fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Amerikadaki Üniversiteler: En İyi 10 Mühendislik

Amerikadaki Üniversiteler: En İyi 10 Mühendislik

Amerikadaki üniversiteler içerisinde tercih edilecek mühendislik fakülteleri öğrencilerin gelecek dönemleri açısından oldukça önemlidir. Dünyanın hemen hemen her yerinden mühendislik okumak…

15 Eylül 2020

amerikadaki-universiteler-listesinde-en-iyi-10-muhendislik

Amerikadaki üniversiteler içerisinde tercih edilecek mühendislik fakülteleri öğrencilerin gelecek dönemleri açısından oldukça önemlidir. Dünyanın hemen hemen her yerinden mühendislik okumak için Amerika’ya giden gençler için bazı üniversiteler daha ön planda tutulmaktadır. Bunların başında Harvard Üniversitesi ve Yale Üniversitesi gelmektedir. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin listelerinde üniversitenin adından çok mühendislik eğitimini en iyi veren okulların gelmesi faydalı bir yaklaşım olacaktır.

Amerika’da bulunan saygın ve prestij sahibi bu okullar, aynı zamanda dünyanın en iyi teknoloji şirketlerini kuran mezunlarına sahiptir. Yüksek kalite ve eğitim imkanlarının olduğu bu üniversiteler mezuniyet sonrasında öğrencilerine sunduğu iş imkanlarıyla da dikkatleri çekmektedir. Dünya çapında en iyi eğitim veren Amerikadaki üniversiteler her yıl binlerce yabancı öğrenciyi de kendine çekmektedir. Özellikle bu ülke eğitimin tercih edilmesinde kalite bir eğitimin olması büyük bir rol oynamaktadır. Bunun yanında eğitim dilinin İngilizce olması da bu Amerikan üniversiteleri için öğrenci çekmede oldukça etkili olmaktadır.

Amerikadaki Üniversiteler Neden Sıklıkla Tercih Edilmektedir?

Dünya çapında dikkatleri üzerine çeken bir eğitim ağına sahip olan Amerikadaki üniversiteler her anlamda göz doldurmaya devam etmektedir. Her yıl gerek kendi vatandaşları arasından gerekse uluslararası öğrenciler tarafından binlerce öğrenciyi ağırlayan bu prestijli üniversiteler her geçen gün daha fazla tercih edilir hale gelmektedir. Tercih edilmesinin en büyük payını İngilizce dilini öğretmesi olarak da düşünülmektedir.

Abd üniversiteleri kültürel çeşitlilik bakımından da oldukça rağbet görmektedir. Özellikle uluslar arası öğrencilere sunmuş oldukları burs imkanları ve öğrencilere yönelik esnek eğitim fiyatlandırması ile de oldukça dikkat çekmektedir. Zengin lisans ve yüksek lisans program çeşitliliğinin olması ile beraber akademik araştırmalara da önem vermesi ile bilinmektedir. Ayrıca bu üniversiteler daha öğrenci iken sunmuş oldukları iş imkanları sayesinde neredeyse geleceğinizi de garanti altına almaktadır.

10- Amerikadaki Üniversiteler: University of Illinois Urbana Champaign

Amerikadaki üniversiteler arasında bulunan bu okul ülkenin en eski ve köklü mühendislik fakültelerinden birine sahiptir. Chicago şehrinde bulunan Illinois eyaletinin 3 üniversitesinden biri olma özelliğine sahip bu üniversite 1868 yılında kurulmuştur. Üniversitenin kurucu fakültelerinden biri olan Granger Mühendislik Fakültesi’nin tüm mühendislik bölümleri her zaman alanlarında Amerika’nın en iyileri arasında gösterilmektedir. Hatta akademik olarak dünyanın en fazla atıf alan mühendislik fakültesi olan Granger, günümüzde kullanılan bazı önemli program dilleri ve teknoloji şirketlerinin de doğum yeri olarak adlandırılmaktadır.

9- Amerikadaki Üniversiteler: Princeton University

Yine bir Illinois okulu olan bu üniversite New Jersey’de yer almaktadır. 1746 yılında kurulan en eski ve en güzel Amerikan üniversiteleri arasında olan bu okul göz kamaştıran kampüsü ve doğasıyla da dikkatleri çekmektedir. Öğrenci kulüpleri ve aktif sosyal yaşamı ile herhangi bir okul deneyiminden fazlasını sunan okulun mühendislik bölümleri de adından dünya çapında söz ettirmektedir.

8- University of California Los Angeles (UCLA)

Amerikadaki üniversiteler arasında yer alan California üniversitesi ABD’nin en fazla başvuru alan okullarındandır. California üniversitesi kısaca ‘UCLA’ diye ifade edilmektedir. 32000 lisans olmak üzere toplamda 45000 öğrencisi bulunan bu okul Amerika’nın en iyi devlet okulu olarak gösterilmektedir. Ayrıca UCLA yetiştirdiği sporcularla da Amerika için ayrı bir öneme sahiptir. Üniversitenin mühendislik fakültesinde 26 farklı bölümde toplam 6000 öğrenci eğitim görmektedir.

