Blog

SAT Sınavından Yüksek Puan Almanızı Sağlayacak 5 İpucu

Lisans eğitiminize Amerika’da bir üniversitede başlamak istiyorsanız veya Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde okumayı isteyen bir yabancı öğrenciyseniz yolunuzun SAT adlı sınavdan geçmesi gerekiyor. SAT hazırlık sürecinizin en iyi şekilde geçmesi içinse özenli bir çalışmaya ihtiyacınız olacak.

SAT-1 olarak da bilinen Reasoning Test, temel sayısal ve sözel yetenekleri ölçen üç bölümden oluşur. Bunlar, Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (Eleştirel Okuma) ve Writing (Kompozisyon) bölümleridir.

İşte, iyi bir SAT skoru elde edebilmek için beş ipucu:

Matematiği dert etmeyin.

Yabancı bir ülkenin eğitim sistemiyle sınanıyor olmak ilk bakışta korkutucu görünebilir. Ancak matematik soruları sandığınız kadar zor olmayabilir. Ağır ve kafa karıştırıcı olmaktan ziyade mantık yürütmeyle çözülebilecek tarzda sorular soruluyor. SAT hazırlık kitaplarından pratik yapıp soru tiplerine alışarak üstesinden gelebilirsiniz.

İngilizce okuma alışkanlığı edinin.

Critical Reading kısmında başarılı olabilmek için İngilizce kaynak okuma alışkanlığı edinin. Özellikle 2016’da sınav formatında yapılan değişikliklerden sonra okuma anlama çok yoğunlaştı. Bu yüzden başarı elde etmek için okuduğunuzu bir kerede anlamalısınız. The Economist, National Geographic gibi dergilerdeki metinleri okumak genel kültürünüzün yanında İngilizcenizi de çok geliştirir.

sat hazırlık

Yazma alıştırmaları yapın.

Writing kısmı sınavın ana kemiğini oluşturmasa da iyi okullar tatmin edici bir Writing sonucu da isteyebiliyor. Örnek sorulara göre, belirli bir süre içinde yazma çalışması yapabilirsiniz. İlginizi çeken bir konudaki bir yazıyı gözden geçirip analiz etmeye de çalışabilirsiniz. Kendinizi organize bir yazma şekliyle ifade etmek sizi öne geçirecektir. Yazmanızı geliştirmek için etrafınızdaki deneyimli birinden feedback almak ya da profesyonel bir danışmanla görüşmek işinizi kolaylaştırabilir.

Zamanı yönetmeyi öğrenin.

SAT çok zor değil, ancak hızın ve pratik düşünmenin ön planda olduğu bir sınav. Elinizden gelenin en iyisini yapmak için zamanınız kısıtlı. Zaman yönetimini ancak SAT hazırlık sırasında örnek çözerken süre tutarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca temel matematik sorularıyla ve İngilizce metinlerle ne kadar haşır neşir olursanız sınavda o kadar hız kazanırsınız.

Strese teslim olmayın.

Bu ipucu her sınav için geçerli olduğu kadar SAT için de geçerli elbette. Çalışmanın meyvesini almanızı engelleyecek tek şey sınav kaygısı olabilir. Bu yüzden kaygının önüne geçmelisiniz. Kendinize güvenin. Unutmayın, yeteri kadar çalıştıktan sonra başarılı olmamak için hiçbir neden yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir