fbpx
ACT

ACT (American College Testing)

Yurtdışında (Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da) yer alan üniversitelerde eğitim almak isteyen lise mezunu öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen ACT (American College Testing) sınavı 1959 bu yana düzenleniyor. Öğrencilerin lise yıllarında sahip oldukları bilgi birikimin yeterliliğini ölçen ACT sınavı, bir anlamda da öğrencilerin akademik hayata ne kadar hazır olduklarını değerlendirmeye alıyor.

Yurtdışında eğitim almak isteyen lise mezunu gençlerin akademik yeterliliğini ölçen ACT (American College Testing) başta Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Yale Üniversitesi gibi okullar olmak üzere birçok eğitim kurumu tarafından tanınıyor. Uluslararası nitelikte olan sınav, İngilizce olarak hazırlanıyor ve öğrencilerin bu alandaki yeterlilikleri de göz önüne alınıyor. 

Öğrencilerin uluslararası eğitim standardına ne kadar yatkın olduğunu ölçümleyen ACT (American College Testing), 5 farklı bölümden oluşuyor. İngilizce, Matematik, Okuma, Fen Bilimleri ve Seçmeli Yazma bölümlerine katılan öğrenciler, bilgi birikimlerini ortaya koyarak soruları yanıtlamaya gayret ediyorlar. Çoktan seçmeli toplam 215 sorudan oluşan sınav için 3 saat ayrılırken, Seçmeli Yazma bölümünde kompozisyon konusu için öğrencilere 40 dakika süre veriliyor. 

Toplam 215 sorunun yer aldığı ACT (American College Testing) sınavında öğrenciler her bölümde yer alan sorulara yanıt veriyorlar. 36 puan üzerinden değerlendirilen öğrencilerin her ne kadar her okul tarafından değerlendirilmeye alınmasa da kompozisyon bölümüne de girmelerinde yarar var. Çoktan seçmeli olan sınavda yanlışlar doğruları götürmediği gibi öğrencilerden kendilerine tanınan süre zarfında verebildikleri kadar soruya cevap vermeleri bekleniyor. 

Sınav boyunca öğrenciler İngilizce bölümünde 75, Matematik bölümünde 60, Okuma ve Fen bölümlerinde 40’ar soruya kendilerine ayrılan zaman diliminde yanıt vermeye gayret ediyorlar.

ACT vs SAT

Lise eğitimini tamamlayan ve eğitim yaşantılarına yurtdışında devam etmek gençlerin kafalarında “SAT mi?” yoksa “ACT mi?” soruları dolaşıyor. Her iki sınav da yurtdışı eğitim kurumları tarafından değerlendirildiği gibi öğrencilerin uluslararası akademik niteliklerini de ortaya koyması bakımından büyük öneme sahip. 

Buna karşın her iki sınav arasında önemli farklar var. SAT öğrencilerin sorulara nasıl yaklaştığını ve yorum getirdiklerini ölçümlerken, ACT sınavı tam manasıyla bilgiyi değerlendiren bir yapıya sahip. SAT iki aşamadan oluşan meşakkatli bir süreçten oluşurken, ACT tek aşamalı bir formattan oluşuyor. Her ne kadar içerik bakımından ACT daha zengin bir konu yelpazesine sahip olsa da soruların SAT sınavına göre çok daha kolay ve hızlı bir şekilde çözülebildiğini ifade edebiliriz. 

Nasıl Hazırlanılmalı?

ACT (Amerikan College Testing) sınavı, öğrencilerin lise öğrenimlerine dair bilgileri ölçümlüyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada olmak üzere yurtdışında yer alan eğitim kurumları tarafından tanınan ACT (American College Testing) sınavı, bu sebeple öğrencilerin yoğun bir hazırlık döneminden geçmelerini gerektiriyor. 

ACT sınavında 1-36 arası puan alabilecek öğrenciler, her şeyden önce sınav başvuru tarihlerini öğrenerek kendilerine uygun bir çalışma programı oluşturabilirler. Bunun yanı sıra öğrenciler, çevrimiçi ortamda yer alan eğitim programları, sınavda daha önce çıkmış soru tiplerini takip edebilirler. 

Sınav tamamen İngilizce olarak hazırlandığı için öğrencilerin bu alanda da çalışmalar yapması kendileri için önemli bir avantaj yaratabilir. Öğrenciler daha fazla İngilizce içerikler üzerinde alıştırma yaparak, bu konuda karşılaşabilecekleri zorlukların önüne geçebilirler. Buna ek olarak ACT sınavında yanlışların doğruları götürmemesi nedeniyle öğrenciler hıza dayalı çalışmalar yapabilir, bu sayede kendilerine tanınan süre zarfında daha fazla soruya yanıt verebilirler. 

Öğrenciler, bireysel ve özel ders çalışmalarının yanı sıra ACT sınavına yönelik düzenlenen kurs ve grup çalışmalarına da katılabilirler. Bu sayede hem sınıf için de diğer öğrencilerle etkileşime girerek sınava ne kadar hazır olduklarını görebilir, eksik kaldıkları alanlarda da öğrenciler birbirine yardım edebilirler. 

Sonuçlar ve Sınav Yerleri

ACT (American College Testing) sınav sonuçları, sınava giriş yaptığınız tarihten itibaren 3-8 hafta arası bir zaman diliminde açıklanır. Öğrenciler Seçmeli Yazma bölümüne de katılım gösterdilerse bu süre 2 hafta daha uzayabiliyor. Sınav sonuçları yalnızca ACT resmi sitesi üzerinden görüntülenebiliyor. Öğrencilerin elde ettikleri ACT sonuçları, daha önce başvuru yapmak istedikleri okullara iletilir ve öğrencilerin başvuru süreçleri arasında yerini alır. 

Ülkemizde 8 adet ACT sınav merkezi yer alıyor. Bu merkezler;

  • Türk Amerikan Derneği (Ankara)
  • Ted Bursa Koleji
  • MEF Uluslararası Okulları (İstanbul)
  • Avusturya Lisesi (İstanbul)
  • Işıkkent Lisesi (İzmir)
  • İzmir Gelişim Lisesi (İzmir)
  • Maraton English Dil Kursu (Antalya)
  • Tarsus Amerikan Lisesi (Mersin)

ACT (American College Testing) sınavı, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yılda 6 defa düzenlenirken, diğer ülkelerde yılda 5 defa düzenleniyor. Amerika Birleşik Devletleri hariç ülkelerde Eylül, Ekim, Kasın, Nisan ve Haziran aylarında düzenlenen sınav, okuma ve yazma bölümleri bir arada olmak üzere 117 dolar başvuru ücretine sahip.

Siz de akademik becerilerinizi dünyanın en iyi okullarına kanıtlamak istiyorsanız ACT’a girmeden önce yol haritanızın çizilmesi ve eksiklerinizin tespiti için eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

[ninja_form id=1]

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 8 =

Whatsapp

Pin It on Pinterest