7- Amerikadaki Üniversiteler: Carnegie Mellon University

Özel bir araştırma üniversitesi olan bu okulun temelleri 1900 yılında atılmıştır. Bu üniversite Amerika’nın önemli endüstri ve teknoloji kentlerinden biri olan Pittsburgh şehrinde yer almaktadır. Ayrıca üniversitenin Katar’da ve Silikon Vadisi’nde kampüsleri de bulunmaktadır. Özellikle bilgisayar bilimleri konusunda öne çıkan üniversitenin mezun olan araştırmacıları arasında 20 Nobel ödüllü kişiler bulunmaktadır.

6- California Institute of Technology (CALTECH)

1891 yılında kurulan CALTECH Amerikadaki üniversiteler içerisinde tanınmış bilim ve mühendislik okullarından biridir. Araştırmacı yetiştirme konusunda oldukça güçlü olan bu okul lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktoraya devam etme oranında açık ara lider konumdadır. Lisans öğrencilerinin neredeyse tamamının kampüsünde konakladığı CALTECH de sosyal yaşam ve spor konusunda oldukça yüksek fırsatlar mevcut durumdadır.

5- Georgia Institute of Technology (GATECH)

Bir devlet araştırma üniversitesi olan GATECH 1885 yılında kurulmuştur. Asya ve Avrupa’da uydu kampüsleri bulunan bu üniversitenin doğu kampüsüne bağlı olan akademik fakültelerde teknolojik ve sosyal hayatın iç içe geçtiği önemli merkezlerden biri olma durumundadır. Bu doğu kampüsü aynı zamanda Amerika’nın en önemli teknoloji araştırma merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

4- Harvard University

Pek çok kaynakta dünyanın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Harvard Mühendislik Fakültesi ABD’nin ve dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Mühendislik Fakültesi’nin tam adı ise Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences olarak ifade edilmektedir. Güncel teknolojiye yön veren pek çok bilim insanına ev sahipliği yapan fakültenin dev araştırma bütçeleri ve laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca bu fakültede lisans öğrencileri içinde benzersiz fırsatlar sunulmaktadır.

3- University of California Berkeley

Yine bir California üniversitesi olan bu okul Amerikadaki üniversiteler arasında yer almakta ve kurucu üniversitelerden biri olarak kabul edilmektedir. Pek çok önemli araştırma kurumunda merkezi konumda olan bu okul 1868 yılında bir devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. 30000 lisans öğrencisi olmak üzere toplamda 42000 öğrencisi olan bu okul dünyanın en önemli araştırma üniversitelerinden biri olma özelliğini yıllardan beri korumaktadır. 100’den fazla Nobel ödüllü bilim insanı yetiştiren üniversite aynı zamanda dünyanın en büyük markalarına sahip pek çok CEO da çıkarmıştır.

2- Stanford University

Özel bir araştırma üniversitesi olarak 1891’de California’da kurulan üniversite en fazla Silikon Vadisi’ne olan yakınlığı ile bilinmektedir. 83 Nobel ödüllü mezunu ve araştırmacı çıkaran bu üniversite akademik başarının yanında girişimci mezunları ile de ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en önemli teknoloji girişimlerinin merkezi olan Stanford Üniversitesi teknoloji ve sanayi işbirliğinin dünyadaki en iyi örneği olma özelliğine sahiptir. Şu anda dünya ekonomisine yön veren en önemli şirketlerin yöneticileri Stanford mezunlarından oluşmaktadır. Ayrıca yaşayan mezunlar arasında 30 Milyarder girişimci bulunmaktadır.

1- Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Amerikadaki üniversiteler arasında bulunan bu okul kısaca MIT olarak bilinmektedir. 1861 yılında teknoloji alanında endüstrileşme ihtiyacının bir parçası olarak Avrupa’daki politeknik üniversiteleri model alarak kurulan bir araştırma üniversitesidir. MIT’in günümüzde teknolojilerin şekillenmesinde payı oldukça büyüktür. Pek çok laboratuvarı bünyesinde barındıran okulun içinde araştırmacılar için kullanılan bir nükleer reaktör dahi bulunmaktadır.

MIT günümüzde yapay zeka araştırmaları konusunda da öncü konumda yer almaktadır. Akademik başarı açısından göz kamaştıran MIT toplamda 92 Nobel ödüllü ve 8 finans madalyası sahibi araştırmacı mezun yetiştirmiştir. Mühendislik fakültesinin yanında 4 ayrı fakültesi de bulunan MIT’in lisans düzeyinde en rekabetçi fakültesi ise mühendisliktir. Sadece Amerikadaki üniversiteler için değil tüm listelere göre dünyanın en iyi mühendislik fakültesi MIT’te yer almaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest