RISD’ye Genel Bakış

Her öğrencinin hayali; yurtdışında okumak

Yurt dışında seyahat etmek, yaşamak ve okumak inanılmaz heyecan verici ve tatmin edici bir deneyim olabilir.  Bu motivasyon kaynakları öğrencilerin yurt dışında okuma taleplerini artırarak Öğrenci değişim programları ve okulların aralarında yaptığı çeşitli iş birliklerinin artmasına yol açtı. Çin’den Avustralya’ya kadar birçok farklı ülkede çeşitli burs imkânları ile birçok bölümde lise ve üniversite eğitimi almak mümkün. Rhode Island School of Design da bu okullardan biri. Okulların başvuru tarihleri yaklaşırken sanat ve tasarım alanlarında tüm dünyada üne sahip olan RISD’ye başvuru koşullarını gözden geçirelim 

Rhode Island School Of Design

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk bağımsız sanat ve tasarım kolejlerinden biri olan ,2 Mart 1877’de hem bir okul hem de müze olarak kurulan, Rhode Island School of Design, her zaman en başarılı sanat ve tasarım örgencilerini gözdesi olmuştur. Bu kadar köklü bir geçmişi olan bir okula başvurmanın da elbette bazı şartları var. RISD, öğrencilerini mezun olduktan sonra da yalnız bırakmıyor, onları alanında otorite olan sanatçı ve tasarımcılarla bir araya getirerek ilham almalarını sağlıyor.

Rhode Island School of Design’ın misyonu öğrencilerini toplum için sanat- tasarım çalışmalarının yaratılması ve takdir edilmesi, bilginin keşfedilmesi ve aktarılması, küresel bir topluma kalıcı katkılar sağlaması için eğitim görmesidir. Eleştirel ve yenilikçi düşünmeyi öğreterek sanatla daha iç içe bir toplum oluşturmayı amaçlar. Ezberci değil işin içinde yaparak öğrenen bireyler RISD’ın en büyük eğitim felsefesidir.

Kadınların başlattığı bir sanat okulu olarak RISD

Rhode Island school of design ABD’de kadınların oy kullanma haklarını kazanmasından tam olarak 40 sene önce küçük bir kadın topluluğu tarafından kuruldu. O yıl Helen Adelia Rowe Metcalf, Rhode Island Women Centennial Commission’ın 34 üyesinden 1876 $ ‘lık bir yatırım yapmalarını istedi. Böylece bugün Rhode Island school of design adını alan sanat ve tasarım okulu hayata gözlerini açmış oldu. 

RISD’in internet sitesinden binlerce bölümden kendinize en uygun olanı araştırabilirsiniz. Endüstriyel tasarımdan felsefeye, film yapımından Afrika danslarına, heykelcilikten mobilya tasarımına kadar geniş yelpaze bir bölüm listesi sizi bekliyor.

Başvuru İpuçları

Her okul gibi burada da başvuru süresi boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri belgelerin teslim tarihleri. Edinmeniz gereken belgeleri listelerken teslim tarihlerini mutlaka göz önünde bulundurun. Zira gireceğiniz sınavların sonuçları teslim tarihinden daha ileri bir tarihte açıklanıyor olabilir. Okulun “admission team”ı ile mutlaka sürekli iletişim halinde olun ve olası aksilikleri en kısa zamanda onlara bildirin. Sanat okuluna başvuracağınız için portfolyo sunmanız gerekecektir. Başvuracağınız bölüme göre kendinizi iyi ifade edebileceğiniz bir portfolyo tasarlayın ve bilgilerinizle yeteneklerinizi portfolyonuzda yansıttığınızdan emin olun.

References

https://www.risd.edu/academics/

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!