fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Harvard Üniversitesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

Harvard Üniversitesi Eğitim Sistemi Nasıldır?

Harvard Üniversitesi eğitim sistemi diğer üniversitelerde verilen eğitimden biraz daha farklıdır. Üniversitede verilen eğitim, eğitim verilen alana yönelik olmasının yanı…

29 Eylül 2020

harvard-universitesi-egitim-sistemi-nasildir

Harvard Üniversitesi eğitim sistemi diğer üniversitelerde verilen eğitimden biraz daha farklıdır. Üniversitede verilen eğitim, eğitim verilen alana yönelik olmasının yanı sıra değişen dünyaya da ayak uydurmak amaçlıdır. Değişen dünyaya ve sektöre uyum sağlayabilen bireylerin yetişmesi, üniversitenin en temel amaçları arasında yer almaktadır. Değişen meslek şartlarına uyum sağlayabilen bireyler daha verimli bir çalışma performansı sağlamaktadır. Lisans eğitimi boyunca çekirdek program olarak anılan 1 yıllık eğitim, lisans eğitiminin dörtte birini oluşturmaktadır. Mezun olunacak süre içerisinde çekirdek programda yer alan derslerin verilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin yazma yeteneklerini geliştirebilecekleri bir dersi almaları ve dersten başarılı olmaları zorunludur. Öğrencilerin eğitim süresi boyunca yazma yeteneklerini geliştirmeleri son derece önemlidir.

Harvard Üniversitesi Eğitim Sistemi: Fen Bilimleri

Üniversitede verilen fen bilimleri dersleri, bilim adamı olmayacak çapta, öğrencilerin temel kavramları öğrenmesini ve bilimsel metotları kavramasını amaçlamaktadır. Çekirdek eğitim sisteminde fen bilimlerine yönelik olarak genel kurallara yönelik bir eğitim verilmektedir. Yapılan çalışmalarda, bilim adamları tarafından ortaya atılan hipotezlerin nasıl kabul gördüğüne dair analizler de yapılmaktadır. Fen bilimlerine ait iki ayrı alan, zorunlu olan dersler arasında bulunmaktadır. İnsanın dünyaya olan bakış açısına fen bilimlerine yönelik bir perspektif katmak temel fen bilimleri derslerinin amacıdır. Harvard Üniversitesi bölümleri farklı yetileri geliştirmeye yönelik olarak çekirdek eğitim dersleri ile öğrencilere fayda sağlamaktadır.

Edebiyat ve Sanat Önemli

Harvard Üniversitesi eğitim sistemi çekirdek programı içerisinde edebiyat ve sanat dersleri de önemli olmaktadır. Bunun için öğrencilerden üç farklı alanda çalışma yapmaları istenmektedir. Bu alanların başında 19 ve 20. yüzyıllara ait olan büyük romanlar ve dönemin edebiyatı yer almaktadır. İlk çalışma alanı Dickens, Balzac ve James Joyce gibi yazarları kapsamaktadır. İkinci çalışma alanı görsel ya da müzikal anlatım türüne yönelik bir alan olmaktadır. Bu alanda sanat ile birlikte yaratıcılığın ön plana çıkması amaçlanmaktadır.

Çalışma alanı arasında yer alan üçüncü alan ise belirli bir dönemin toplumun entelektüel yapısına olan etkilerini araştıran bir dersten meydana gelmektedir. Çekirdek eğitim sistemi içerisinde tarih derslerinin önemi büyüktür. Farklı iki yaklaşım, tarih dersleri boyunca öğrencilere öğretilmektedir. Herhangi bir tarih dersinde ülkelerdeki gelişmişlik ve azgelişmişlik konuları anlatılırken günümüzde bu kavramlara örnek olabilecek ülkelerin mevcut durumu anlatılmaktadır. Harvard Üniversitesi eğitim sistemi çekirdek eğitim ile birlikte öğrencilere pek çok yeti kazandırmayı amaçlamaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest