SAT Puanınızı Yükseltecek 5 Temel Strateji 🔑

SAT sınavı öncesinde en iyi şekilde hazırlanmak için yapmanız gereken belli başlı şeyler var. Elinizden geleni yaptınız ve sınava girdiğinizde umduğunuzdan düşük puan aldıysanız dahi umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü artık sınavı çok daha yakından tanıyorsunuz. Edindiğiniz deneyimle SAT puanınızı yükseltebilirsiniz.

Sınavdan ilk seferde istediğiniz puanı almadıysanız, SAT puanınızı yükseltmek için aşağıdaki 5 stratejiden faydalanabilirsiniz.

Nerelerde zorlandığınızı araştırın

İlk SAT sınavınızda, hangi soruları yanıtlamakta zorlandınız? Hangi konular beklediğinizden daha zordu? İyi gitmeyen adımlarınızı düşünmeyi deneyin. Böylece gelecekteki çalışma planlarınızı buna göre hazırlayabilirsiniz. Panik yapmayın.

Örneğin, süreyi yetiştirmekte zorlandıysanız, bu kez testin tüm sorularına cevap vermek için neler yapmanız gerektiğini daha iyi belirleyebilirsiniz. Zorlandığınız noktaları keşfetmek için kendinize zaman tanıyın. Aceleyle tekrar çalışmaya başlamak yerine bu kez daha bilinçli bir hazırlık süreci şansınız olduğunu göz ardı etmeyin.

Hatalarınızı değerlendirin

Geliştirmeniz gereken kısımların dışında, yanlışlarınız üzerinden eksiklerinizi bulmaya çalışın. Bu aşamada, kendi kendinize bir deneme sınavı çözerek sınavda yanlış yaptığınız konularla ilgili daha kapsamlı bir veri elde edebilirsiniz.

Denemelerde yüksek puan almanıza rağmen gerçek sınavda umduğunuz puanı almadıysanız, belki yapmanız gereken sınavda daha sakin kalmayı öğrenmek olacak. Yanlışlarınızı bilirseniz, doğru yolu çok daha kolay bulabilirsiniz.

sat-puaninizi-yukseltecek-stratejiler

Hedef puan belirleyin

İlk sınavda bir hedef puan belirlemişseniz, bu puanı artık daha gerçekçi bir bakış açısıyla değerlendirme şansınız var. Hedef puanınızı belirlerken mevcut durumunuzla yetinmek yerine belli bir çalışma sonrasında alabileceğiniz puanı değerlendirin. Eksiklerinizi ve iyi olduğunuz konuları belirledikten sonra nasıl bir çalışma programı oluşturacaksınız? Hazırlanmak için ne kadar süreniz var? Başvurmayı düşündüğünüz okullar kaç puan istiyor? Tüm bu soruları göz önünde bulundurarak, makul bir puan belirleyin.

Yeni eğitim materyalleri keşfedin

Aynı kaynaklarla tekrar tekrar çalışmaktansa, farklı eğitim materyalleri araştırın. İnternette ve kitapçılarda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Kendi başınıza çalışmanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız bir kurs arayışına girebilirsiniz. Aba Eğitim olarak, farklı SAT alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Sizin için en doğru yolu birlikte çizmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Emek vermeniz gerekiyor

Diğer taraftan hangi kursa giderseniz gidin, hangi kitaptan faydalanırsanız faydalanın; iş sizde bitiyor. Kendinizi geliştirmek için motivasyonunuzu yüksek tutmanız ve programınıza uymanız çok önemli. Çok fazla pratik yaptığınız zaman, potansiyelinizi daha fazla açığa çıkarma şansı bulursunuz.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!