fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim Bursları » Hollanda’da Burs İmkanları

Hollanda’da Burs İmkanları

Her yıl iki milyondan fazla öğrenci üniversite sınavına giriyor. Bazı öğrenciler yurt içinde eğitimi tercih ederken, bazıları da eğitim olanaklarının…

18 Temmuz 2018

Burs

Her yıl iki milyondan fazla öğrenci üniversite sınavına giriyor. Bazı öğrenciler yurt içinde eğitimi tercih ederken, bazıları da eğitim olanaklarının daha fazla olmasından dolayı yurt dışını tercih ediyor. Times Higher Education’ın 2017 üniversite sıralamasına göre, en iyi 200 okul içinde 13 okulunu barındıran Hollanda (1), öğrencilerin yurtdışında eğitim tercihlerinde de ilk sıralarda yer alıyor. Lisans eğitiminin 3 yıl olduğu ülkede ücretler 6000-15000 arasında değişirken, bir veya iki yıllık yüksek lisans programları ise 8000-20000€ arasında. Bunların yanında öğrencilerin aylık yaşam giderleri de konaklama dâhil 800€ civarında. (2) Dünyaca seçkin eğitim kurumlarına sahip Hollanda, yabancı öğrencilere burs imkânları da sunuyor.

EP-Nuffic

Bütçesi Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ve 48 Araştırma ve Uygulamalı Bilim okullarınca sağlanan The Holland Scholarships (Hollanda Bursları), EP-Nuffic tarafından idare ediliyor. Burs programı, aralarında Türk öğrencilerin de bulunduğu, lisans ve yüksek lisans programlarına başvuran yabancı öğrencilere yıllık 5000€ destek veriyor. Her yıl iki başvuru dönemi olan programın son başvuru tarihleri 1 Şubat ve 1 Mayıs. Program tarafından burs hakkı kazanan öğrencilerin burs alıp almayacağı ile ilgili son kararı ise başvurduğu üniversite veriyor. (3)

Burs Veren Üniversiteler

Hollanda hükumetinden ayrı olarak, Hollanda’daki bazı üniversitelerde başvuru yapan öğrencilere burs imkânı sağlıyor. Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilere burslar sunuyor. Her yıl beşeri bilimler alanında lisans öğrencilerine, bilim ile sosyal ve davranışsal bilimler alanlarında yüksek lisans öğrencilerine 5.000€ değerinde finansal destek olanağı sunuyor. Yurt dışından gelen öğrencilere burs imkânı sağlayan bir başka okul ise Leiden Üniversitesi. Leiden Üniversitesi Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden gelen öğrencilere okul ücretini ve aylık yaşam giderlerini karşılaması için 10.000–15.000€ arasında bir burs veriyor. Maastricht Üniversitesi de Avrupa Birliği’nde bulunmayan ülkelerden gelen ve yüksek potansiyel gördüğü öğrencilere burs kapsamında yıllık yaşam giderleri için 10.500€, sağlık sigortası için 520€, vize maliyetleri için 304€ ve okul harçları için 13.000–17.500€ arası destek sağlıyor. (4)

Delft Üniversitesi de özellikle uygulamalı bilimler alanında yüksek lisans öğrencilerine 2 yıllık bir süre için, Avrupa Birliğine üye ülke öğrencilerine 12.500€, üye olmayan ülkelerin öğrencilerine ise 25.000€ burs veriyor. Utrecht Üniversitesi ise, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin öğrenim ücretlerini ya da 11.000€ değerinde yaşam masraflarını karşılıyor. Groningen Üniversitesi de lisans ve yüksek lisans programlarına kayıt olan öğrencilere ilk yıl, yaşam masraflarına katkı sağlamak amacıyla 5.000€ civarında finansal destek sunan okullardan. Son olarak Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, her yıl lisans ve lisansüstü öğrencilerine burs imkânı sunarken, özellikle yüksek lisans programları için başvuran Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerdeki başarılı öğrencilere ilk yıl bir defalık olmak üzere 5.000€ ödeme yapıyor. (5)

Unutmamak gerekir ki bu okullar burs verecekleri öğrencileri seçerken; öğrencilerin üniversiteye giriş sınavında yaptıkları derecelerin ya da (yüksek lisans öğrencileri için) üniversiteden mezuniyet notlarının yanında, okul dışı faaliyetler ve sosyal sorumluluk projelerine katılım gibi kriterleri de göz önünde bulundurmaktadır.

 

Kaynakça:

  1. https://www.studyinholland.nl/nesoturkey/haberler/dunyanin-en-iyi-200-universitesi-arasinda-13-hollandali
  2. https://www.studyinholland.nl/nesoturkey/haberler/hollanda-yuksek-ogretim-mesleki-egitim-ve-burs-olanaklari-ile-turk-ogrencilerini-bekliyor
  3. http://www.pervinkaplan.com/detay/hollanda-universitelerinden-5-bin-euro-burs/922
  4. https://abprojeyonetimi.com/avrupada-kacirmamaniz-gereken-burslar/
  5. https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-netherlands/student-finance/hollandada-burslu-egitim-veren-7-universite/

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 3 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest