Üniversite Sınavı Yaklaşıyor: Son Hazırlıklar Ne Olmalı?

Dersler, sınavlar, kurslar, soru çözümleriyle geçen yılların sonunda rahatlamanıza az kaldı: Üniversite sınavı yaklaşıyor! Emeklerinizin karşılığını alabilmeniz ve istediğiniz üniversiteye girebilmeniz için kalan vaktinizi nasıl değerlendireceğinizi planlamanız çok önemli. Sınavdan önceki bu son dönemeçteki performansınız her şeyi değiştirebilir.

Tekrar yapın, eksiklerinizi yakalayın

Üniversite sınavında adaylardan uzun yıllar boyunca çok sayıda derse dair edindikleri birikimi kanıtlamaları bekleniyor. Bu nedenle adayların sıkıntı çektiği alanların başında konu yoğunluğu geliyor. Sınava az bir süre kalmışken konu tekrarları yapmak, özellikle de öğreniminin üzerinden uzun bir süre geçmiş konulara geri dönmek iyi bir fikir. Bu yolla bilgilerinizi pekiştirme imkânı bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yeteri kadar emek harcamadığınız konuları fark edip kalan vaktinizi bu konuların çalışmasına ayırabileceksiniz. Bu süreçte daha önceden çözdüğünüz testler ve girdiğiniz denemelerdeki hatalarınıza geri dönmek, kalan sürede hangi konulara eğilmeniz gerektiğini göstermesi açısından yararlı olacaktır. Sınava girmeden önce eksiklerinizi kapatmış olduğunuzu bilmeniz, sınavda kendinize güven duymanıza yarayacaktır.

universite-sinavi

Bol bol deneme!

Bu son hazırlık döneminde bol bol deneme çözmek, böylelikle sınav formatına hazırlanmak da oldukça önemli. Özellikle daha önceden çıkmış soruları içeren deneme sınavları hem sınavda çıkabilecek tüm konulara dair bilgi birikiminizi ölçme imkânı verecek hem de sınav psikolojisine girmenize yardım edecektir. Öte yandan süre kısıtlı; deneme sınavları çözerek sınav başarısının en önemli detaylarından olan zamanlamaya dair taktik geliştirebilirsiniz. Böylece gerçek sınavlarda süreden kaynaklanacak olası kaygıları engelleyebilirsiniz.

Kendinize iyi bakın

Üniversite sınavına hazırlık süreci pek çok aday için yıpratıcı bir süreç olabilir. Benzer şekilde sınav kaygısı, adayların bilgi ve becerilerini sınavda kanıtlamalarını engelleyen bir etmene dönüşebiliyor. Bu nedenle sınava girmenize az bir süre kalmışken motivasyonunuzu yüksek tutmanız, kendinize güvenmeniz, yorgunluğunuzu giderecek faaliyetler üretmeniz, kendinizi fiziksel ve psikolojik açıdan rahat hissetmeniz çok önemli. Bu süreçte bedeninizi yoracak, duygusal dünyanızı zorlayacak ya da huzurunuzu kaçıracak durumlardan kaçınmalısınız.

Sınavdan önceki bu son haftaları iyi planlamak pek çok aday için dönüştürücü etki yaratıyor. Kalan vaktinizi etkili çalışma ve tekrar yöntemleri uygulayarak, sınavlara dair taktikler geliştirerek, bedeninize iyi bakarak ve kaygılardan uzak durarak geçirmeniz sınav başarınızın anahtarı olabilir.

Share this post