Hemen Bilgi Al

Harvard Üniversitesi

Genel Bilgi

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi’nde eğitim almak gençlerin eğitim hayalleri arasında başı çekiyor. Kampüsü Amerika Birleşik Devletleri Massachusetts Boston’da bulunan Harvard Üniversitesi, her sene 190 farklı ülkeden ağırladığı öğrencilere son derece nitelikli bir eğitim sunuyor.

1636 yılında John Harvard tarafından kurulan eğitim kurumu, 1780 yılına dek Harvard Üniversitesi yerine Harvard Koleji adıyla eğitim verdi. 2 bini aşkın ögretim üyesi ile 20 binden fazla öğrenciye eğitim vermeye devam eden eğitim kurumunda Fen ve Sanat, Sağlık Bilimleri, İlahiyat, Hukuk, İşletme, Yüksek Tasarım, Yüksek Eğitim, Halk Sağlığı, Jonh F.Kennedy Yüksek Okulu, Fen-Edebiyat ve Hukuk ve Baro İşletme Okulu fakülteleri altında 212 eğitim programı yer alıyor.

Harvard Üniversitesi 1636 yılından bu yana 8 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, yüzlerce başarılı devlet adamı, bilim adamı ve iş adamı yetiştirdiği gibi 157 Nobel ödülü sahibine de eğitim imkanı sunmuştur.

Başvuru Süreçleri

Bünyesinde farklı ülke ve kültürlerden öğrencilere eğitim sunan Harvard Üniversitesi, adayların pasaportlarından ziyade eğitim hayatları boyunca elde ettikleri başarıları, dereceleri, referansları, sosyal sorumluk faaliyet ve projelerini dikkate alıyor.

TOEFL ve SAT skorları, yapılacak başvurularda büyük önem taşıdığı gibi TOEFL 100-110 ve SAT1 – 2 650 ve üstü puanlar başvuru sahibi adaylar için yeterli puan dilimleri olarak öne çıkıyor. Başvuru sürecinde eğitim hayatınızda elde ettiğiniz başarı ve dereceler de kabul komitesinin dikkate aldığı detaylar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk projelerini dikkate alan Harvard Üniversitesi, öğrencilerin eğitim ve kariyer hayatları dışında yaşadıkları çevre ve toplumla ne kadar ilgili olduğuyla ilgileniyor. Buna ek olarak başvuru yapacağınız fakültenin aradığı gereksinim ve dokümanların yanı sıra yazacağınız ön yazı mektubu ve geçerli bir referans kabul komitelerinin gözünde artı puan hanesine yazılabilir.

Burs konusunda da evrensel bir çerçevede hareket eden Harvard Üniversitesi, öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda geri ödemeli ya da ödemesiz burç yardımı sağlıyor.

Başvuru İçin İstenen Belgeler

  • 75 Dolar kayıt ücreti,
  • ACT, TOEFL ve SAT sınav dereceleri,
  • AP sınav dereceleri (İsteğe bağlı),
  • Son okuduğunuz okuldan alacağınız rapor ve resmi lise transkriptiniz,
  • Öğretmenlerinizden alacağınız tavsiye mektupları.

Lisansüstü için üstteki belgelere ek olarak;

  • Fakültenizden alacağınız tavsiye mektubu,
  • Özgeçmişiniz,
  • Resmi üniversite transkriptiniz,
  • Varsa staj belgeleriniz.

Bunların haricinde başvuru yapmak istediğiniz fakültenin başvuru tarihlerine dikkat etmenizde fayda var. Bu bilgiye Harvard Üniversitesi’ne ait web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.