2018 AP Sınavları Bu Ay Yapılıyor ⌛

Dünyanın pek çok ülkesindeki prestijli üniversitelerin tanıdığı AP sınavı bu ay gerçekleşiyor! Kolej ve lise öğrencilerinin üniversiteye hazırlık sürecinde girdiği sınav, özellikle yurtdışında lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için hayati önem taşıyor. 

60’tan fazla üniversite, başvuru aşamasında akademik yeterliliği ölçmek için AP puanlarına bakıyor. Her ülkede farklı bir eğitim sistemi uygulanıyor da olsa, uluslararası standartlarda bir lisans eğitimi için hazır olduğunuzu AP sınavı ile kanıtlayabiliyorsunuz. Bu program için hazırlanan dersler, henüz lisedeyken üniversite başlangıç seviyesi derslerinizi almanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu derslerde başarılı olmanız ve sınavlarını geçmeniz halinde AP sınavından aldığınız sonuçlar, üniversitede bazı derslerden muaf olmanızı da sağlar. 

Tüm bu özellikleri sayesinde, AP sınav sonuçları erken mezun olmanızı sağlamanın yanı sıra çift ana dal ya da yan dal yapmanız durumunda ders yükünüzü azaltarak gösterdiğiniz emeğin karşılığını verir.

Sonuçların 1 Temmuz itibarıyla öğrenilebileceği sınava giren öğrenciler 1 ile 5 arasında bir puanla karşılaşacak. Tecrübeli AP öğretmenleri ve üniversite profesörlerinden oluşan bir kurulun incelemesinden geçen cevaplar, tamamen tarafsız ve profesyonel olarak değerlendiriliyor.

2018-ap-sınavı

AP Sınav tarihleri

Her yıl Mayıs ayında gerçekleşen AP sınavı, bu yıl 7-11 Mayıs ve 14-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Sabah 8:00 oturumu ve öğlen 12:00 oturumu olmak üzere günde iki oturum olarak gerçekleşecek sınavlara öğrenciler, başvurdukları derslere göre girecek. Hangi dersin sınavının hangi tarih ve saatte olduğunu College Board’ın sayfasında görebilirsiniz.

AP sınavlarının içeriği nedir?

AP sınavlarının içeriği üniversite profesörleri ve lise AP öğretmenlerinden oluşan bir kurul tarafından hazırlanmaktadır. Her AP sınavında çoktan seçmeli sorulardan ve kısa cevaplı veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşan iki bölüm bulunur. Sınav süresi ve sınavda çıkan soru sayısı, seçilen konuya göre farklılık göstermektedir. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kompozisyon ve kısa cevaplı sorular ise öğretmenler tarafından değerlendirilir.

AP sınavına giren öğrenci sayısı hızla artıyor

2017 yılı verilerine göre, geçtiğimiz yıl AP dersi alan ve sınava giren öğrenci sayısında rekor rakamlara ulaşılmıştı. Bunun yanı sıra 3 ve üstü puan alan öğrencilerin sayısı 711.518 ile 2017 yılında çoğunluktaydı ve son 10 yılın oranlarına baktığımızda %70 artmıştı. Bu artışın bu yıl da devam edeceğini öngörüyoruz.

AP sınavı hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizdeki bilgilere göz atabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share this post