Stanford Üniversitesi’ne Başvuru

Dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında her zaman ilk sıralarda yer alan Stanford Üniversitesi, 1891 yılında eğitim vermeye başladı. Kaliforniya’da bulunan okul, mühendislik, işletme, hukuk, eğitim, beşerî bilimler, fen ve tıp gibi farklı alanlarda onlarca programda lisans ve lisansüstü dereceleri veriyor. Stanford, akademik yetkinliği yanında öğrencilere sunduğu teknolojik imkanlar ile de dikkat çeken bir üniversite.

Bütçesi oldukça yüksek olan üniversite, kuruluşuna katkıda bulunduğu Silikon Vadisi içerisinde yer alıyor. Bu durum öğrencilerin okurken aynı zamanda tüm teknolojik ilerlemeleri yakından takip etmelerini, girişimci ruhlarını beslemelerini ve iyi bir network kurmalarını sağlıyor. Sosyal imkanlar bakımından da oldukça zengin olan okul, geniş bir alana kurulu olduğundan kampüs içerisinde alışveriş merkezlerinden stadyuma, havuz ve tenis kortlarına kadar birçok aktivite alanı mevcut. 

Uzaktan eğitim alternatifinin de sunulduğu okul, disiplinler arası eğitim de sunuyor. Bu denli saygın bir üniversitede eğitim almak hiç şüphesiz birçok öğrencinin hayallerini süslüyor. Her yıl uluslararası birçok adayın başvurduğu Stanford Üniversitesi başvuru koşullarına hep birlikte bakalım. 

Akademik Testler

Başvurular Common Application üzerinden online olarak yapılıyor ve adaylardan belirtilen başvuru ücretini ödemeleri bekleniyor. Başvuran adayların akademik bilgi düzeylerini görmek adına SAT veya ACT sınavlarından elde ettikleri skorları göndermeleri gerekiyor. Master ve doktora başvurularında ise adaylardan GRE sınavına girmeleri bekleniyor. 

İngilizce Yeterlilik

Akıcı İngilizce Stanford’a kabul almak için en önemli şartlardan biridir. Bu nedenle adayların okuma, yazma, dinleme ve konuşma düzeylerini gösteren ve uluslararası geçerliliği olan TOEFL ve IELTS sınavlarının birinden aldıkları puanları göndermeleri bekleniyor. 

Referans ve Niyet Mektubu

Başarılarınızı, yetkinliğinizi anlatan ve sizi destekleyen bir referans mektubu kabul aşamasında önemli rol oynuyor. Mektubu özellikle İngilizce, Matematik, Fen ve Tarih öğretmenlerinizden almanız tavsiye ediliyor. Bunun yanında Stanford kabul jürisinin önemsediği ve birçok aday arasında öne çıkmanıza yardımcı olan bir diğer belge ise niyet mektubu veya diğer adıyla başvuru essayi.

Bu yazı sizi tanımak ve okulun misyonuna ne kadar uyumlu bir aday olduğunuzu tespit etmek için isteniyor ve bu doğrultuda birkaç soru soruluyor. Essayde farklı yönlerinizi, katıldığınız sosyal projeleri ve Stanford’da eğitim almak için ne kadar hevesli olduğunuzu etkili bir şekilde anlatmanız gerekiyor. 

Transkript ve Diploma

Hem lisans hem de lisansüstü bir programa başvururken adaylardan mezun oldukları okuldaki derslerden geçtikleri notları gösteren İngilizceye çevrilmiş transkript isteniyor. Ayrıca adayların mezun oldukları okullardan aldıkları diploma da başvuru için gereken diğer bir doküman. 

Kaynaklar

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!