University of Oxford’da Hukuk Okumak için Neler Yapmalısınız?

Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İngiltere’deki en büyük ve en köklü okullardan biridir. Hukuk fakültesi, üniversiteye bağlı 30 hukuk kolejinin birleşiminden oluşan bir federasyon konumundadır. Bu hukuk kolejlerinde eğitim öğretim yaklaşık 153 akademisyen fakültenin birer üyesidir. türkiyede’ki üniversite yapılanmasından daha farklı bir yapıya sahip olan Oxford yine de dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olma özelliğini yıllardır koruyor.

“Jurispudence” yani hukuk ilmi; Hukuk Fakültesinin diğer adı

Oxford öğrencileri ve akademisyenleri hukuk bölümüne “faculty of law” demek yerine “Jurispudence” demeyi tercih ediyorlar. Oxford hukuk bölümünde derslerin işlenişi de aynı şekilde farklıdır. Öğretmen bireysel ya da çok küçük gruplar halinde öğrencilerle özel olarak ilgilenir. Bu dersler ise öğrencilerin yazdığı makaleler üzerinden ilerler. Böylece dersin odağı öğrencinin çalışmasının ta kendisidir. Yazılan makaleler revize edilerek öğrencinin gelişmesi amaçlanır. Oxford hukuk bölümü bu şekilde ders yapan dünyadaki tek hukuk fakültesidir. Yani amfide büyük gruplar halinde değil de çok küçük gruplar halinde hocayla birebir etkileşime olanak sağlayacak şekilde.

Hukuk bölümüne girmek için

Oxford Üniversitesi’nde hukukta lisans eğitimi almak için bütün notlarınızın AA olması gerekiyor; bir diğer deyişle verilen en yüksek notları alabilmeniz gerekiyor. Başvuru sırasında motivasyonunuz ve yoğun çalışmaları sürdürebilme yeteneğinizi de görmek istiyorlar. Çünkü hukuk bölümünde birçok okuma ve makale yazma işiyle meşgul olacaksınız.

Mantıksal ve eleştirel yaklaşımlar kullanarak problemleri analiz etme ve çözme, ince farklılıkları ortaya çıkarabilme yeteneği, bir konuyla ilgili alakalı ve alakasız şeyleri birbirinden ayırabilme becerisi, doğru ve eleştirel gözlem kapasitesi, sürekli ve tutarlı tartışma yeteneği, yaratıcılık ve esneklik ise hukuk fakültesi öğrencilerinden beklenen diğer özellikler.

Başvuru

İngiltere’de bütün okullara başvurular UCAS sistemi üzerinden yapılıyor. Tüm adaylar başvurularının bir parçası olarak Ulusal Hukuk Kabul Sınavına (LNAT) katılmak zorundadır. Bu sınavı isteyen başka Avrupa üniversiteleri de vardır. Bu sınava girmenin bütün sorumluluğu ise tamamen öğrenciye aittir. Başvuru sırasında zorunlu olarak herhangi bir yazılı test istenmiyor. Ancak bazı durumlarda yazmış olduğunuz bir makale vs yardımcı olabilir.

Seçim komisyonu aslında neye bakıyor?

Akademik başarı, muhakeme yeteneği, hem yazılı hem sözlü olarak iyi iletişim becerileri, sıkı çalışma kapasitesi ve hukuk alanına duyulan ilgi. Fikirleri açık ve etkili bir şekilde ifade etme isteği ve kabiliyeti; aktif olarak dinleme yeteneği; gerekli cevapları verebilme yeteneği de komitenin görmeyi istediği diğer özellikler.

References

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!