteyen öğrenci adayları için öne çıkan üniversiteler ise şöyle sıralanıyor;

 • Wageningen University & Research
 • Univerrsity of Amsterdam
 • Utrecht University
 • Delft University of Technology
 • University of Groningen
 • Leiden University
 • Erasmus University Rotterdam
 • Vrije Universiteit Amsterdam
 • Radboud University Nijmegen
 • Maastricht University
 • Eindhoven University of Technology
 • Tilburg University
 • University of Twente

Hollanda master eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.