Blog

SAT Sınavı İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Herkes için uygun olacak bir çalışma programı hazırlamak, mutlaka SAT sınavı için hazırlananlar için harika olurdu! Ama size böyle bir programın gerçekçi olmayacağını söylememiz gerekir. Çünkü sizin için ideal çalışma programını yalnızca siz ya da sizi iyi tanıyan bir eğitimci hazırlayabilir. Peki SAT sınavına nasıl hazırlanılır?

SAT sınavına nasıl hazırlanılır?

SAT sınavına hazırlanırken öncelikle başarılı olduğunuz ve geliştirmeye ihtiyaç duyduğunuz yönlerin belirlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra sizi çalışmaya motive eden koşullar ve çalışma ortamları ya da öğrenme metotları da size özel olacaktır. Hemen hemen bütün sınavlar için bu böyledir. Ancak, farklı sınavlara hazırlanırken önemli olan sınavın içeriğini ve yöntemini öğrenmek ve buna uygun bir program hazırlamaktır.

SAT sınavı çalışmalarınıza planlama ile başlayın

SAT sınavına çalışmaya başlarken hedeflerinizin ne olacağını ve SAT’a hazırlanırken hangi kaynaklardan faydalanacağınızı belirlemeniz gerekir. Daha programlı ve ölçülebilir bir hazırlık süreci için ne istediğinizi ve ne yaptığınızı bilmeniz büyük önem taşıyor.

Becerilerinizi ve yetkinliklerinizi belirleyin

Sınava olabildiğince erken çalışmaya başladığınızda daha fazla yol kat edebilirsiniz. Süreç içerisinde strese girmemek için kendinize yeterli zamanı tanımaya çalışın. Bu zamanı nasıl geçireceğinizi ise geliştirmeniz gereken konuları belirleyerek planlayın. Çalışmalarınızda bu konulara ağırlık verirken, başarılı olduğunuz alanları da ihmal etmeyin.

Öğrenmeniz gereken pek çok konu varsa, öncelikle bu konulardan başlamak isteyebilirsiniz. Başlangıçta anlamak ya da öğrenmek zor olsa cesaretini kırmayın, ne kadar çok çalışırsanız o kadar kolaylaşır.

SAT Sınavı

Test hakkında yeterince bilgi edinin

Her test bölümünün talimatlarını ve içeriğini öğrenin. Bölümlerin sırası ve her bölüm için verilen talimatlar her SAT için aynı olacaktır. Test Günündeki talimatları anlamaya çalışırken zaman harcamamak için sınavdan önce sınav hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Eleştirel okuma (Critical Reading) bölümü haricinde, SAT soruları zorluk sırasına göre artmaktadır. Yani, bir bölümün başındaki sorular sondaki sorulara göre daha kolaydır. Bu yüzden her SAT sorusunda eşit miktarda zaman harcamamalısınız. Her bölümün başındaki sorulara daha kolay ve hızlı bir şekilde cevap verilmesi gerekir. Bu sayede sonunda en zor sorulara kafa yormak için zamanınız kalır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir