fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Amerika’da Mühendislik Eğitimi

Amerika’da Mühendislik Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri, mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden bir tanesi. Öğrencilerin Amerika’yı tercih etmelerinin sebeplerini;…

15 Eylül 2020

amerikada-muhendislik-egitimi

Amerika Birleşik Devletleri, mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden bir tanesi. Öğrencilerin Amerika’yı tercih etmelerinin sebeplerini; gelişen iş sahaları, teknolojiyi kullanım biçimleri ve bu alandaki nitelikli eğitim şeklinde sıralamak mümkün. Amerika’da mühendislik eğitimi alırken aynı zamanda staj yapma imkanına da sahip olabilirsiniz. Amerika’da mühendislik stajı, en az 6 ay en çok 18 aylık süreleri kapsar. Ve staj süreniz boyunca maaşlı olarak çalışma imkanı bulursunuz. ABA Yurt Dışı Eğitim ailesi olarak, Amerika’da mühendislik eğitimi alabileceğiniz en iyi 10 üniversiteyi sizin için araştırdık.

Amerika’da Mühendislik Eğitimi: Stanford Üniversitesi

Amerika’da mühendislik okumak için tercih edebileceğiniz üniversitelerden bir tanesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Kaliforniya eyaletinde bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi. Silikon Vadisi’nin öncüsü olarak bilinmektedir. Mezunları ve öğretim üyeleri tarafından, SUN, Cisco, Google, HP, Yahoo gibi dünya çapında pek çok başarıya imza atılmıştır.

Amerika’da Mühendislik Eğitimi: MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, kısaca MIT; bilim, mühendislik ve ekonomi alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Hem öğrencilerinin keşifleri hem de mezunlarının bilim ve teknoloji dünyasına katkılarıyla adından sıkça söz ettirmektedir.

Amerika’da Mühendislik Eğitimi: Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

1891 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir. Dünyanın en iyi teknoloji üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda mezunlarına en çok iş olanağı sağlayan üniversitelerden bir tanesidir. Bu nedenle; Amerika’da mühendislik stajı yapmak istiyorsanız Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nü tercih etmeniz faydalı olabilir. ABD Ulusal Havacılık Ve Uzay İdaresi (NASA)’ya ait Jet Propulsion Laboratory‘nin yönetimi ve işletiminden de sorumludur. Bu yönüyle de büyük bir öneme sahiptir.

Harvard Üniversitesi

Amerika’da hala eğitim vermekte olan en eski üniversitedir. Ivy Leauge üyesidir ve bu terim günümüzde, elitizm ve öğrenci kabulünde seçicilik ile bağdaştırılmaktadır. MIT ile çok sayıda ortak çalışmaları bulunmaktadır.

Princeton Üniversitesi

New Jersey’de bulunan özel bir üniversitedir. Tıpkı Harvard gibi Ivy Leauge’e bağlı üniversitelerden bir tanesidir. Bünyesinde bulunan öğretim üyeleri, mezunlar ve öğrenciler; başarılarını, 40 Nobel Ödülü, 17 Ulusal Bilim Madalyası ve 3 Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası ile taçlandırmıştır. Albert Einstein’da 1933 yılından ölümüne kadar Princeton Üniversitesi’nde akademik çalışmalarını sürdürmüştür.

Yale Üniversitesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski üçüncü üniversitesi ünvanına sahiptir. ABD’nin ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden bir tanesidir. Kökleri 1600’lü yıllara kadar uzanır ve ülkedeki ilk doktora derecesi Yale Üniversitesi tarafından verilmiştir. ABD başkanlarını ve ülke için önemli siyasetçileri yetiştirmiş bir üniversitedir.

Pensilvanya Üniversitesi

Philadelphia kentinde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. 1740 yılında Benjamin Franklin ve George Whitefield tarafından kurulmuştur. ABD’nin en seçkin üniversiteleri arasında yer almaktadır ve en eski 4 yüksek öğrenim enstitüsünden bir tanesidir.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Kaliforniya’da bulunan bir araştırma üniversitesidir. Fen Bilimleri ve mühendislik alanlarında ABD’nin en iyi üniversitelerinden biri olarak gösterilmektedir.

Columbia Üniversitesi

New York eyaletinde bulunan en eski üniversitedir. “Columbia Küresel Merkezi” adıyla, İstanbul’unda içinde yer aldığı, dünyanın 7 farklı şehrinde merkezleri bulunmaktadır.  Dünyada en çok Nobel Ödülü kazanmış akademisyene sahip okul olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Pulitzer Ödülleri her yıl Columbia Üniversitesi tarafından verilmektedir.

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles

UCLA olarak da bilinen üniversite, Los Angeles şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin bir üyesidir. Eyaletteki üniversiteler arasında en yüksek öğrenci kaydına sahiptir ve Kaliforniya Üniversitesi sistemindeki en geniş kapsamlı kampüstür.

Amerika’da mühendislik eğitimi ve üniversite tercihiniz hakkında sorularınız için ABA Yurt Dışı Eğitim’e başvurabilir, alanında uzman eğitmenlerimiz ile doğru tercihi yapabilirsiniz. Amerika’da üniversitelere kabul süreçleri hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest