fbpx
Ana sayfa » Blog » 3 Maddede Amerika’da Yüksek Öğrenim Koşulları

3 Maddede Amerika’da Yüksek Öğrenim Koşulları

Çağımız, teknolojideki ilerlemeler ve iş dünyasındaki sektörel genişlemelerle birlikte küreselleşmenin tüm gereklerini yerine getiren bir çağ durumunda. Bu globalleşme ve…

27 Ağustos 2018

3 Maddede Amerika’da Yüksek Öğrenim Koşulları

Çağımız, teknolojideki ilerlemeler ve iş dünyasındaki sektörel genişlemelerle birlikte küreselleşmenin tüm gereklerini yerine getiren bir çağ durumunda. Bu globalleşme ve büyümeden eğitim dünyasının da önemli derecede etkilendiği açıktır. Her yıl ülkemizde binlerce genç yüksek puanlar alarak iyi bir üniversiteye yerleşmek için yarışmakta. Bu gençlerin bir kısmı yurt içinde bir okul tercih ederken bir kısmı da eğitimlerine ülke dışında devam etmek istiyor. Hem lisans hem de lisansüstü eğitimindeki kalitesi ile fırsatlar ülkesi olan Amerika’da üniversite okumak, kendinizi geliştirmeniz ve geleceğinize yatırım yapmanız için çok büyük bir avantajdır. 

1. Amerika’da Lisans ve Lisansüstü Eğitim Nasıldır?

 Amerika’da üniversite eğitimi temelde iki ana kısma ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi Community College veya Two-Year College diye tabir edilen ve 2 yıl süren ön lisans eğitimi veren okullardır. Eğitim tamamlandıktan sonra öğrenciler Associate’s Degree yani ön lisans derecesi ile mezun olurlar. Daha sonra ön gereken dersleri alarak ön lisanstan lisans derecesine yükselmek de mümkündür. 

Lisans eğitimi ise ülkemizde de olduğu gibi 4 yıldan oluşmaktadır. Lisans eğitimleri boyunca öğrenciler genel ve temel lisans eğitiminin ardından asıl bölümlerinden ana dersler almaktadır. Esnek ve çeşitli bir ders skalası sunan Amerika’da üniversite eğitim sistemi öğrencinin kendini geliştirmesi ve çok yönlü olması temeline dayanan bir sistemdir. Öğrenci bölüm değiştirmek isterse önceden aldığı temel derslerden muaf tutulacağı için sene kaybı yaşama gibi bir durum da söz konusu değildir. Lisans eğitimi sonunda öğrenciler “Bachelor’s Degree” yani Lisans Derecesi ile mezun olurlar. 

3 Maddede Amerika’da Yüksek Öğrenim Koşulları

Amerika’da lisansüstü eğitimin aşamalarından olan yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası çalışmalar öğrenciye gerek sunduğu teknolojik ve bilimsel imkânlar gerek akademik kadrosundaki dünyaca ünlü kişilerin eğitmenliği ile oldukça önemli getiriler ve saygınlık kazandırmaktadır. 

2. Amerika’da Üniversite Okumanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

2017 yılı dünya çapındaki üniversitelerin akademik başarı sıralamasına göre, Harvard, Stanford Üniversiteleri ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü gibi ilk 10’da 8 adet Amerikan üniversitesi bulunmaktadır. (1) Amerika’da üniversite ücretleri de okulların özel ve devlet okulu olmasına göre değişmekte olup birçok okulda eğitim sonrası kariyeriniz için planlama yapma imkânı sunan bölümler vardır. Amerika’da burslu üniversite okumak ayrıca CV’niz için çok mühim bir detay olacaktır. Teknolojik gelişmişlik düzeyi çok yüksek olan ülkede, endüstriden sağlık sektörüne kadar birçok alanda dünyanın önde gelen kurumlarında staj yapma şansı elde edebilirsiniz. Alacağınız diploma ise tüm dünyada istediğiniz yerde istediğiniz işi elde etmeniz için en büyük referansınız olacaktır. 

3. Kampüs Hayatı ve Amerika’da Uluslararası Öğrenci Olma Deneyimi

Amerikan üniversitelerinin kampüsleri yeşilin hâkim olduğu geniş ve buna bağlı olarak birçok öğrencinin etkileşim kurabildiği oldukça sosyal mekanlardır. Amerika’nın çok kültürlü yapısının birer örneği olan kampüslerde farklı kültürleri tanıyabilir ve iletişim becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. 

Ayrıca dersler haricinde İngilizceyi yerinde ve yaşayarak öğrenmek dilinizin oldukça gelişmesiniz ve ileri derecede İngilizce konuşmanıza olanak sağlayacaktır. Ülkedeki diğer imkânları göz önüne aldığımızda Amerika’da okurken çalışmak da mümkündür. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest