fbpx
Ana sayfa » Eğitim » Üniversite Okurken Çalışmak İçin Hollanda Tercihi

Üniversite Okurken Çalışmak İçin Hollanda Tercihi

Hollanda’da üniversite okurken çalışmak isteyen öğrenciler için bu ülke, son derece uygun olmaktadır. Hollanda, üniversite öğrencilerine okudukları esnada çalışmaları için…

13 Haziran 2020

Hollanda’da üniversite okurken çalışmak isteyen öğrenciler için bu ülke, son derece uygun olmaktadır. Hollanda, üniversite öğrencilerine okudukları esnada çalışmaları için gereken tüm kolaylıkları sunmaktadır. Bu ülkede hem okuyup hem de çalışma imkanının olması, öğrencilere maddi olarak da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hollanda da olduğu gibi Amerika’da da, üniversite eğitimi sırasında öğrencilerin çalışmasına izin verilmektedir. Üniversite seçimi sırasında doğru tercih yapmak yurt dışı eğitimi için de oldukça önemlidir. Ayrıca doğru üniversite tercihi yapmak için öğrencilerin gerekli araştırmaları yaparak üniversite tercihi sırasında cevaplaması gereken sorular bulunmaktadır.

Amerika ve Hollanda’nın öğrencilerine uygulamakta olduğu iki farklı üniversitede çalışma imkanı bulunmaktadır. Bunlardan ilki; üniversitenin kendi kampüsü içerisinde öğrencilerine çalışma imkanları sunmasıdır. Öğrenciler bu sayede, üniversite dışına çıkmadan da rahatlıkla, az ya da çok gelir elde edebilmektedirler. Yapılan bu görevler, gönüllülük esasına dayalı bir şekilde de gerçekleşebilmektedir. Aslında bu noktada önemli olan da gönüllülükle bu işlerin yürütülmesidir.

Üniversite Okurken Çalışmak ve Sürecin Öğrencilere Kazandırdıkları

Bir önceki cümlelerimizde de bahsettiğimiz üzere, Hollanda ve Amerika’nın öğrencilere uygulamış olduğu 2 çeşit çalışma imkanı söz konusu olmaktadır. İlk sırada; öğrencilerin okudukları üniversite içerisinde çalışma durumları yer almaktadır. Bu ilk çalışma yöntemi de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Birincisi; üniversite okurken çalışmak usulünün gönüllülük çerçevesinde yerine getirilmesidir.

İkincisi ise; yine üniversite kampüsü içerisinde yapılan çalışmaların belirli bir ücret karşılığında yerine getirilmesi şeklinde kendini göstermektedir. Bu ücretli çalışma imkanları içerisinde, çalışan öğrencilere, üniversiteleri tarafından belirli bir zaman dilimine karşılık gelen bir ücret ödenmektedir. Saatlik ücretlerin konu olduğu ücretli programlar da, üniversitenin kendi bünyesinde yer almaktadır.

Uzaktan Eğitim Çerçevesinde Gönüllü ve Ücretli Ayrımı

Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler, her türlü ihtiyaçlarını giderme adına, gelir elde etmeyi istemektedirler. Günümüzde, hem okuyup hem de para kazanmak, kimi durumlarda kolay olurken kimi durumlarda da zor olmaktadır. Üniversitede okurken aynı zamanda da çalışmayı tercih eden öğrencilerden kimisi gönüllüğü esas alırken kimisi de ücretli çalışmayı istemektedir. Gönüllülük çerçevesinde çalışmayı tercih eden öğrenciler, hem sosyal anlamda hem de kendi networklerini geliştirme açısından oldukça şanslıdırlar.

Hollanda’da öğrenciler, daha çok kütüphanelerde sosyal sorumluluk projeleri içerisinde yer almaktadırlar. Bu sayede işinizi iyi yaptığınız takdirde, sistemde nelerin olabileceğini de rahatlıkla görme imkanına sahip olmaktasınız. Öğrencilerimize vereceğimiz bir diğer tavsiye ise; araştırma projelerine ağırlık vermeleri olacaktır. Öğrenciler, ne olursa olsun bu projeler içerinde yer almaya özen göstermelidirler.

Tüm bu durumlar, ücretli projelerde bulunmayı tercih eden öğrenciler için de geçerli olmaktadır. Üniversite okurken çalışmak için verilen ücretler, kaliteye göre değişiklik gösteren ücret bantlarından oluşabilmektedir. Bu işler; kütüphane ve yurtlarda çalışma tarzında basit işlerden oluşabileceği gibi, araştırma odaklı çalışma hizmetlerini kapsayan donanımlı işler de olabilmektedir. Ayrıca üniversitede çalışma saatleri, işin yapılma zamanına ve kalitesine göre de değişiklik göstermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest