fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi » YALE Üniversitesi’nde Doktora Yapmak

YALE Üniversitesi’nde Doktora Yapmak

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut Eyaleti’nde yer alan Yale Üniversitesi, 1701 yılında kurulmuştur ve Amerika’nın en eski üç üniversitesinden biridir. Farklı…

30 Nisan 2019

YALE Üniversitesi’nde Doktora Yapmak

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut Eyaleti’nde yer alan Yale Üniversitesi, 1701 yılında kurulmuştur ve Amerika’nın en eski üç üniversitesinden biridir. Farklı sıralamalara göre dünyanın en iyi on üniversitesi arasında gösterilen Yale Üniversitesi’nde doktora yapmak, akademik kariyer düşünen bir çok gencin hayallerini süslemektedir. Lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerin üçte biri uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Bünyesindeki bir çok doktora programı sayesinde farklı disiplinlerde araştırmalar yürütülmektedir.

64 Doktora Programı 

Yale Üniversitesi doktora programlarından birine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin karşısına toplam 64 seçenek çıkmaktadır. Bunlar: Amerikan çalışmaları, antropoloji, uygulamalı matematik, uygulamalı fizik, mimari, astronomi, biyolojik ve biyomedikal bilimler, biyomedikal mühendisliği, biostatistik, hücre biyolojisi, hücresel ve moleküler fizyoloji, kimya ve çevre mühendisliği, kimya, kronik hastalıklar epidemiyolojisi, klasikler, karşılaştırmalı edebiyat, hesaplamalı biyoloji ve biyoenformatik, bilgisayar bilimleri, Doğu Asya dilleri ve edebiyatları, ekoloji ve evrimsel biyoloji, ekonomi, elektrik mühendisliği, mühendislik ve uygulamalı bilimler, İngiliz dili ve edebiyatı, mikrobiyal hastalıklar epidemiyolojisi, ormancılık ve çevre çalışmaları, Fransızca, genetik, jeoloji ve jeofizik, Almanca, sağlık politikaları ve yönetimi, tarih, sanat tarihi, bilim ve tıp tarihi, bağışıklık biyolojisi, disiplinlerarası sinirbilim, adli tıp, İtalyan dili ve edebiyatı, hukuk, linguistik, işletme, matematik, makine mühendisliği ve malzeme bilimi, ortaçağ çalışmaları, mikrobiyoloji, moleküler biyofizik ve biyokimya, moleküler ve gelişimsel biyoloji, müzik, Yakın Doğu dilleri ve uygarlıkları, nörobilim, hemşirelik, farmakoloji, felsefe, fizik, siyasal bilimler, psikoloji, toplum sağlığı, din çalışmaları, Slav dilleri ve edebiyatları, sosyal ve davranışsal bilimler, sosyoloji, İspanyolca ve Portekizce, istatistik ve veri bilimi.   

Başvuru Şartları

Genel başvuru belgeleri arasında lisans diploması, niyet mektubu, önceki üniversite eğitimlerine dair not döküm belgeleri, üç adet referans mektubu bulunmaktadır. GRE sınavından gerekli puanı almış olmak, anadili İngilizce olmayanlar için ise ek olarak TOEFL sınavından gerekli puanı almış olmak gerekmektedir. Bunun yanında öğrencilerin 105 dolar olan başvuru ücretini yatırmış olmaları beklenmektedir. Genel olarak istenen belgeler dışında, her programın kendi başvuru şartları ve başvuru tarihleri vardır. Bu bilgilere programlara ait web sitelerinden ulaşmak mümkündür. Başvurular online olarak yapılabilmektedir. 

Aylık Giderler ve Burs Olanağı

Destek süresi farklı bir kaç istisnai program dışında bütün doktora öğrencileri minimum 5 yıl boyunca burslu olarak eğitim görürler. Bursa eğitim ücreti dahildir. Bunun yanında öğrencilerin her biri için yıllık en az 31,000 dolarlık maddi destek sağlanır. Aylık ortalama barınma ve yiyecek giderleri 1,800 dolar, akademik gereçler için harcamalar 160 dolar, kişisel giderler 195 dolar, sağlık harcamalrı 267 dolar ve ulaşım giderleri 160 dolar civarındadır. Bu da toplamda aylık 2,582 dolardan yıllık 29,702 dolar etmektedir. Dolayısıyla üniversitenin sağlamış olduğu maddi destek, öğrencilerin bütün yıllık giderlerini karşılayabilecek miktardadır.

Kaynakça:

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 8 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest