Blog

Bilgi, Koç ve Bahçeşehir Üniversitelerinde Proficiency

Üniversite sınavının ardından bir bölüme yerleşen öğrenciler için sırada lisans eğitimine başlamak için Proficiency yani İngilizce Yeterlik Sınavı var. Proficiency, eğitim dili tamamen ya da belli bir oranda İngilizce olan okullar için bir önkoşul olmakla beraber, farklı okullarda farklı sınav formatları karşımıza çıkıyor. Bazı okullarda Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma becerileri ölçülürken bazıları Konuşma bölümüne yer vermeyebiliyor.

Bu yazımızda Proficiency için Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma becerilerini test eden Bilgi, Koç ve Bahçeşehir Üniversitelerinin sınav içeriğine biraz daha yakından bakacağız.

Bilgi Üniversitesi’nde Proficiency

Bilgi Üniversitesi, herhangi bir bölümde eğitim almaya hak kazanmış olan yeni öğrencileri için Bilgi İngilizce Dil Sınavları adı verilen bir Proficiency uyguluyor. Kısaca BİLET olarak bilinen bu sınav iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada dilbilgisi, yazma ve okuma becerilerini ölçen çoktan seçmeli bir sınav uygulanıyor. İkinci aşamaya geçmek için bu sınavdan en az 55 puan almak gerekiyor.

İkinci aşamaya geçenleri ise iki güne yayılmış olan ve konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçen bir sınav bekliyor. İlk gün toplam puanın %25’ini oluşturan konuşma, ikinci gün %35’i oluşturan okuma ve %40 oranındaki yazma üzerine hünerlerini sergileyen öğrenciler; 60 ve üstü puan aldıkları zaman bölüme başlayabiliyor.

 

Koç Üniversitesi’nde Proficiency

Koç Üniversitesi ise, The Koç University English Proficieny Exam, yani kısaca KUEPE adı verilen bir sınavla yeni öğrencilerine ‘merhaba’ diyor. Bu sınav, öğrencilerin akademik olarak Koç Üniversitesindeki eğitimlerine devam edebilecek kadar İngilizce bildiklerinden emin olmayı hedefliyor.

Sınav Okuduğunu Anlama, İngilizce Kullanımı, Duyduğunu Anlama, Yazma ve Konuşma bölümlerinden oluşuyor. En büyük ağırlık 40 puanla okuma bölümündeyken dinleme bölümü 15 puan, yazma bölümü 25 puan ve konuşma bölümü 20 puan üzerinden değerlendiriliyor. 100 puan üzerinden 60 ve üstü puan alan öğrenciler bölüme başlayabiliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Proficiency

Bahçeşehir Üniversitesi’nde bir bölüm kazanmış olan öğrencilerin yapması gereken ilk şey İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmek oluyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin geçme notu farklı bölümler için farklılık gösteriyor. Fakülte öğrencilerinin 100 puan üzerinden 60 alması gerekirken, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı öğrencilerinin 80, MYO öğrencilerinin 50 puan sınırı var.

Bahçeşehir’de İngilizce Yeterlik Sınavı iki bölümden oluşuyor. 75 puan değerindeki ilk bölümde Okuma, Dinleme ve Yazma becerileri ölçülüyor. İlk bölümden 75 üzerinden en az 35 puan alan Fakülte öğrencileri, 25 puan alan MYO öğrencileri, 55 puan alan Amerikan Kültürü ve Edebiyatı öğrencileri, konuşma becerilerini ölçen ikinci bölüm sınavına girebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir