fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışında Doktora Yapmak İçin 5 Neden 🎓

Yurtdışında Doktora Yapmak İçin 5 Neden 🎓

21. yüzyılda doktora, eğitimin olmazsa olmaz basamaklarından biri oldu. Hatta Amerika’da ve birçok Avrupa ülkesinde insanlar doktora sonrası eğitimlerine de…

22 Haziran 2018

Yurtdışında Doktora Yapmak İçin 5 Neden 🎓

21. yüzyılda doktora, eğitimin olmazsa olmaz basamaklarından biri oldu. Hatta Amerika’da ve birçok Avrupa ülkesinde insanlar doktora sonrası eğitimlerine de devam ediyorlar. Günümüzün rekabetçi koşullarında iyi bir işe sahip olmak veya bilimsel araştırmalara devam etmek için doktora şart. Bu koşullar altında birçok insan yurtdışında doktora seçeneklerini araştırıyor.

Yurtdışında doktora yapmak, eğitimden kişisel gelişime kadar birçok avantaj sağlıyor. Dünyanın önde gelen üniversiteleri ise yabancı öğrencileri destekleyen programlar sunuyor. Şimdi 5 maddede neden yurtdışında doktora yapmalısınız sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Üniversitelerin Sunduğu İmkanlar Fazla

Birçok insanın farklı bir ülkede doktora yapmak istemesinin nedeni, üniversitelerin sunduğu imkanlar. Bilimsel araştırma için rahat bir çalışma ortamı pek çok öğrencinin dikkatini çekiyor. Ayrıca üniversiteler, farklı alanlarda doktora çalışmalara yürüterek araştırma çeşitliliğini destekliyor.

Bilimsel Çalışmalara Ayrılan Kaynak Fazla

Diğer bir neden ise yurtdışındaki birçok üniversitenin bilimsel çalışmalara daha fazla kaynak ayırması. Üniversite bünyesinde yer alan araştırmalar ve şirketler, lider kurumlar ve hatta devlet kurumları tarafından destekleniyor. Destek sayesinde doktora çalışmalarına yüksek bütçeler ayrılabiliyor. Öğrenciler ise bütçe bulmaya çalışmadan sadece araştırmaya odaklanmanın keyfini çıkarıyor.

Farklı Alanlarda Uzmanlaşma Şansı

Yurtdışında yer alan birçok üniversite, birçok alt dal seçeneği sunuyor. Genellikle doktora çalışmalarında yabancı üniversitelerin tercih edilmesinin en önemli nedeni bu. Türkiye’de birkaç ana başlık dışında özelleşmiş bir alan bulmak oldukça zor oluyor. Bu nedenle öğrenciler, farklı alt dal eğitimlerinin sunulduğu yabancı üniversiteleri tercih ediyor.

Kişisel Gelişimi Destekliyor

Eğitimin haricinde yurtdışında doktora yapmanın kişisel gelişim açısında da faydaları var. Ülkeden uzakta kalarak yaşamı idame ettirmek, en az bilimsel çalışmalar kadar önemli bir deneyim oluyor. Ayrıca çok uluslu ve çok kültürlü bir ortamda bulunan öğrenciler, farklı insanların yaşam tarzına tanıklık ediyor. Eğitim ortamının çok kültürlü olması, ortaya çıkan sonuçların çeşitliliğini arttırıyor.

Farklı Bir Kültürü Tanıma İmkanı Var

Yurtdışında doktora yapmak farklı bir ülkede yaşamak anlamına geliyor. Böylece o ülkenin kültürünü tanıma imkanı da oluyor. Öğrenciler, bu fırsattan dolayı da sıklıkla yurtdışında okuyarak doktora çalışmalarını da farklı ülkelerde tamamlamak istiyor.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest