fbpx
Ana sayfa » Uncategorized » Amerika’da Okumak İçin Hangi Sınavlara Girmelisiniz?

Amerika’da Okumak İçin Hangi Sınavlara Girmelisiniz?

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Amerika’da eğitim almak için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, belli başlı sınavlara girmeniz gerekiyor. Bilgi ve…

13 Temmuz 2017

Amerika'da Okumak

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Amerika’da eğitim almak için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, belli başlı sınavlara girmeniz gerekiyor. Bilgi ve yeteneklerinizi uluslararası düzeyde kanıtlamak için gerekli olan bu sınavlar, bölüme ya da okula göre değişebiliyor. Ancak, genel bir yol haritası çıkarmak mümkün.

Hangi dil sınavına girmeliyim: TOEFL mı, IELTS mi?

Amerika’da üniversite okumak için başlıca şartın İngilizce bilmek olduğu söylenebilir. Bazı üniversiteler, İngilizce bilginizi ölçmek için iki sınavdan birini şart koşabilir. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken üniversitenin başvuru koşullarında bununla ilgili maddeyi incelemek olacak. İki sınavdan birini seçme şansınız varsa zaman kaybetmeden size uygun olanını bulmak için kolları sıvayın. Hem TOEFL hem de IELTS birbirine benzeyen 4 bölümden oluşur.

Zamanınız darsa, kısa sürede sınava girmek üzere başvuru yapabileceğiniz TOEFL sizin için daha uygun olabilir. Diğer taraftan bilgisayar ekranları ve kalabalık bir salonda sınava girmek sizi zorlayacaksa, sessiz ortamda kalem ve kağıtla çözeceğiniz IELTS’i tercih edebilirsiniz.

Bilgi seviyemi kanıtlamak için hangi sınava girmeliyim?

Amerika’da üniversite okumak istiyorsanız SAT ya da ACT sınavlarından birine girmeniz gerekiyor. Çünkü akademik olarak yetkinlik seviyenizi başvuru yapacağınız okula göstermeniz ve Türkiye’deki eğitiminizin sizi yeterince geliştirdiğine dair onları ikna etmeniz gerekiyor.

Dil sınavlarında olduğu gibi, bu aşamada da öncelikli olarak yapmanız gereken başvuracağınız okulun ve bölümün belirlediği sınav şartlarına göz atmak olacak. Karar size kalmışsa, bilgi seviyenizi kanıtlamak üzere başarılı olacağınıza inandığınız alanlardaki sınavlara girin. SAT’nin yanı sıra SAT Subject Tests arasından okumak istediğiniz bölümle ilgili sınavlara da girmeniz avantaj sağlayacak.

Eğitim almak istediğiniz alana bağlı olarak, lisansüstü programlar için (lisans eğitiminizi tamamladıysanız) özel bir kabul sınavına girmeniz gerekebilir. Bunlar genellikle, tıp okulları (MCAT) ve hukuk okulları (LSAT) gibi bölümler için söz konusudur.

Önceden tüm lisansüstü programlar için, öğrencilerin GRE (Graduate Record Examinations) sınavına girmesi gerekiyordu. Diğer taraftan sadece işletme master programı için GMAT sınavı da gerekliydi. Ancak son yıllarda, tek başına GRE sınavını yeterli bulan işletme okullarının sayısı artıyor.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 10 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest