fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Avrupa’da Lisansüstü Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’da Lisansüstü Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’da lisansüstü eğitim son zamanlarda önemli bir gündem maddesi haline gelmeye başladı. Birçok öğrenci tarafından yüksek lisans için Avrupa ülkeleri…

22 Eylül 2020

avrupada-lisansustu-egitim-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Avrupa’da lisansüstü eğitim son zamanlarda önemli bir gündem maddesi haline gelmeye başladı. Birçok öğrenci tarafından yüksek lisans için Avrupa ülkeleri tercih ediliyor. Bugün Avrupa ülkeleri içerisinde özellikle Almanya, teknik alanlardaki ilerlemeden dolayı bir çok öğrenci tarafından tercih ediliyor. Bugün Almanya’daki üniversiteler, özellikle robotik alanında, otomasyon alanında ön planlarda olmaları sebebiyle öğrencilerin dikkatini çekiyor. Almanya’da yeni üniversite-sanayi işbirliği ciddi anlamda kuvvetlenmiş durumda…

Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Alanlarında Fransa Öne Çıkıyor

Örneğin; Avrupa’da lisansüstü eğitim alan bir öğrenci, Munich Tech’e gittiğinde, Mercedes-Benz’de veya BMW’de çalışma imkânı yakalayabiliyor. Bazı üniversitelerin MIT ve Stanford ile ortak projeleri var. Bu nedenle öğrenciler, 1. derecede Almanya’yı, Avusturya’yı, Hollanda’yı tercih edebiliyorlar. Eğer hukuk alanında, sosyal bilimler alanında, felsefe, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda ihtisas sahibi olmak istiyorsanız, hele bir de Fransız okulundan mezunsanız, Fransa’yı tercih edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu; Fransa’da okumak 3 yıl da olsa süreç biraz zorlu geçebiliyor. Çünkü; eğitim sisteminde bir dersten kaldığınızda, tamamından kaldığınız için, bazen Fransa’da okumak uzun bir süreç alabiliyor. Buna rağmen yine de Fransız eğitimini, özellikle de hukuk ve uluslararası ilişkiler alanında göz ardı etmek mümkün değil. Birçok öğrenci kendini gerçekleştirmek adına, bu anlamda Fransa’ya gidebiliyor. Ama bunun için Fransızca bilmeniz şart.

Almanya ve Hollanda’da İngilizce Eğitim Almak Mümkün

Almanya ve Hollanda için ise durum daha farklı.  Almanya’da İngilizce eğitim de ön plana çıkmaya başladı.  Bir öğrenci bir yıl boyunca Almanca okuduktan sonra istediği bir bölümde, istediği bir şekilde okuyabiliyor. Aachen Tech, Berlin Tech ve özellikle Munich Tech bu anlamda özel üniversiteler. Heidelberg Üniversitesi de tıp alanında oldukça başarılı. Birçok öğrenci özellikle tıp alanındaki uzmanlaşmak için Almanya’yı tercih edebiliyor. Tabii ki bu anlamda, önemli başka ülkeler de var. Hollanda, İngiltere’den sonra en iyi İngilizce konuşulan ülke olması nedeniyle ve üniversitelerinde  İngilizcenin temel dil olması nedeniyle sıkça tercih ediliyor.

Avrupa’da Lisansüstü Eğitim: İrlanda Eğitim Anlamında Önemli Bir Noktada

İrlanda da son zamanlarda eğitim anlamında önemli bir noktada yer alıyor. Özellikle bir Freezone olması nedeniyle, Google, Intel, Facebook gibi dünya devlerinin orada yer alması nedeniyle Dublin ön plana çıkıyor. Edinburgh ön plana çıkıyor. Tasarım, grafik, iç mimarlık gibi alanlarda kendini göstermek isteyen öğrencilerin ise Fransa, İspanya ve İtalya’yı tercih ettiğini görüyoruz.

Avrupa’da Lisansüstü Eğitim: Avrupa’da Eğitim Maliyetleri Daha Düşük

Avrupa’da eğitim daha düşük maliyetli olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Bu sadece lisans seviyesi için değil Avrupa’da lisansüstü eğitim için de geçerli bir durum. Araştırma odaklı birçok öğrenci bugün, ERASMUS’tan edindikleri tecrübeyle kendilerini master ve doktora seviyesinde de görebiliyorlar. Tabi ki burada da kurallar aynı. Not ortalamanızın yüksek olması gerekiyor. İyi bir referans mektubuna sahip olmanız gerekiyor.

Avrupa’da lisansüstü eğitim gerçekten iyi bir alternatif… Özellikle öğrencilerin Araştırma-Geliştirme alanlarında bir şeyler yapmasını istiyorsak, Avrupa’da eğitim bu anlamda iyi bir tecrübe alanı olarak görülmeli. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest