fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurt Dışında Güzel Sanatlar Eğitimi Almak

Yurt Dışında Güzel Sanatlar Eğitimi Almak

Yurt dışında güzel sanatlar eğitimi almak isteyen çok sayıda öğrenci var. Güzel sanatlar alanı aslında pek çok alt dalı barındırıyor.…

11 Şubat 2021

aba-egitim-yurt-disinda-guzel-sanatlar-egitimi-almak

Yurt dışında güzel sanatlar eğitimi almak isteyen çok sayıda öğrenci var. Güzel sanatlar alanı aslında pek çok alt dalı barındırıyor. Dolayısıyla son derece geniş bir alan olduğu biliniyor. Yurt dışında güzel sanatlar okumak öğrencilere pek çok avantaj sağlayabiliyor. Peki; Yurt dışında güzel sanatlar eğitimi almak için nelere dikkat edilmeli? Güzel sanatlar eğitimi için hangi ülkeler tercih edilmeli? Hangi yeteneklere sahip olmak gerekiyor? Bu soruları birlikte yanıtlayalım…

Güzel Sanatlar ve Tasarım Eğitimi Hangi Bölümleri Kapsıyor?

Az öncede ifade ettiğimiz gibi güzel sanatlar alanı pek çok farklı bölümü içeriyor. Bu bölümleri şöyle sıralamak mümkün;

 • Sanat Yönetimi
 • Tiyatro
 • Müzik
 • Heykel
 • Sinema
 • Dans
 • Moda Tasarımı
 • Sahne Tasarımı
 • Grafik Tasarım
 • Endüstriyel Tasarım
 • El sanatları
 • Resim
 • Sinema
 • Fotoğraf

Bu bölümlerde eğitim alan öğrenciler; okudukları ülke ve aldıkları eğitime göre farklı beceriler kazanabiliyorlar. Her kültürün sanata bakışı farklılık gösteriyor. Dolayısıyla; öğrencilerin kazanımları değişebildiği gibi; daha geniş bir bakış açısı kazanabiliyorlar. Bu anlamda sanat eğitimi alırken farklı kültürleri tanımak önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda geniş bir iletişim ağı oluşturma fırsatı yakalayabiliyorlar. Bu da farklı iş alanları ve kariyer imkanlarının kapısını açabiliyor.

Yurt Dışında Güzel Sanatlar Eğitimi Almak: Kariyer Olanakları

Güzel sanatlar okumak çoğunlukla sınırlı kariyer olanaklarıyla özdeşleştiriliyor. Güzel sanatlar mezunlarının iş bulma konusunda sıkıntı yaşayacağı ve bu alanda imkanların kısıtlı olduğuna inanılıyor. Aslında; moda, sinema, medya gibi pek çok endüstri eğitimli isimleri istihdam etmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte güzel sanatlar mezunları kendi atölyelerini ya da okullarını açarak eğitmenlik yapabiliyorlar. Akademik kariyer olanaklarını değerlendirmeyi seçebiliyorlar. Yurt dışında eğitim alırken; tasarım, iletişim, reklamcılık, animasyon gibi birçok konuda fırsatları değerlendirmek mümkün olabiliyor.

Güzel Sanatlar Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güzel sanatlar başvurusu yaparken en önemli konulardan biri hiç şüphesiz portfolyo… Etkileyici bir portfolyo tasarımı öğrenci adaylarının kabul almalarında önemli rol oynuyor. Hazırlayacağınız portfolyonun kişiliğiniz ve işleriniz hakkında gerekli ipuçlarını içermesi gerekiyor. Elbette; portfolyo tasarımı kadar içerdiği bilgilerin doğruluğu da önem taşıyor… Portfolyonun mümkün olduğunca sade ve inceleyen kişiyi sıkmayacak şekilde hazırlanması gerekiyor. Portfolyonuzda sunmak üzere en önemli ve en başarılı çalışmalarınızı seçmeniz gerekiyor.

Güzel sanatlar başvurusu için elbette not ortalaması, akademik yeterlilik, dil gibi konulara da önem veriliyor. Başvuru sırasında diploma, transkript, gerekli sınav belgeleri, niyet ve referans mektuplarını da sunmak gerekiyor. İletmeniz gereken belgeler arasında özgeçmiş de yer alıyor. Okunacak bölüm, ülke ya da üniversiteye göre farklı belgeler talep edilebiliyor. Farklı koşullar uygulanabiliyor. Dolayısıyla talep edilen bilgi ve belgeleri dikkatle incelemek gerekiyor. Belgelerin eksiksiz ve doğru sunulması önem taşıyor.

Güzel Sanatlar Eğitimi İçin Hangi Üniversiteler Tercih Edilmeli?

Yurt dışında güzel sanatlar eğitimi konusunda uzmanlaşmış pek çok önemli üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerin bazıları alanında dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Peki hangi üniversiteler tercih edilmeli? Güzel sanatlar alanında en iyi eğitimi alabileceğiniz üniversiteler hangileri?

Royal College of Art

Güzel sanatlar alanında ilk akla gelen üniversitelerden biri Royal College of Art… Türkçe adıyla; Kraliyet Sanat Koleji… İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan kolej 1837 yılından beri eğitim veriyor. Royal College of Art, dünyanın sanat alanında eğitim veren en eski üniversitesi olarak biliniyor. Moda Tasarımı, Sinema, Mimarlık gibi alanlarda öne çıkan kurum lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.

University of the Arts, London

İngiltere’de sanat eğitimi veren bir diğer önemli kurum; University of the Arts, London… Üniversite, Avrupa’nın en iyi ve en kapsamlı sanat kurumları arasında gösteriliyor. University of the Arts, London, sinema, sahne sanatları, medya gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Üniversite yaklaşık 200 programda lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.

Rhode Island School of Design

Rhode Island School of Design, Amerika’nın en eski sanat kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Rhode Island School of Design, 1877 yılından bu yana eğitim veriyor. Üniversite sanat ve tasarım alanında en prestijli üniversitelerden biri olarak görülüyor. Animasyon, endüstriyel tasarım, grafik tasarım gibi alanlarda dikkat çekiyor. Üniversite yaklaşık 2 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor; lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.

School of The Art Institute of Chicago

Amerika’nın en önemli sanat okullarından biri de School of The Art Institute of Chicago… 1886 yılında kurulan okul aynı zamanda dünyanın en prestijli sanat okulları arasında yer alıyor. School of The Art Institute of Chicago, resim, animasyon, grafik tasarım gibi alanlarda öne çıkıyor.

Pratt Institute

Pratt Institute, Brooklyn, New York’ta bulunan özel bir sanat üniversitesi olarak biliniyor. 1887 yılında kurulan üniversite dünyanın en iyi sanat okullarından biri olarak kabul ediliyor. Farklı disiplinlerde eğitim veren kurum dünyanın farklı coğrafyalarından binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Amsterdam University of the Arts

Sanat eğitimi alabileceğiniz bir diğer ülke ise Hollanda… Hollanda’nın en önemli sanat okullarından biri ise Amsterdam University of the Arts… Üniversite 1987 yılında kurulan genç bir sanat okulu olarak biliniyor. Ancak; mimarlık, tiyatro, dans gibi alanlarda dikkat çekiyor. Amsterdam University of the Arts, burs imkanları ve sunduğu kariyer olanaklarıyla da dikkat çekiyor.

Güzel sanatlar eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 9 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest