Blog

AP Skoruyla İngiltere’deki Üniversitelere Giriş

Eğitim hayatına yurt dışında devam etmek ve farklı kültürlerle iç içe yaşamanın yanında kariyerine de sağlam bir adım atmak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek ise hiç uzak değil! Nasıl mı? Doğru adımları, eksiksiz bir şekilde atarak tabii ki…

AP (Advanced Placement) nedir?

Advanced Placement; ABD’de uygulanan ve günümüzde tüm dünyaya yayılan, üniversite hayatına yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerin daha avantajlı konuma gelmesi için değerli bir aşamadır. Advanced Placement sınavına katılan öğrenciler, üniversite başvuru ve kabul aşamalarında avantajlı olmalarının yanı sıra başlangıç seviyesinde gösterilen bir takım derslerden de muaf olma şansını elde ederler. Elde ettikleri bu muafiyer lisans eğitimlerini 1 ya da 2 dönem erken tamamlamalarını sağlayabilir. Yılda bir kez ve Mayıs ayında yapılan AP sınavlarından 5 üzerinden 3 almanız başarılı sayılmanızı sağlayacaktır.

AP skorunuzun başvuru sürecindeki önemi nedir?

Eğitim hayatınıza İngiltere’de devam etme kararı aldığınızda, Advanced Placement sınavından geçerli bir puana sahip olmanız sizi diğer öğrencilerden bir adım öne geçirecektir. Türkiye’deki bir lisede öğrenim görmüş bir öğrenci olarak AP sınavlarına girerek alanınızda iyi notlar almanız, İngiltere’nin en seçkin üniversitelerinde eğitim görmeye akademik olarak hazır olduğunuzu gösterecektir.

Nasıl başvurabilirim, kabul süreci nasıl işler?

İngiltere’deki üniversitelere başvurular UCAS (Universities and Colleges Admission Service) sistemi üzerinden yapılır. Her kurumun kendisine ait kabul şartları vardır, lakin genel hatları ile AP programından alacağınız puan sizi birkaç adım öne geçirecek ve kabul sürecindeki işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Üniversiteler eğitime Eylül-Ekim aylarında başlar ve eğitim hayatı başlamadan evvel altı ila on ay arasında bir sürede başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekir. İngilizce ve akademik yeterliliğiniz, AP sınavından alacağınız yeterli puanla birlikte, İngiltere’nin en seçkin üniversitelerine kabulünüzü kolaylaştıracaktır.

İngiltere’de hangi üniversitelere başvurabilirsiniz?

Birçok köklü üniversiteyi bünyesinde barındıran ve öğrencilerin öncelikli hedefi olan üniversiteler; LSE, Imperial, Kings, UCL, Cambridge ve Oxford’dur. Advanced Placement sınavından alacağınız geçerli puanınız ile birlikte bu üniversitelerden herhangi birine başvurabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir