fbpx
Ana sayfa » SAT » SAT Sınavı Ne İşe Yarar? Sınava Kimler Girmeli?

SAT Sınavı Ne İşe Yarar? Sınava Kimler Girmeli?

SAT sınavı ne işe yarar sorusu üniversite tercihleri aşamasında hep merak edilen bir sorudur. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için…

23 Kasım 2020

sat-sinavi-ne-ise-yarar-sinava-kimler-girmeli

SAT sınavı ne işe yarar sorusu üniversite tercihleri aşamasında hep merak edilen bir sorudur. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için SAT’ın anlamı oldukça fazladır. Çünkü SAT skoru ile Amerika’da eğitim alma şansına sahip olabilirsiniz. Sınav College Board tarafından düzenlenen lisans eğitime giriş testi olarak tanımlanmaktadır. Sınav genel olarak üç farklı bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler; okuma bölümü, matematik bölümü ve yazma & dil bölümüdür.

SAT süresi yaklaşık 3 saat olmaktadır. Bu süreye Essay bölümü de dahil edildiğinde sınavın toplam süresine 50 dakika daha eklenmesi gerekmektedir. Sınavda yer alan okuma bölümü 52 farklı sorudan müteşekkildir. 52 soru için adaylara 65 dakikalık bir süre verilmektedir. Bu bölümde tarih ve psikoloji gibi farklı alanlardan sorular da yer alabilmektedir.

SAT Sınavı Ne İşe Yarar? Sınav Skoru Önemli midir?

SAT sınavı ne işe yarar sorusu kadar SAT skoru önemli olup olmadığı da merak edilmektedir. Amerika’da eğitim almak isteyenler için bu sınavdan yüksek puan almak, kabul aşamasında oldukça önemlidir. Sınavdaki okuma bölüme iyi hazırlanmak sınavdan yeterli puan almak isteyenler için gereklidir. SAT Reading bölümünde sorulan 52 soru 5 paragrafa yönelik olarak sorulmaktadır.

Her bir paragraftan 10 ya da 11 tane soru gelmektedir. Matematiksel olarak bakıldığında soru başına 1 dakikadan biraz fazla bir zaman verildiği anlaşılmaktadır. SAT Writing&Language bölümü ise 44 sorudan meydana gelmektedir. SAT Math bölümü iki farklı bölümden oluşmaktadır. Bölümlerden birinde hesap makinesine izin veriliyorken diğer matematik bölümünde hesap makinesine müsaade edilmemektedir.

SAT Essay Bölümü Ne İşe Yarıyor?

SAT sınavı alan adaylar isteğe göre SAT essay sınavına da girebilmekteler. Bu bölümde adaylara herhangi bir metin verilmektedir. Bu metin üzerinden de adaylardan kompozisyon yazmaları beklenmektedir. Bu bölüm isteğe bağlı bir bölüm olsa da adaylardan Essay puanı almalarını da önermekteyiz. Çünkü Essay bölümü ile birlikte alınan bir SAT sonucu başvuru aşamasında adaylara büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

SAT sınavı ne işe yarar sorusuna sınavın Amerika’da dünya çapında bir üniversitede eğitim almak için işe yaradığı cevabı verilebilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında fikir edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest