ACT

ACT Nedir?

ACT (American College Testing), lise mezunu olan gençlerin üniversiteye başlarken akademik yeterliliğini ölçüyor. Özellikle ABD ve Kanada’daki üniversitelerde lisans eğitimi almak isteyenler için ACT puanı büyük önem taşıyor. ACT puanınız İngilizce, Matematik, Okuma, Fen Bilimleri, Seçmeli Yazma testi olmak üzere 5 farklı bölümden oluşuyor.

ABD ve Kanada’daki Üniversiteler için Önemli

Dili İngilizce olan ACT ‘üniversite yeterliliğinizi’ kanıtlamanızı sağlıyor. Özellikle ABD ve Kanada’da lisans eğitimi almak isteyenler için bir gereklilik olan ACT, Stanford Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Yale Üniversitesi gibi dünyanın en seçkin eğitim kurumları da dahil olmak üzere ABD’deki bütün üniversiteler tarafından tanınıyor ve yeni öğrenci alımında ACT testinin sonuçlarını göz önünde bulunduruluyor.

ACT Puanınız Size Ne Sağlar?

Bu nedenle ACT için iyi hazırlanmak ve yüksek bir puan almak bu üniversitelerin dört yıllık bir lisans programına girmek isteyenleri hedeflerine bir adım daha yakınlaştırıyor. ABD ya da Kanada’da lisans eğitimi almaya karar verenler için Türkiye’deki lise diplomasının en önemli tamamlayıcısı olan ACT, bu ülkelerdeki eğitim seviyesine uygunluğunuzu gösteriyor.

ACT Sınavları ve Sonuçları

1959’dan bu yana kullanılan seviye tespit sınavı, çoktan seçmeli formattaki 36 soru ve seçmeli olarak girilen yazma bölümünden oluşuyor. Bu yazı bölümü, seçmeli de olsa birçok üniversite tarafından talep ediliyor ve öğrenciler 2 – 12 puan arasında değerlendiriliyor.

Yanlış sorulardan puan kırmayan ACT’ta başarılı olmanın sırrı en hızlı şekilde aslında çok karmaşık olmayan sorulara doğru cevap vermek. Molalarla birlikte üç saat 35 dakika süren sınav İngilizce, Matematik, Okuma, Fen Bilimleri alanlarındaki genel beceri seviyenizi belirliyor. Bilgisayar temelli olan bu test, ABD ve Kanada’da yılda 6 kez düzenlenirken diğer tüm ülkelerde yılda 5 kere düzenleniyor. Sonuçlar, sınavdan 2-4 hafta sonra belli oluyor. Yazma bölümü puanı diğerlerinden bir süre sonra da belirlenebiliyor.

ACT ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

ACT’nin soruları muadili olabilecek sınavlara kıyasla daha basit ve sadedir. Bu nedenle sorular kolayca anlaşılır. Sınav, kısa sürede en fazla doğru cevap vermeyi gerektirir. Yanlış cevapların eksi puana dönüşmediği ACT’ta en hızlı şekilde en fazla soruya cevap vermeye çalışmanız gerekir. Doğru cevabı bilmiyorsanız size en yakın gelen seçeneği işaretleyin.

Siz de akademik becerilerinizi dünyanın en iyi okullarına kanıtlamak istiyorsanız ACT’a girmeden önce yol haritanızın çizilmesi ve eksiklerinizin tespiti için eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.