Amerika Üniversite Başvurularında Lise Notlarım Ne Kadar Önemli?

Eğitimine yurt dışında devam etmek, özellikle Amerika gibi teknolojik ve akademik imkanlar bakımından oldukça ileri bir lokasyonda okumak elbette birçok lise öğrencisinin hayallerini süslüyor. Ancak Amerika’nın saygın üniversitelerine kabul almak için birçok başvuru kriterini de karşılamak gerekiyor. 

Bu kriterlerden biri de iyi bir lise mezuniyet not ortalaması. Peki, lise ortalaması kabul sürecinde ne kadar etkili oluyor? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

1. Lise Ortalaması Ne Anlama Geliyor

Lise genel not ortalaması (GPA) aldığınız derslerden hangi notlarla geçtiğinizin ve lisedeki başarınızın puan olarak bir değerlendirmesidir. Lise ortalaması başvurduğunuz üniversitenin kriterlerine uyup uymadığınızı değerlendirmek için dikkate alınıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce başvurunun yapıldığı Amerika’daki üniversiteler, adaylar arasında seçim yaparken lise not ortalamasını baz alıyor. Harvard, Stanford, Princeton, Caltech ve MIT gibi en başarılı okullara kabul almak için neredeyse tam puan ile mezun olmak gerekiyor. 

Ayrıca not hesaplama sistemi ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için başvuracağınız okulun talebine göre ortalamanızı da belirtilen sisteme göre çevirmeniz istenebiliyor. Buna ek olarak üniversitelere başvururken lise notlarınızın dökümünü gösteren transkripti İngilizceye çevirtmek de gerekebiliyor.

2. Ortalama Neyi Gösteriyor

Lisede alınan notlar aynı zamanda üniversitede nasıl bir performansa sahip olunacağının da bir göstergesidir. Elbette not ortalaması tek belirleyici olmasa da kabul komitesi için oldukça güçlü bir referans oluyor. Lisede başarılı bir tablo çizmiş öğrenciler, azimli, planlı, hedefleri olan, zamanı iyi yöneten kimseler olarak görülüyor. Buna ek olarak iyi bir ortalama gideceğiniz okulda burs kazanma şansınızı da artıyor. 

3. Her Şey Ortalama mı Bağlı?

Yurt dışında okumak her şeyden önce öğrencilerin hayatlarının en büyük deneyimlerini yaşamalarını sağlıyor. Uluslararası öğrencilerin çokluğu, sosyal imkanların çeşitliliği, dil öğrenme, bilimsel ilerlemeler ile iş dünyasındaki değişimleri en yakından takip etme fırsatları ve sonunda tüm dünyada geçerliliği olan saygın bir diploma elde etme Amerika’da okumayı cazip hale getiren faktörlerden birkaçı olarak sayılabilir. 

Tüm bu avantajlar düşünüldüğünde kabul alma ihtimalinizi artırmak için lisede derslerinize önem vermeli ve hedefiniz için en iyi şekilde çalışmalısınız. Öte yandan her şey iyi bir ortalama ile de bitmiyor. Amerika üniversiteleri öğrencilerden genel olarak uluslararası geçerliliği olan bir dil belgesi, referans ve niyet mektubu ile SAT/ACT skorlarını da talep ediyor. Bunun yanında üniversitelerin en önemli kriterlerinden biri de adayların sosyal açıdan kendilerini ne ölçüde geliştirdikleri ile alakalı. Okulun genel yapısına uygun, sosyal projelerde görev almış, aktif ve duyarlılığı olan adaylar kabul aşamasında rakiplerini geride bırakıyor. 

Kaynaklar

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!