fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Harvard Üniversitesinin Kapısını Açmanın 5 Yolu!

Harvard Üniversitesinin Kapısını Açmanın 5 Yolu!

Harvard Üniversitesi, dünya çapındaki saygınlığı ve kaliteli eğitimi ile yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin hayallerini süsleyen bir üniversitedir. MIT ile ortak…

20 Mart 2019

Harvard Üniversitesinin Kapısını Açmanın 5 Yolu!

Harvard Üniversitesi, dünya çapındaki saygınlığı ve kaliteli eğitimi ile yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin hayallerini süsleyen bir üniversitedir. MIT ile ortak çalışan üniversite bilim alanının öncü eğitim kurumlarından olduğu kadar en büyük akademik kütüphaneye sahip oluşu ile de dikkat çekiyor. 11 fakültesi bulunan üniversite, kurulduğu günden bu yana öğrencilerine sunduğu sosyal olanakları ve sanat aktiviteleri ile öne çıkıyor. 

Binlerce adayın arasından sıyrılmak ve Harvard Üniversitesi’nden kabul almak için ise birtakım prosedürleri yerine getirmek ve Harvard’ın misyonuna uygun bir öğrenci olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Harvard Üniversitesi’nde okumak için önemli olan 5 kritere hep birlikte bakalım. 

1. Eksiksiz Başvuru

Başvurunuzu göndermeden önce istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırladığınızı kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde eksik belge gönderenler direkt olarak elenmektedir. Ayrıca başvuru formundaki gerekli tüm bilgileri doldurmalı ve göndereceğiniz yazılar için belirtilen kelime sınırını aşmamaya ve kurallara dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Başvurunuzu zamanında mümkünse daha erken göndermenizde de fayda var. 

2. Etkileyici Bir Essay 

Yazıyı jüriyi etkilemek için bir araç olarak görmelisiniz. Bu nedenle yazınızda her şeyden önce duygularınızı en iyi şekilde ifade etmeli ve gramer kurallarına uygun iyi bir İngilizce ile yazmalısınız. Yazınız ile sizi neden almaları gerektiğini jüriye göstermeniz gerekiyor. 

Hedeflerinizi ve tutkunuzu anlatırken bunların yaşamınızı nasıl etkilediğini ifade edebilir, başınıza gelen bir olay karşısındaki tutumunuz, mücadele etme yönteminiz, deneyimleriniz, gelecek planlarınız, Harvard’da tanışacağınız bir arkadaşınıza yazacağınız bir mektup veya kariyer planlarınızı hakkında yazabilirsiniz. Tüm bunlar jürinin sizi tanımasını ve nasıl bir kişi olduğunuzu bilmesini sağlar. 

3. Ders Dışı Etkinlikler

Liderlik, sosyal ve entelektüel olma Harvard için son derece önemlidir. Bu nedenle ders dışında katıldığınız kulüpler, organizasyonlar, yardım etkinlikleri başarılı olduğunuz bir spor varsa mutlaka onlardan ve bu deneyimlerin sizi nasıl etkilediğinden bahsetmelisiniz.

4. Not Ortalaması ve Akademik Sınavlar

Kabul almak için not ortalaması yüksek bir öğrenci olmak gerekiyor. Bunun yanında akademik başarıyı gösteren ACT veya SAT sınavlarından da yapabileceğiniz en yüksek skoru elde etmeye çalışın. Bunlara ek olarak İngilizce anlama, yazma ve konuşma seviyenizin de iyi olduğunu göstermek için TOEFL ve IELTS gibi uluslararası geçerli dil sınavlarından yüksek puan almalısınız. 

5.  Tavsiye Mektubu ve Mülakat

Tavsiye mektupları da kabul jürisini etkilemek için son derece önemlidir. Sizi tanıyan ve birlikte çalışmış olduğunuz öğretmenlerinizden 2 adet tavsiye mektubu almalısınız. Mülakat esnasında ise kendinizi güvendiğinizi göstermek için sakin kalmaya çalışın.

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest