fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » University of Oxford Başvuru Süreci ve Lisans Hayatı

University of Oxford Başvuru Süreci ve Lisans Hayatı

Oxford Üniversitesi, dünyanın en prestijli uluslararası üniversitelerinden biri olup öğrencilerinin üçte biri 150 farklı ülkeden gelmektedir. 11. yüzyıldan beri eğitime…

30 Ocak 2019

University of Oxford Başvuru Süreci ve Lisans Hayatı

Oxford Üniversitesi, dünyanın en prestijli uluslararası üniversitelerinden biri olup öğrencilerinin üçte biri 150 farklı ülkeden gelmektedir. 11. yüzyıldan beri eğitime devam eden okul, 30’dan fazla koleji ile sosyal bilimler, fen ve teknoloji konularında her zaman lider konumdadır. Oxford Üniversitesi başvuru sürecinin nasıl ilerlediği ve üniversitedeki lisans hayatının nasıl olduğuna yazımızın devamında bakalım. 

Akademik Testler

Kabul testleri, birçok ülkenin belirli merkezlerinde yapılabildiğinden sınav için Birleşik Krallığa gitmek gerekmiyor. Bu sınavlar tüm merkezlerde aynı zamanda yapılmaktadır. Test aşaması geçtikten sonra başvuran adayların İngiltere merkezi öğrenci yerleştirme sistemi yani UCAS ‘a kaydolmaları gerekmektedir. UCAS üzerinden kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, niyet ve referans mektupları ile diğer sertifika ve belgeler yüklenmektedir. Buna ek olarak başvuru ücretinin de yatırılması gerekmektedir. 

İngilizce Yeterlilik

Tüm öğretim İngilizce yapıldığı için derslerde yazılı ve sözlü olarak aktif olabilmek adına dil seviyesinin iyi olması gerekiyor. Anadili İngilizce olmayan uluslararası öğrencilerin TOEFL, IELTS, Cambridge Certificate of Advanced English (CAE) ve Cambridge Certificate of Proficiency in English (CPE) sınavlarından birine girip istenilen skoru elde etmeleri bekleniyor. Bölümlerin genelinde TOEFL için 110; IELTS için 7,5; CAE ve CPE için ise minimum 191 puan istenmekte. Daha sonra alınan İngilizce belgesinin UCAS üzerinden yüklemesi gerekiyor. 

Müfredat Dışı Etkinlikler

Test sonuçları, akademik yetenek ve potansiyeli gösterse de bunlar kabulün yalnızca bir parçasıdır. Adaylar arasında eleme yapılırken sosyal faaliyetler de göz önünde bulundurulmaktadır. Dernekler, sosyal sorumluluk projeleri, hobiler ve çeşitli sanatsal yetenekler de adayların ön plana çıkmasında etkili oluyor.

Mülakat ve Karar Süreci 

Mülakatlar, adayları daha yakından tanımak ve onların fikirleri ile çalışacakları alanlardaki potansiyellerini ölçmek için yapılmaktadır. Karar aşaması süreci ise mektup, yeterlilik belgeleri gibi evrakların gönderilmesi ve mülakatın sonucuna göre belirlenmektedir. 

Muhteşem Bir Lisans Hayatı

Oxford, sosyal ve akademik açıdan sunduğu imkanlarla tabir yerindeyse bir fırsatlar diyarıdır. Birçok ülkeden gelen öğrenciler ile meydana gelen çok kültürlü yapısı, yeni arkadaşlıklar ve farklı deneyimler kazanmayı sağlar. Bunun yanında etkinlik ve organizasyonlar, öğrencilerin bir arada ve ortak bir kültür kurmalarına da imkân tanımaktadır. Bunun yanında teknolojik bakımdan gelişmiş sınıf ve laboratuvarları ile çağa uygun bir eğitim yapılmaktadır. 

Burs Olanakları

Oxford, öğrencilerine geri ödemesiz burs imkanları sağlamaktadır. Reac Oxford Bursu, lisans öğrencilerine istedikleri dersleri alma olanağı veriyor. Bursun kapsamında kurs ücreti, yaşam ve yılda bir olmak üzere yol masrafı karşılanıyor.  Ayrıca lisansüstü öğrencileri için de Oxford-Weidenfeld and Hoffmann Scholarships and Leadership Programme ile Clarendon Scholarships adıyla burs imkanları sunulmaktadır. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest