fbpx
Ana sayfa » GMAT » GRE mi GMAT mi? Hangisine Nasıl Hazırlanmalı?

GRE mi GMAT mi? Hangisine Nasıl Hazırlanmalı?

GRE ve GMAT yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken ve neredeyse tüm dünyada kabul…

3 Temmuz 2020

GRE ve GMAT yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken ve neredeyse tüm dünyada kabul görmüş iki önemli sınav. ABA Yurt Dışı Eğitim ailesi olarak, uzman kadromuz ve öğrenci odaklı eğitim anlayışımızla, Bu sınavlara hazırlanırken yapılacaklar konusunda öğrencilerimizi bilgilendiriyor, onları adım adım sınavlara hazırlıyor, her gün hayallerine biraz daha yaklaştırıyoruz.

Peki; GRE ve GMAT nedir? Hangisini tercih etmeliyiz ve nasıl hazırlanmalıyız? Gelin, bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım.

GRE ve GMAT Nedir?

GRE, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye de dahil olmak üzere diğer ülkelerde İngilizce eğitim veren birçok üniversitenin yüksek lisans programlarını tercih edecek öğrencilerin girmesi gereken bir sınav. Özellikle sosyal bilimler ve mühendislik alanları için tercih ediliyor. GRE General Test ve GRE Subject Test olmak üzere iki farklı şekilde uygulanıyor. GMAT de benzer bir şekilde; özellikle işletme alanı başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitime başvuracak öğrencilerin, İngilizce gramer, problem çözme, akıl yürütme gibi yeteneklerini ölçmek üzerine yapılandırılmış, bilgisayar tabanlı bir sınav. Son zamanlarda özellikle Amerika ve İngiltere’deki lisanüstü programlara bakıldığında GMAT ve GRE aynı oranda ilgi görüyor denebilir.

Hangisine Hazırlanmalıyız?

Eğer mühendislik, psikoloji, hukuk, tıp gibi alanları ya da sosyal bilimlerin başka herhangi bir alanını tercih etmeyi düşünüyorsanız; GRE sınavına yönelmeniz daha doğru olacaktır. GRE bu alanlarda, değerlendirilmesi 170 üzerinden yapılan sistematik ve stratejik bir sınav olarak biliniyor. Üstelik planlı bir çalışma kısa bir sürede Graduate Record Examination sınavına hazırlanmanız ve az önce sözünü ettiğimiz lisansüstü programlar için başarı sağlamanız mümkün olacaktır. Özellikle not ortalaması düşük bir öğrenciyseniz GRE sınavından elde edeceğiniz yüksek bir puan, başarınız için bir anahtar görevi görecektir. Çünkü; GRE sınav puanı ile öğrenci kabul eden üniversiteler çoğunlukla GRE’den elde edeceğiniz puanı birinci derecede değerlendirir ve üniversite ortalamanız düşük dahi olsa GRE puanınız sizi diğer adayların önüne geçirebilir.

Eğer işletme programlarını tercih edecek bir lisansüstü öğrenci adayıysanız GMAT programını tercih etmeniz daha doğru. Benzer bir şekilde elde edeceğiniz yüksek bir puan sizi üst sıralara taşıyacak ve pek çok adayı geride bırakarak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl Hazırlanmalıyız?

GRE ve GMAT sınavları bilindiği gibi zamana karşı yapılan sınavlar. Her iki sınavda da bilginin yanı sıra kavrama, konsantrasyon, zaman yönetimi gibi birtakım alt parametrelere bakılıyor. Sözel ve sayısal yeterliliğinizin yanı sıra; İngilizce gramer bilginiz büyük önem taşıyor.

İlk aşamada; “structure” olarak ifade edilen gramerden başlamak ve bunun yanı sıra “compaund”, “complex” ve “simple” cümle yapılarındaki farklılıkları iyi bilip kullanabilmek sizi hedefinize yaklaştıracaktır. Bir diğer önemli konu ise İngilizce kelime bilgisi… Genellikle “flash cardlar” kullanılıp kelimeler ezberlenmeye çalışılsa da bu riskli bir yöntem. Flash Card’lar yerine, “Prefix” ve “Suffix’leri” kullanmanız, kelime yapısına hakim olmanız ve kelimelerin pratik bir şekilde hafızanızda yer etmesine büyük katkı sağlıyor.

İnternet üzerinden pek çok deneme sınavı ve çıkmış sorulara ulaşmanız mümkün. Bunun yanı sıra deneme sınavlarını içeren kitaplar da mevcut. Ancak; her iki sınavın da titiz bir çalışma gerektirdiğini unutmamak gerekiyor.

Özetle; GRE ve GMAT belli bir uzmanlık isteyen sınavlar. Zamanınızı, emeğinizi ve paranızı boşa harcamayın. ABA Yurt Dışı Eğitim’in uzman kadrosundan destek alın, size uygun bir plan ve sağlam bir stratejiyle hedefinize ulaşın.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest