Blog

Yeni SAT Sınavının Özellikleri ✏ 🎓

SAT, 2016 yılında büyük bir değişime uğradı. Sınavın uygulanışındaki en önemli değişiklik ise, yeni SAT sınav içeriğinin daha çok pasajlardan oluşması ve okuma merkezli bir sınav haline dönmesi oldu.

Geçmiş dönemde yapılan SAT 1 sınavı, 3 saat 45 dakika süren bir sınavdı. Çoktan seçmeli bir test uygulaması olan SAT 1, yine geçmiş dönemde “Matematik – Geometri, İngilizce sözel/eleştirel okuma, Kompozisyon” şeklinde 3 bölüm olarak yapılıyordu ve test skorları 200 ile 800 arasında yer alıyordu.

SAT 2 sınavı ise, önceden 1 saatlik süren bir sınavdır. Çoktan seçmeli bir test uygulaması olan SAT 2, sınava giren öğrencinin özel olarak belirlenmiş olan akademik bir konu hakkındaki bilgisini ölçmeyi amaçlıyordu. Test skoru 200 ile 800 arasında yer alıyordu. SAT 2, geçmiş yıllarda İngilizce, İtalyanca, Latince, Fransızca, Almanca, Japonca, Çince, İspanyolca olarak dil konularında ve tarih, matematik, fizik, kimya, biyoloji konularını içeriyordu.

Bu özelliklerin bir kısmı sabit kalsa da yeni SAT sınav sisteminde öne çıkan bazı köklü değişimler oldu. Bu değişimlere kısaca göz atalım.

yeni sat

Yeni SAT sınavının özellikleri

Öncelikli olarak fazlasıyla pasaj barındırması ve okuma odaklı olması en büyük değişiklik oldu. Bununla birlikte sınav süresinde de değişiklikler olmuştur. Sınavın başında 5 adet uzun pasajlar veriliyor ve öğrencilerden 62 dakika içerisinde bu pasajları okuması bekleniyor. Bu süre içerisinde 52 soruyu cevaplamak gerekiyor.

Ardından, yazma ve dil bilgisi konusunda sorular çözülmektedir. 44 adet soru var ve toplam verilen süre bu sorular için 35 dakikadır. Bu sürede de 4 adet pasaj veriliyor. Öğrencilerden bu süre içerisinde 4 adet pasajı okuması ve soruları cevaplaması bekleniyor. Bu da, ortalama 100 dakikalık bir sınav süresinde 9 adet pasajın okunması ve soruları çözmesinin beklendiği bir sınav olmuştur. Keza, bu sınavda toplam 4500 kelimelik 9 farklı pasajın okunması gerekiyor.

Bu sorulardan sonra matematik testi geliyor. 25 dakika süre içinde hesap makinesi kullanımının izin verilmediği 20 soruluk bir bölümün çözülmesi istenir. Ardından da hesap makinesinin kullanımına müsaade edilen 55 dakikalık 38 soruluk bir bölüm çözülecektir.

Bu aşamaları geçen öğrenci, son olarak makale yazma bölümüne geçebilir. Ancak, yeni sistem SAT, yazma bölümünden gelen puanları dahil edemediğinden, bu bölüme girmek zorunda değilsiniz. Özellikle istenmediği sürece girmeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir