fbpx
Ana sayfa » Almanya'da Eğitim » Almanya’da Üniversite Öğrencileri İçin Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Almanya’da Üniversite Öğrencileri İçin Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Almanya’da üniversite okumak gerek ülkemizde gerek ise dünyada son dönemlerde oldukça ilgi gören başka bir eğitim tercihidir. Farklı ülkelerde üniversite…

9 Ekim 2020

aba-egitim-almanyada-universite-ogrencileri-icin-konaklama-secenekleri-nelerdir

Almanya’da üniversite okumak gerek ülkemizde gerek ise dünyada son dönemlerde oldukça ilgi gören başka bir eğitim tercihidir. Farklı ülkelerde üniversite okumak öncelikle Amerika’da oldukça popüler olmuştu. Daha sonra ise öğrenciler sunduğu şartlar ve pek çok avantaj nedeniyle İngiltere ve Kanada’ya doğru tercihlerini kaydırmaya başladı. Çok sonrasında ise Avrupa’nın sanayi merkezi olan Almanya, öğrencileri farklı eğitim olanakları ile kendisine çekmeyi başarmıştır. Biz de Aba Eğitim olarak Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilere konaklama gibi çokça merak edilen soruların cevaplarını verdik.

Almanya’da Üniversite Neden Bu Kadar Popüler?

Almanya’daki en iyi üniversiteler dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında çokça bulunmakta. Almanya ilk olarak bu yüzden çok fazla tercih edilen ülkeler arasındadır. Almanya’daki pek çok üniversiteyi incelediğimiz zaman bu üniversitelerin son dönemlerdeki artan eğitim kalitesi direk dikkat çekmekte. Ayrıca Almanya’nın 2. dünya savaşında ortaya çıkardığı ileri teknolojiler de üniversitelerin günümüzde adından söz ettirmesine sebep olmuştur.

Almanya bunların yanı sıra üniversite – sanayi işbirliğini en iyi yapan ülkelerden bir tanesidir. Dünya otomotiv firmalarının pek çoğuna sahip olan Almanya Üniversiteleri bu firmalar ile iç içe faaliyet göstermektedir. Münih Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversite içerisinde gerek bu otomotiv firmaları gerek ise diğer Alman firmalar üniversiteler içerisinde öğrenci ve akademisyenler ile birlikte çalışmaktadır.

Ayrıca Almanya’nın dünya üzerindeki konumu ve çalışma imkânları da Almanya’nın popülerliğini arttırmıştır. Almanya Avrupa kıtasının tam merkezinde bulunmaktadır. Almanya ayrıca öğrencilerin boş zamanlarında çalışma olanaklarının çok fazla olduğu bir ülkedir. Ayrıca özellikle mühendislik öğrencilerinin üniversite sonrası için çalışabilecekleri pek çok dünya çapında firma Almanya içerisinde bulunmaktadır.

Almanya’da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Almanya öğrenciler tarafından popüler olmaya başladıktan sonra çok kısa sürede öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için gelişim göstermiştir. Öğrencilerin yurt dışında yaşadıkları en büyük sıkıntılardan bir tanesi de konaklama konusudur. Fakat konaklama Almanya’da bir sorun olarak öğrencilerin karşısına çıkmıyor. Almanya öğrencilerin konaklama konusunda sıkıntı yaşamaması için oldukça büyük çalışmalar yapmıştır. Almanya öğrencilere otomatik olarak kalacak bir yer bulmaz. Tüm öğrenciler kalacak yerlerini kendileri bulmalıdır.

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler özel ya da öğrenci konaklama hizmetlerinden yararlanmaktadır. Almanya’da ilk olarak konaklama konusunda dikkat çeken konaklama Studentenwerk tarafından sahip olunan yurtlardır. Bu yurtlar her üniversite kasabası içerisinde bulunmaktadır. Yani Almanya’nın neresinde okursanız okuyun Studentenwerk yurtları sizin olduğunuz bölgede olacaktır. Aylık 240 Euro gibi uygun bir ücret ödemesi olduğu için bu yurtlara ilgi oldukça fazladır. Bu yüzden erken başvurmak sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Studentenwerk resmi internet sitesini ziyaret ederek bu yurtlara başvurabilirsiniz.

Bu yurtlardaki fiyat ve avantajlar ülkemizdeki yurtlardan ayrılmakta. İlk olarak yatak sayıları 1 – 7 kişi arasında olabiliyor. Yatak sayısı ne kadar azalırsa da fiyat o kadar artış gösteriyor.  Ayrıca döşemeler ya da odada bulunan eşyalar da öğrencilerin ödeyeceği ücreti etkileyen bir seçenektir. Bazı öğrenciler eşyalarını dışardan almayı tercih ederek boş odalara yerleşiyorlar.

Almanya’da diğer bir öğrenci konaklama türü ise özel ev kiralamadır. Almanya’da kasabalarda ev kiraları 210 – 360 Euro arasında değişebiliyor. Tabi merkez noktalarda kiralar biraz daha fazla artış gösterebiliyor. Öğrenciler Almanya’da bir ev arkadaşı bularak özel evlere çıkış yapabiliyorlar. Bu Almanya’da oldukça popüler bir konaklama seçeneğidir. Ev kiralama ayrıca oldukça uygun da bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

Doç. Dr. Gamze Sart ve Aba Yurt Dışı Eğitim Youtube kanallarından Almanya’da üniversite bölümleri ya da benzeri konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Almanya’da üniversite eğitimi almak için aklınızdaki tüm soruları Aba Yurt Dışı Eğitim uzmanlarına sorabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesinden Almanya, Amerika, Kanada ve Hollanda gibi pek çok ülkede üniversite okumak için ihtiyacınız olan bilgilere erişebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest