Hemen Bilgi Al

SAT Sınavı Nedir, Kimler SAT Sınavına Girmelidir?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin ve Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği SAT sınavı nedir ve bu sınava giriş şartları nelerdir?

SAT Sınavı Nedir?

SAT, uluslararası geçerliliği olan bir üniversite giriş sınavıdır. Açılımı Scholastic Aptitude Test (Eğitim Yetenek Testi) olan bu sınav, ABD’de ve Avrupa ülkelerinde bulunan seçkin üniversitelerde eğitim hayatını sürdürmek isteyen öğrenciler için önemli bir basamak niteliğinde. Yeteneklerinizi fark etmenizi ve hayallerinizin peşinden gitmenizi sağlayan bir üniversite için bu sınav iyi bir fırsat özelliği taşıyor.

SAT Sınavına Kimler Girebilir?

SAT sınavına daha çok lise son sınıf öğrencileri ya da lise mezunu öğrenciler başvuruyor. Sınavda başarılı olabilmek için ise İngilizce seviyenizin en az Upper Intermediate seviyesinde olması gerekiyor. Aslında alışılmışın dışında bir İngilizce becerisi gerektiren bu sınav ülkemizde de çok fazla bilinmiyor.

Sınavın içeriğine gelecek olursak, söylemeliyiz ki uzun paragraflar göze çarpan ilk şey. Yanlışların doğruları götürmediği, testlerde dört tane şık barından oluşan bir sınav söz konusu. Dil bilgisi, makale yazma ve çoktan seçmeli test sorularını barındıran SAT sınavları temelde ikiye ayrılıyor. İki ayrı sınav olarak değerlendirilen SAT Reasoning ve SAT Subject hakkında detaylı bilgiyi aşağıda görebilirsiniz.

SAT Sınavı

SAT Reasoning Test

Reasoning Test;

  • Okuma – anlama
  • Analitik yazma – dil bilgisi
  • Matematik- geometri konularını içermektedir. Bu bölüm için 3 saat 45 dakika veriliyor.

Yurtdışındaki üniversiteler başvurularda bu 3 bölümü de değerlendirmeye alır. Ancak Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için writing (yazma) bölümü dikkate alınmaz.

SAT Subject Test

Her biri için 1 saat süre verilen bu sınav 5 alana ayrılır:

  • İngilizce
  • Tarih
  • Matematik
  • Fen bilimleri
    • Dil konuları

Sınavın 2. oturumu olan Subject Tests aslında öğrencilerin ilgili olduğu konulardaki bilgilerini ölçmeye dayanıyor.

Bir yıl içerisinde Amerika’da 7, diğer ülkelerdeyse 6 defa düzenlenen SAT Sınavı’nın tarihleri https://www.collegeboard.org sitesinden duyurulmaktadır. Bu aşamada, bu sınavların iki ayrı oturumda ve iki ayrı sınav olarak kabul edildiğini unutmamanız ve ön hazırlıklarınızı buna uygun olarak yapmanız gerekiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir Bursa, Mersin ve Erzurum’da sınav merkezleri olmasıyla birlikte, sınava internet üzerinden de başvurabilirsiniz.

SAT sınavı ve başvuru koşulları hakkında daha fazla bilgi için YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

SAT ve ACT sınavları arasındaki farkı öğrenmek için YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

Konu hakkında akademik danışmanlarımızla iletişime geçmek için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz:

[ninja_form id=1]