Blog

Üniversitelerin Oryantasyon Dönemini Verimli Geçirmek Neden Önemli?

Yeni eğitim döneminde bir üniversiteye kabul edilen öğrencileri, okullar oryantasyon programıyla karşılayacak. Türkiye’de tüm üniversitelerde böyle bir programa yer verilmese de oryantasyon programı uygulayan okulların sayısı hatırı sayılır şekilde arttı.

Oryantasyon programları, genel olarak üniversiteye yeni katılan öğrencilerin uyum sürecini hızlandırmayı hedefler. Kabul edildiğiniz üniversitenin sosyal ve akademik imkanlarının tamamını hızlıca tanımanızı sağlar. Okulda karşılaşacağınız her türlü şeye hızlı bir bakış şansı verir. Bilkent, Koç, Boğaziçi, Bahçeşehir gibi çok sayıda üniversite eğitim öğretim döneminin başlamasından önce oryantasyon programına yer verir.

Oryantasyon programında neler yer alır?

Dersler başlamadan hemen önce başlayan oryantasyon döneminde kabul aldığınız okul hakkında temel bilgilere sahip olmanız sağlanır. Böylece okulun bir parçası olmak sizin için daha kolay hale gelir. Üniversitenin sosyal ve akademik yapısı ve sunduğu imkanları tanımak için oryantasyon programları idealdir. Her üniversitenin kendine has süreçleri ve uygulamaları vardır. Bu özel durumları tanımanız, dersler başladığında kendinize özgüveninizin artmasını sağlar.

Oryantasyon programında katılmak isteyeceğiniz kulüpler ve sosyal aktiviteleri belirlemeniz için çok sayıda etkinliğe yer verilir. Üniversitelerde farklı alanlarda faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri bulunur. Bu kulüpler oryantasyon döneminde stantlar kurarak kendi sözlerini söyleme ve sizinle direkt etkileşime girme imkanı bulur. Geleceğe dönük planlar yapmaya, en çok da bu dönemde başlarsınız.

 

Okulunuza özgü gelenekler oryantasyon programında tanıtılır

Diğer taraftan çeşitli konuşmalar yapan akademisyenler, okulunuzun akademik yapısını tanımanıza yardımcı olur. Ayrıca her bir fakültenin tanıtıldığı oturumlar da sizin için çok faydalı olacaktır. Üniversite içindeyken ihtiyaç duyabileceğiniz kütüphane, kampüs yaşamı, spor tesisleri, revir konularında bilgilere de bu dönemde erişim sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra, bölümünüze bağlı olarak laboratuvar kullanımı, öğrenci sisteminin kullanımı, ders seçimi, burs ve yurt başvuruları gibi nispeten teknik bilgiler de bu süre içinde verilir.

Her bir üniversitenin uygulamaları gibi oryantasyon programı da kendine özgüdür. Bütün üniversiteler için geçerli bir oryantasyon programı bulamayacağınız gibi oryantasyon programında verilen bilgilerin tamamına internet üzerinden erişemeyebilirsiniz. Birebir iletişime geçeceğiniz ve yeni okulunuzun havasını soluyacağınız bu döneme katılmak eğitim sürecinizde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir