fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Amerika’da Sanat Eğitimi Almak

Amerika’da Sanat Eğitimi Almak

Amerika’da sanat eğitimi almak öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Amerika’da moda, sinema, fotoğrafçılık, resim, müzik, tiyatro gibi birçok alanda sanat…

22 Nisan 2021

aba-egitim-amerikada-sanat-egitimi-almak

Amerika’da sanat eğitimi almak öğrencilere birçok açıdan avantaj sağlıyor. Amerika’da moda, sinema, fotoğrafçılık, resim, müzik, tiyatro gibi birçok alanda sanat eğitimi almak mümkün olabiliyor. Özellikle son dönemlerde ürün tasarımı, grafik, ambalaj tasarımı gibi alanların ön plana çıktığı görülüyor. Amerika hem herkese uygun bir seçenek sunuyor hem de herkes için birçok fırsat yaratıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin genellikle mühendislik, tıp, bilim, teknoloji gibi alanlarda ön planda olduğu düşünülüyor. Ancak bu durum pek de gerçeği yansıtmıyor. Amerika aynı zamanda sanat ve tasarım alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak biliniyor. Pek çok sanat okulunu bünyesinde barındırıyor. Dünyanın en iyi sanat ve tasarım üniversiteleri arasında pek çok Amerikan üniversitesi yer alıyor. Bu üniversitelerin pek çok sanat eserine imza atan değerli sanatçılar yetiştirdiği biliniyor.

Amerika’da Sanat Eğitimi Almak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Peki; Amerika’da sanat eğitimi almak için neler yapmak gerekiyor? Amerika’da sanat okullarından kabul almanın son derece zor olduğu biliniyor. Özellikle dünya sıralamalarında öne çıkan üniversiteler son derece seçici bir tutum izliyor. Bu noktada elbette akademik başarı ve dil yeterliliğine önem veriliyor. Başvuru sırasında lise diploması, not ortalaması, referanslar, niyet mektubu ve dil yeterlilik belgesine ihtiyaç duyuluyor.

Dil yeterliliğini belgelendirmek için birçok okul TOEFL sınavını almanızı tercih ediyor. İstenen minimum ortalama ise genellikle 80 ve üzeri olarak belirleniyor. Bazı sanat üniversitelerinde temel bir hazırlık eğitimi alınması söz konusu olabiliyor. Ancak hazırlık süreci dil yeterliliğine yönelik değil sanatsal becerilere yönelik bir eğitimi kapsıyor.

Elbette; Amerika sanat okulları için başvuru koşulları bununla sınırlı kalmıyor. Esas önemli ve kritik noktayı portfolyo ve mülakatlar oluşturuyor. Sanat ve tasarım eğitimi almak istiyorsanız portfolyonuzu mutlaka sunmanız gerekiyor.

Amerika’da Sanat Eğitimi: Sanat Okulları İçin Portfolyo Hazırlama

Amerika sanat okulları için portfolyo hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Portfolyo kabul sürecinin en önemli basamağı olarak biliniyor. Öncelikle portfolyonuzun yalnızca çalışmalarınız hakkında değil sizin hakkınızda da ipuçları vermesi gerekiyor. Bu noktada; elbette kısa, net ve açıklayıcı bilgiler vermek önem taşıyor. Güvendiğiniz ve yeteneğinizi yansıttığını düşündüğünüz tüm işlere portfolyonuzda yer vermek yararınıza olabiliyor. Çalışmalarınızın hayal gücünüzü, potansiyelinizi ve iç dünyanızı yansıtması gerekiyor.

Bunun yanı sıra; en önemli konulardan biri portfolyonun özgünlüğü olarak karşımıza çıkıyor. Sıradan bir portfolyo yerine sizin ve eserlerinizin özelliklerini yansıtan bir portfolyo sunmanız gerekiyor. Sıradan ve kopya içerikler kabul jürilerinden olumsuz puan alıyor ve kabul almanızı imkansız hale getirebiliyor.

Elbette portfolyo hazırlarken üniversitenin beklentilerini ve kurallarını dikkate almak gerekiyor. Her üniversite, fakülte ve bölüm farklı taleplerde bulunabiliyor. Bu anlamda portfolyonun üniversitenin standartlarına uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Bunun için başvuru hazırlıklarına başlamadan önce hedeflediğiniz üniversitenin web sitesini dikkatle incelemeniz gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak; bazı üniversiteler ya da bölümler öğrencileri mülakat ya da yetenek sınavına tabi tutabiliyor. Özellikle sahne sanatları, resim gibi alanlarda bu durum söz konusu olabiliyor. Bu sınavlar öğrencilerin beceri ve potansiyellerini göstermelerini amaçlıyor. Yetenek sınavları öğrencilerin alanlarına yönelik olarak bir dizi soru ve uygulamayı içeriyor.

Amerika’da Hangi Sanat Okulları Ön Plana Çıkıyor?

Amerika’da sanat eğitimi denildiğinde pek çok üniversite akla geliyor. Fakat; bu okulların bazıları dünya çapında tanınıyor ve dünya sıralamalarında en iyiler arasında yer alıyor. Peki; hangi sanat ve tasarım okulları ön plana çıkıyor?

Pratt Institute

Pratt Institute, 1887 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Sanat alanında Amerika’nın ve dünyanın en başarılı okulları arasında gösteriliyor. Pratt Institute, sinema, fotoğrafçılık, iletişim tasarımı, grafik tasarım gibi alanlarda eğitim veriyor.

California Institute of the Arts

Amerika’da sanat eğitimi denildiğinde dikkat çeken bir başka kurum California Institute of the Arts olarak biliniyor. Okul 1961 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Dünyanın en iyi 10 sanat okulundan biri olarak biliniyor.  California Institute of the Arts, bünyesinde yaklaşık 1500 öğrenci eğitim alıyor. Kurum özellikle sahne sanatları ve güzel sanatlar alanlarında ön plana çıkıyor.

School of the Art Institute of Chicago (SAIC)

School of the Art Institute of Chicago, 1866 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Chicago Academy of Design adıyla kurulduğu biliniyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık olarak 3 bin öğrenci eğitim alıyor. School of the Art Institute of Chicago görsel sanatlar, animasyon, moda tasarımı gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Kurum sanat alanında Amerika’nın ve dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.

The Rhode Island School of Design (RISD)

The Rhode Island School of Design 1877 yılında kurulan özel bir üniversite olarak biliniyor. The Rhode Island School of Design, Amerika’da sanat kurumları arasında öncü bir rol üstleniyor. Amerika’da sanat eğitimi denildiğinde akla gelen ilk kurumlar arasında yer alıyor. Buna ek olarak; sanat ve tasarım alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Üniversite, moda tasarımı, animasyon, fotoğrafçılık, endüstriyel tasarım, illüstrasyon gibi birçok farklı alanda ön plana çıkıyor.

Amerika’da sanat eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Sanat, tasarım ve eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest