fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Eğitim Fakültesi Mezunları Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapmalı?

Eğitim Fakültesi Mezunları Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapmalı?

Eğitim fakültesi mezunları hangi alanda yüksek lisans yapmalı? Eğitim alanı için yüksek lisans avantaj sağlıyor mu? Öğretmen adayları kendi branşlarında…

26 Nisan 2021

aba-egitim-egitim-fakultesi-mezunlari-hangi-alanda-yuksek-lisans-yapmali

Eğitim fakültesi mezunları hangi alanda yüksek lisans yapmalı? Eğitim alanı için yüksek lisans avantaj sağlıyor mu? Öğretmen adayları kendi branşlarında mı yüksek lisans yapmalı yoksa farklı branşlara mı yönelmeli? Yurt dışında mı yoksa Türkiye’de mi lisansüstü eğitime devam edilmeli? Eğitim fakültesi öğrencileri kariyerlerini ne şekilde yönlendirmeleri gerektiği konusunda yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Mezuniyetin ardından nasıl bir yol izlenmesi gerektiği kafa karıştırıcı olabiliyor. “Mesleğe adım atmak mı yoksa eğitimi bir üst noktaya taşımak mı daha mantıklı?” sorusu sorulabiliyor. Peki; öğretmen adaylarının nasıl bir yol haritasını takip etmesi gerekiyor? Birlikte inceleyelim…

Öncelikle; eğitim fakülteleri oldukça önemli bir noktada konumlanıyor. Eğitim fakültesi mezunları; okul öncesinden üniversiteye kadar birçok farklı eğitim düzeyinde görev alıyorlar. Geleceği kurgulayacak, gelecekte dünya için değer üretecek, fark yaratabilecek öğrencileri yetiştiriyorlar. Bu anlamda; öğretmen adaylarının alacakları eğitim ayrı bir önem taşıyor. Eğitim fakültesi öğrencilerinin gelecek planlarını bu doğrultuda yapmaları gerekiyor. Öğretmen adayları için kendilerini en üst noktaya taşımanın birincil hedefleri arasında yer alması gerekiyor.

Bu noktada; elbette eğitim fakültesi öğrencileri için yüksek lisans eğitimi almaları öneriliyor. Birçok öğretmen adayı yüksek lisans yaparken çalışmayı tercih edebiliyor. Bu sayede alanlarında uzmanlaşırken mesleki anlamda tecrübe kazanmaları da mümkün olabiliyor. Böylelikle teorik olarak edindikleri bilgileri pratiğe dökme fırsatı da doğmuş oluyor.

Eğitim fakültesi mezunları, eğitimlerini lisansüstü düzeye taşıyarak kariyerlerine üniversitelerde devam etmeyi tercih edebiliyorlar. Akademisyen olarak yurt dışında ya da Türkiye’de çalışmayı seçebiliyorlar. Kimi mezunlar lisansüstü eğitimlerinin ardından eğitim aldıkları düzeye göre meslek hayatlarını şekillendirebiliyorlar. İlkokul, ortaokul, lise ya da okul öncesi öğretmeni olarak kariyer yolculuklarına devam edebiliyorlar. Fakat kariyerlerini ne şekilde kurguluyor olurlarsa olsunlar yüksek lisans öğretmen adaylarına önemli bir tecrübe kazandırıyor. Eğitimlerini bir üst noktaya taşıyarak alanlarında uzmanlaşabiliyorlar. Eğitim alanında yürütülen araştırmalardan, gelişen teknolojilere yakından bakma fırsatı buluyorlar. Hatta lisansüstü eğitimleri süresince araştırma projelerinin içinde yer alıyorlar hatta kendi araştırma projelerine imza atıyorlar.

Eğitim Fakültesi Mezunları Hangi Üniversiteleri Tercih Edebilir?

Birçok eğitim fakültesi öğrencisi eğitimlerini bir üst seviyeye taşımayı ve alanlarında uzmanlaşmayı tercih ediyor. Ancak hangi adımları atmaları gerektiği konusunda ikilemde kalabiliyorlar. Öğretmen adayları lisans eğitimleri sırasında; Türkiye ve yurt dışındaki yüksek lisans olanaklarını araştırıyorlar. Dünyada bu alanda oldukça kaliteli eğitim veren üniversitelerin var olduğu biliniyor. Yurt dışında eğitim almak isteyenler için Stanford, Harvard, Columbia gibi üniversiteler ön plana çıkıyor. Türkiye’de lisansüstü eğitim almak isteyenler için ise Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi üniversiteler dikkat çekiyor. Kısacası; eğitim fakültesi mezunları için hem Türkiye’de hem de yurt dışında çok çeşitli olanaklar bulunuyor.

Öğretmen Adaylarının Hangi Gereksinimleri Karşılaması Gerekiyor?

Öğretmen adaylarının değişen dünyaya ayak uydurabilmesi son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada elbette birtakım teknolojik becerilerini de geliştirmeleri gerekiyor. Eğitim alanı uzun zamandır değişiyor ve yeniden yapılanıyor. Geleneksel öğretim yöntemleri yerini yeni teknolojilere bırakıyor. Pandeminin ortaya çıkışından bu yana; online eğitim ana gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Online eğitim ve dijital platformların eğitimde pandeminin ardından da kalıcı olacağı düşünülüyor. Elbette öğretmen adaylarının tüm bu gelişmeleri yakından takip etmesi gerekiyor. Yüksek lisans eğitimi yeni teknolojilere ve eğitimin değişimine yakından bakmayı da kolaylaştırıyor. Bu anlamda; eğitim fakültesi mezunları için yüksek lisansın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Öğretmen adaylarının bilimi, teknolojiyi ve dünyada meydana gelen değişikliklerin takipçisi olması gerekiyor. Branşlarının teknolojiden ne şekilde etkilendiğini, nasıl yapılandığını, hangi noktaya doğru ilerlediğini biliyor olmaları gerekiyor. Bu noktadan bakıldığında; öğretmen adaylarının alan değiştirmek yerine kendi branşlarında uzmanlaşmalarının daha doğru olduğu görülüyor. Kendi alanlarında aldıkları eğitimi bir üst seviyeye taşımaları ve kendilerini mümkün olabildiğince geliştirmeleri önem taşıyor. Böylelikle, mesleki açıdan binlerce öğretmen adayının önünde yer almaları mümkün olabiliyor. Bununla birlikte dünya ve gelecek için fark yaratacak öğrencileri en doğru biçimde yetiştirmeleri de mümkün olabiliyor.

Eğitim fakültesi mezunları ve lisansüstü eğitim hakkında bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest