fbpx
Ana sayfa » GMAT » GMAT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

GMAT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

GMAT; yurtdışında yüksek lisans ve doktora programlarına katılmayı hedefleyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav. Özellikle MBA yani Master Business Administration…

2 Temmuz 2020

GMAT; yurtdışında yüksek lisans ve doktora programlarına katılmayı hedefleyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav. Özellikle MBA yani Master Business Administration programlarını tercih edecek öğrencilerin, GMAT’te iyi bir skor elde etmeleri kabul alabilmeleri için ilk koşullardan bir tanesi. ABA Academy olarak GMAT hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

GMAT Nedir?

Öncelikle, “GMAT nedir?” sorusunu kısaca yanıtlayarak başlayalım. Graduate Management Admission Test kısaca GMAT;  ilk olarak 1953 yılında Graduate Management Admission Council (GMAC) ve Educational Testing Service (ETS) tarafından kağıt üzerinde uygulanan sınav, 1997 yılından bu yana GMAT Computer-Adaptive Test (CAT) olarak bilgisayar üzerinde uygulanmaya başlanmıştır. Dünya genelinde 100’den fazla ülkede ve 600’ün üzerinde test merkezinde uygulanan GMAT, öğrencilerin İngilizce gramer bilgisinin yanı sıra; akıl yürütme, analitik düşünme, problem çözme gibi becerilerini de ölçmeyi amaçlar.

MBA Nedir?

Master Business Administration (MBA) programlarında; öğrenciler pazarlama, ekonomi, insan kaynakları, operasyon yönetimi, finans, girişimcilik gibi alanlarda eğitim alırlar. MBA programları, ABD’de hızlı sanayileşmenin başladığı 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Sanayileşme süreciyle birlikte işletmelerin tüm dünyada hızla büyümesi ve yönetime dair sıkıntıların ortaya çıkması; bilimsel ve akademik anlamda donanımlı yöneticilere duyulan ihtiyacı arttırmıştır.

Özellikle son yıllarda yurt dışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci MBA programlarını tercih ediyor. Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki pek çok üniversite bu programlara kabul için GMAT sınavından iyi bir skor elde etmeyi zorunlu kılıyor.

GMAT Sınavı Nasıl Uygulanıyor?

GMAT sınavı toplamda 3 saat 30 dakika sürüyor ama isteğe bağlı olan molalarla birlikte 4 saate kadar uzayabiliyor. Sınav 4 farklı bölümden oluşuyor. Bu bölümler; analytical writing, quantitative reasoning, verbal ve integrated reasoning. Analytical writing; adından da anlaşılacağı gibi analitik yazım becerilerinizi ölçmeyi amaçlayan bir bölüm. Bu bölüm için verilen süre 30 dakika ve metni analitik olarak değerlendirip, kendi düşüncelerinizden bağımsız olarak tamamen metne göre argüman geliştirmeniz bekleniyor. Quantitative Reasoning bölümünde adaylar iki farklı soru tipi ile karşılaşıyor. Bunlardan biri problem çözme diğeri ise veri yeterliliği. Bölüm 37 sorudan oluşuyor ve soruları yanıtlamanız için 75 dakika veriliyor. Lise düzeyinde temel cebir ve geometri konularından oluşan sorular, adayların grafik değerlendirme ve veri analizi gibi konulardaki bilgilerini de ölçüyor. Verbal reasoning bölümünde eleştirel yaklaşım, okuduğunu anlama ve cümle düzeltme türlerinden sorular geliyor. 41 soru için adaylara 75 dakika süre tanınıyor. Diğer bir bölüm olan integrated reasoning; mantık ve akıl yürütme bölümü olarak da ifade edilebilir. Bu bölüm, 12 sorudan oluşuyor ve bu sorular için adaylara 30 dakika süre tanınıyor. Farklı verileri anlama, analiz etme ve kullanma becerilerinin değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Nasıl Hazırlanmak Gerekiyor?

GMAT’e hazırlanmak için pek çok kaynak ve deneme sınavına internet üzerinden ulaşmak mümkün.  MBA’in resmi internet sitesi ve pek çok Business School’un internet sitesinde deneme sınavları mevcut. Bunların yanı sıra; deneme testlerini içeren kitaplar ve çıkmış sorular üzerinden çalışmak da adaylara yardımcı olabiliyor. Ancak; GMAT’in zorlayıcı bir sınav olduğunu da unutmamak gerekiyor. Lisans düzeyinde bilgilerden oluşsa da bilgiyi ve hızlı ve efektif şekilde kullanmak büyük önem taşıyor. Bu yüzden özenli bir çalışma yapmak ve mümkünse uzman bir kurumdan destek almak adaylara avantaj sağlıyor. GMAT skorunun başvurularda en az not ortalaması kadar etkili olduğunu unutmamak ve buna göre hazırlanmak gerekiyor.

ABA Academy olarak yurt dışı eğitimle ilgili her konuda olduğu gibi GMAT sınavına hazırlık için de öğrencilerimizi destekliyoruz. Sınav hakkında daha detaylı bilgi ve destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest