fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Dünyanın En İyi 10 Üniversite Şehri

Dünyanın En İyi 10 Üniversite Şehri

Eğitim, kültür, barınma ve mezun olduktan sonra iş bulma gibi kriterlere göre dünyanın en iyi 10 üniversite şehrini sizin için…

3 Mart 2020

Eğitim, kültür, barınma ve mezun olduktan sonra iş bulma gibi kriterlere göre dünyanın en iyi 10 üniversite şehrini sizin için derledik.

 

Tokyo

Dünyanın en iyi üniversite şehirleri arasında yer alan Tokyo, aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Tokyo,  uluslararası öğrencilerin tercih sebepleri içinde olmasının en büyük nedeni, finans merkezi olması ve iş,staj olanakları açısından avantaj sağlamasıdır. İngilizce programlar açısından da oldukça geniş bir portföye sahip olan Tokyo, yemek kültürü,canlı şehir hayatı ve manzaralarıyla kesinlikle öğrenci şehiri denebilecek yapıdadır.Japonya’nın en iyi üniversiteleri arasında, University of Tokyo ve Waseda University gelmektedir. Bu üniversiteler İngilizce program çeşitliliği ile ön planda olmaktadır.

London

Dünyanın en popüler ve en yoğun şehirlerinden biri olan Londra, öğrencilerin şehirde bol bol etkinliklere ve müzelere ücretsiz katılabilecekleri bir imkan sağlayan,dünyanın en keyifli şehirlerinden biridir. King’s College London, Imperial College London, ve London School of Economics and Political Science gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu Londra,  dünyanın dört bir yanından gelen, uluslararası öğrencilere her yıl eğitim kalitesini kanıtlamaktadır. Öğrencilere en cazip gelen yönü ise, ulaşımda çeşitli indirimleri olması ve şehirde çok sayıda etkinlik bulunması oluyor. Bu özellikleri de kesinlikle Londra’yı macera dolu, en keyifli şehir yapıyor.

Paris

Fransanın başkenti olan Paris, öğrenci sayısı en yoğun olan şehirler arasındadır. Paris, uluslararası öğrencilerin tercih sebebi haline gelmesi, Avrupa’da moda tasarımı,sanat tarihi veaşçılık bölümlerinde çok iyi bir eğitime sahip olmasıdır. Dünyaca ünlü Chanel,Dior,Lanvin gibi moda devlerinin de bolca bulunduğu bir şehirdir. Moda devlerinin oluşturduğu istihdam ile de öğrenciler bu haklardan yararlanabilmektedirler.Bununla birlikte şehirde huzurlu bir atmosferin olması, manzarası insanı büyülemektedir. Eğitim ücretlerinin uygun olması yanı sıra, devletin öğrencilere sağladığı kira yardımı ve burslarda bu şehri çok cazip hale getirmektedir. Ecole Polytechnique, Ecole Normale Superieure, ve Sciences Po Paris gibi üniversiteleri ile eğitim kalitesi yüksek bir şehirdir.

Berlin

Almanyanın pek çok şehri öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır. Bunun en büyük nedeni, üniversitelerin ücretsiz olmasıdır. Cüzi rakamlarda devletin istediği harç bedelleri ile kaliteli bir eğitim almak mümkündür. Özellikle Berlin şehri, öğrenci şehirleri arasında ilk 10’da yer almaktadır. Eğitimin yanı sıra yaşam ve ulaşım da uygun maliyetlidir. Mühendislik başta olmak üzere, otomotiv,tekstil, mimarlık ve tasarım alanlarında eğitimde önde gelen ülkelerdendir. Berlin şehri özellikle sanat, moda, müzik ve medya gibi alanlarda ön plandadır. Yaşam kalitesi yüksek, öğrencilere sağladığı istihdam ile de tercih sebebidir.En iyi üniversitelerinin başında ise,Free University of Berlin, Humboldt University of Berlin ve Technical University of Berlin sayabiliriz.

Singapur

Dünya’nın ilk 20 üniversiteleri arasında yerini alan Singapur, teknoloji alanındaki gelişimi ve eğitim sistemi ile öğrencilerin tercih sebebi olmuştur. Aynı zamanda yatırımcılarında dikkatini çeken Singapur, düşük vergi ödemelerinden dolayı ve öğrencilere sunduğu çeşitli iş olanaklarının kolaylığı ile de tercih edilen bir şehirdir. İşsizlik oranı en düşük olan şehirlerdendir. Singapur 4 resmi dile sahiptir. İngilizce bu anlamda en sık kullanılan bir dildir ve üniversitelerde de İngilizce program çeşitliliği fazladır. New York veya Londra’ya göre yaşam daha uygundur. Küçük bir şehir olan Singapur, uluslararası öğrencilere yüksek kaliteli eğitim seviyesi sunmaktadır.

Istanbul

Türkiye’nin kültür başkenti olan Istanbul, Koç üniversitesi,Boğaziçi üniversitesi,Istanbul Teknik üniversitesi, Sabancı üniversitesi gibi kendisini kanıtlamış, akademik başarıları olan üniversitelere sahip bir üniversite şehridir. İstanbul, öğrencilere sunduğu kültür çeşitliliği ve eşsiz manzarası ile de öğrencilere keyifli anlar yaşatmaktadır. Yaşam maliyetleri Avrupa ülkeleri ve Amerika’ya göre metropol olmasına rağmen daha uygun olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Stockholm

Stockholm, araştırma ve bilime dayalı eğitim sistemine sahip bir şehirdir. Öğrenci şehirleri arasında yer alan Stockholm H&M, Spotify gibi şirketleri içinde barındıran tasarım, yaratıcılık ve girişimcilik alanlarında önce gelen şehirlerdendir. En yoğun öğrenci sayısına sahip bir şehirdir. Araştırmaya dayalı üniversiteler ağırlıktadır. Stockholm, şehrin yapısı itibariyle öğrencilere bolca yeşil alanları ve manzarasıyla da öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır.

Montreal

Montreal Kanada’nın ikinci büyük şehridir. Öğrenci şehri olarak bilinen Montreal, dünyanın en iyi üniversitelerini barındıran, rankings sıralamalarında da her yıl derecede gördüğümüz bir şehirdir. Üniversite kampüsleri genellikle şehrin merkezindedir. Bu da uluslararası öğrenciler için büyük bir zevk haline geliyor. Öğrenciler, kafelerde,etkinlik alanlarında,eğlence merkezlerinde şehrin içindeki canlılıktan uzak kalmadan eğitim alabilmektedir. Montreal de Fransızca ve İngilizce dili hakimdir. Üniversiteler İngilizce program çeşitliliğinde, uluslararası öğrencilere dünya standartlarında bir eğitim kalitesi sunmaktadır. Londra gibi büyük şehirlere nazaran bu şehirde yaşam maliyetleri daha uygundur. Her yıl 1000’lerce öğrenci bu huzurlu şehirde eğitim almak için gelmektedir.

Boston

‘Amerika’nın Atinası’ olarak bilinen Boston, Amerika’nın en çok tercih edilen üniversite şehri unvanına sahip diyebiliriz. Bostan, eğitim, sağlık, teknoloji, finans alanlarında önemli bir merkezdir. Dünya’nın önde gelen akademik kurumlarından Harvard Universitesi, Massachusetts Institute of Technology Universitesi ve Northeastern Universitesi gibi üniversiteleri içinde barındırmaktadır. Şehrin doğal güzellikleri, eğlence alanları ve tam bir kültürel merkez olmasından dolayı uluslararası öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır.

Sydney

Avusturalya’nın en görkemli şehirlerinden biri olan Sydney, uluslararası öğrencilerin üniversite tercihleri arasında yer alıyor. Avustralya’nın ekonomik ve kültürel her anlamda merkezi olarak bilinmesine rağmen başkent değildir. Sydney Limanı en meşhur turistik alanlardan biridir. Doğası ve hareketliliği ile de uluslararası öğrencilerin tercih sebebi olmaktadır.

Daha fazla bilgi almak için YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest