fbpx
Ana sayfa » GRE » GRE Nedir? Nasıl Uygulanır?

GRE Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yurt dışında lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız; girmeniz gereken sınavlardan bir tanesi de GRE. Gelin, “GRE Nedir?” sorusunu yanıtlayalım ve GRE…

4 Temmuz 2020

Yurt dışında lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız; girmeniz gereken sınavlardan bir tanesi de GRE. Gelin, “GRE Nedir?” sorusunu yanıtlayalım ve GRE hakkında bilmeniz gerekenlere birlikte göz atalım.

GRE Nedir?

Graduate Record Examination kısaca GRE, yurt dışında yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrencilerin seviyelerini belirlemek üzere tasarlanmış bir sınav. İlk kez 1949 yılında Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanan GRE; bugün dünya çapında kabul gören, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde pek çok üniversitede lisansüstü eğitim için girilmesi gereken sınavlardan bir tanesi, hatta en yaygını.  Özellikle sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında lisansüstü eğitim hedefleyen öğrenciler, GRE puanları dikkate alınarak üniversitelere kabul ediliyorlar. Son yıllarda kimi üniversiteler işletme alanında yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrenciler için de GRE puanı talep ediyorlar.

GRE sınavı, GRE General ve GRE Subject Test şeklinde ikiye ayrılıyor.

GRE General

GRE General 3 saat süren ve bilgisayar tabanlı bir sınav. Tüm bölümler için geçerli ve herkes tarafından alınması gerekiyor. Sınav 3 bölümden oluşuyor ve her bölüm 1 saat sürüyor. Bu üç bölüm; Verbal Reasoning, Quantitative Reasoning ve Analytical Writing olarak adlandırılıyor.

Verbal Reasoning: Sözel muhakeme olarak da adlandırılabilecek bu bölümde; yazılı metinleri analiz etmeniz bekleniyor ve bunlardan yaptığınız çıkarımlar ölçülüyor. Bu bölümde okuduğunu anlama, metin tamamlama ve cümle eşdeğeri belirleme gibi sorularla karşılaşmanız mümkün.

Quantitative Reasoning: Bu bölüm sınavın sayısal bölümünü oluşturuyor. Aritmetik cebir ve geometri alanından sorularla karşılaşacağınız bu bölüm, sayısal karşılaştırma, çoktan seçme ve veri girişi şeklindeki soru kalıplarını kapsıyor.

Analytical Writing: Bu bölüm; adayların, eleştirel ve analitik düzeyde yazı yazma becerilerini ölçmeyi amaçlıyor. Adaylardan 2 kompozisyon yazmaları bekleniyor ve bunun için adaylara iki soru yöneltiliyor. İlk soruda; belirli bir konu hakkında adayların yorumları soruluyor, ikinci soruda ise bir argüman üzerinde akıl yürütmeleri isteniyor.

GRE Subject Test

Öğrencilerin eğitim almak istedikleri dallardaki yeterliliklerini ölçmeyi amaçlıyor. GRE Subject Test sekiz bilim dalı için yapılıyor. Bu alanlar; Biyokimya, Hücre ve Moleküler Biyoloji, Biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Fizik, Psikoloji ve İngiliz Edebiyatı olarak sıralanıyor. Bu alanlardaki sınavlardan her biri 2 saat 50 dakika sürüyor ve sınava girdiğiniz alan hakkında oldukça detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Bu alanlar hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim.

Biyokimya, Hücre ve Moleküler Biyoloji:  Sınav 3 ana konu hakkında adayların bilgisini ölçmeyi amaçlıyor ve 175 soru içeriyor. Bunlar, biyokimya, genetik, hücre ve moleküler biyoloji. Sorular, laboratuvar bilgisi, deneysel sonuçlar ve diyagramlarla bağlantılı olarak gruplanmış olabiliyor.

Biyoloji: 200 sorudan oluşan sınav, hücre ve moleküler biyoloji, organizma biyolojisi, ekoloji ve evrim olmak üzere üç ana konu hakkında adayların bilgisini ölçmeyi amaçlıyor Sorular tıpkı; biyokimya, hücre ve moleküler biyoloji alanında olduğu gibi laboratuvar bilgisi, diyagramlar ve deneysel sonuçlarla bağlantılı olabiliyor.

Kimya: Adayların; analitik kimya, anorganik kimya, organik kimya ve fizikokimya alanındaki bilgilerinin ölçülmesi amaçlanıyor. 130 sorudan oluşuyor. Sorular test şeklinde hazırlanıyor ve temel matematik bilgisi soruların çözümü için yeterli oluyor. Bu nedenle hesap makinesi ya da logaritmik tablolara ihtiyaç duyulmuyor. Logaritmik bilgi gerekli ise soru içinde veriliyor. Buna ek olarak; bazı gerekli sabit sayılar SI birimleri ve periyodik tablo test kitapçığında bulunuyor.

Diğer Alanlar

Bilgisayar Bilimleri: Software sistemleri ve metodolojisi, teori ve matematik altyapısı ve bilgisayar organizasyon ve mimarisi dallarındaki bilgileri ölçmeyi amaçlayan testin tamamı tıpkı diğer GRE Subject sınavları gibi çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor. Soru sayısı ise 70.

Matematik: Sınavın %50’lik bölümü temel matematik bilgisi ile cevaplanabilecek sorulardan oluşuyor. Geri kalan yarısı ise ilk basamak cebir ve benzer matematik konularını içeriyor. Sınavda 66 soru yer alıyor.

Fizik: Lisans eğitiminde edinilen fizik bilgisi ile cevaplanabilecek çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan sınavda gerekli sabit sayılar ve birimler arası çevrim katsayılarına kitapçıkta yer veriliyor.

İngiliz Edebiyatı: Sınav soruları, kompozisyon, kısa öyküler, edebi teoriler, drama, şiir gibi konuları kapsıyor. Sınav 230 sorudan meydana geliyor. Sorular genellikle İngiliz Edebiyatını kapsıyor olsa da İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu diğer ülkelerin edebiyatına da sorularda yer verilebiliyor.

Psikoloji: Sosyal bilimler, deneysel ve doğal psikoloji gibi alanlardan soruların yer aldığı sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor, 210 soru içeriyor ve soruların birçoğu lisans eğitiminde edinilen bilgiler doğrultusunda cevaplanabilecek düzeyde hazırlanıyor.

GRE Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

GRE nedir sorusuna istatistiksel cevaplar vermek yararlı olacaktır. Sınav, dünyada 160 ülkede ve yaklaşık 700 sınav merkezinde gerçekleştiriliyor. Sınav bilgisayar üzerinde ya da kağıt üzerinde uygulanabiliyor. Türkiye’de ise belirli yetkili sınav merkezlerinde uygulanıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de Computer Based yani bilgisayar üzerinden yapılıyor. GRE sınav başvurusunu online olarak ETS’nin web sitesi üzerinden yapmak mümkün. Ancak başvuruyu gerçekleştirebilmeniz için ETS’nin web sitesinde bir kullanıcı hesabınız olması gerekiyor. Teste gireceğiniz şehir ve sınav merkezini başvuru yaptığınız sırada seçebiliyorsunuz. Sınava girmeden önce test merkezinin yerini kontrol etmekte ve mümkünse sınav öncesinde ziyaret etmekte fayda var.  Sınav tarihi seçimi de aynı şekilde başvuru sırasında yapılabiliyor.

GRE Nedir? GRE Sınav Tarihleri 

GRE nedir sınav tarihleri nelerdir? Sınav, her 21 günde bir yapılıyor ve öğrenciler istedikleri tarihi seçme hakkına sahip. Ancak; 12 aylık süre içerisinde en fazla 5 kez sınava girilebiliyor. Sınav tarihleri ve başvurular hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

GRE İngilizce Seviyesi

Yurt dışında uygulanan her sınav gibi GRE için de belirli bir İngilizce seviyeniz olması gerekiyor. Bu da upper intermediate üstü bir İngilizce seviyesi. Sınavın verbal reasoning yani sözel muhakeme bölümü anlama becerisine odaklandığı için karmaşık ve ileri seviye ingilizce kelimeler içeriyor. Buna ek olarak; analytical writing bölümünde yazılacak kompozisyonlarda sınava girenlerin oldukça gelişmiş bir İngilizce ile yazmaları bekleniyor. GRE, lisansüstü düzeyde dünya üzerinde en çok kabul gören ve yaygın olarak uygulanan sınav. Anadili İngilizce olan, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerin yanı sıra; İngilizce eğitim veren dünya üzerindeki neredeyse bütün okullar GRE’i geçerli bir sınav olarak kabul ediyor. GRE, için yaptığınız çalışmalardan maksimum verimi alabilmeniz için TOEFL, 90 ve IELTS, 7 üstü bir İngilizce seviyeniz olması tavsiye ediliyor.

GRE Nedir? Sınav Ücreti Ne Kadardır?

GRE General ve GRE Subject Test’ler farklı şekilde ücretlendiriliyor. GRE General için ödemeniz gereken ücret, 175 Dolar. GRE Subject Test’lerin her biri için ödemeniz gereken ücret ise 150 Dolar. Her iki test için de ETS’nin web sitesi üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz fakat açık oturumları kontrol etmeyi ve başvurunuzu olabildiğince erken yapmayı ihmal etmeyin.

Sınavın Geçerlilik Süresi

GRE sınavının geçerlilik süresi aslında 5 yıl olarak kabul ediliyor. Ancak; bazı kurumlar bu süreyi 2 yıl ile sınırlandırmayı tercih edebiliyor. Bu sebeple, başvurmayı düşündüğünüz okul ve bölüme göre sınav geçerlilik sürelerini ve diğer gereklilikleri kontrol etmenizde fayda var.

Sınava Girerken Gerekli Belgeler

Sınava girerken kimlik ve pasaportunuzun mutlaka yanınızda bulunması gerekiyor. Onay belgesi gibi gerekli dökümanları yanınıza almayı unutmayın. Sınava girerken yanınıza kağıt kalem almayın, buna izin verilmiyor. Alyans ya da nişan yüzüğü dışında herhangi bir aksesuar bulundurmanız yasak. Sınava en az yarım saat kala sınav merkezine ulaşmış olmanız gerektiğini de unutmayın.

GRE lisansüstü eğitim için son derece önemli ve titizlikle hazırlanılması gereken bir sınav. ABA Academy olarak öğrencilerimize, tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da gerekli desteği vermek için var gücümüzle çalışıyoruz. GRE hakkında detaylı bilgi ve destek için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 3 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest