Polonya’da üniversite okumak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Polonya her geçen yıl öğrenciler arasındaki popülerliğini artırıyor. Her yıl dünyanın birçok noktasından gelen binlerce öğrenci Polonya üniversitelerine başvuruda bulunuyor. Polonya’da bulunan eğitim kurumları çok uluslu yapılarıyla ve öğrencilere sundukları avantajlarla dikkat çekiyor.

Peki; Polonya üniversiteleri öğrencilere ne gibi avantajlar sunuyor? Üniversite eğitimi için Polonya neden tercih edilmeli? Polonya’da üniversite fiyatları ve yaşam masrafları nasıl? Polonya’da ücretsiz üniversite okumak mümkün mü? Polonya’da üniversite okuma şartları nelerdir? Üniversiteler öğrencilerden neler bekliyor? Polonya üniversiteleri sınavsız öğrenci kabul ediyor mu? Polonya’da üniversite bölümleri arasında hangileri daha fazla ön plana çıkıyor?

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Polonya’daki üniversite okuma şartları neler? Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olmuş öğrenciler Polonya üniversitelerine başvuru yapma hakkı elde ediyor. Birçok Avrupa ülkesinin aksine Polonya YKS sınavına girilmesini talep etmiyor. Ancak elbette Polonya’nın prestijli üniversiteleri için lise diploması ve transkriptle başvuru yapmak yeterli olmuyor. Bazı üniversiteler alan derslerinde elde eden başarının diploma programları ile belgelendirilmesini talep ediyor. Bu noktada; AP programı ve IB programı devreye giriyor. AP programı Polonya üniversitelerine kabul aşamasında IB’ye göre daha fazla avantaj sağlayabiliyor.

Polonya’da üniversite okuma şartları
arasında elbette dil yeterliliği de bulunuyor. Polonya’da üniversite okumak isteyenler için birçok üniversite İngilizce eğitim imkanı sunuyor. Özellikle; tıp, hemşirelik, mühendislik, mimarlık gibi alanlarda İngilizce program çeşitliliğinin daha fazla olduğu biliniyor. Polonya’da üniversite bölümleri uluslararası öğrenciler için Lehçe dilinde daha fazla program seçeneği sunuyor. Öğrenciler eğer İngilizce eğitim almayı tercih ederlerse IELTS ya da TOEFL sınavlarından birini almaları gerekiyor. Lehçe eğitim almayı tercih eden öğrenciler ise üniversitelerin ya da anlaşmalı dil okullarının hazırlık programlarına katılabiliyor. Her iki dilde de B1 düzeyinde yeterlilik gösteren öğrenciler eğitimlerine başlayabiliyor.

Bununla birlikte; niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmişleri istenen belgeler arasında yer alıyor. Sanat ve tasarım bölümleri için portfolyo ve mülakat talep edilebiliyor. Öğrencilerin katıldığı sosyal sorumluluk projeleri, araştırma projeleri, yaz okulları ve stajları kabul sürecinde avantaj sağlıyor.

Polonya’da Üniversite Okumak: Eğitim ve Yaşam Masrafları

Peki; Polonya’da üniversite fiyatları nasıl? Polonya’da ücretsiz üniversite okumak mümkün mü? Polonya’da eğitim ücretleri üniversite ve bölümlere göre değişik gösteriyor. Ancak ortalama ücretler 1.500 Euro ile 13 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Hazırlık eğitimi söz konusu olduğunda ücretler bin ile 3 bin Euro arasında değişiyor. Tıp alanında ücretlerin diğer bölümlere oranla daha yüksek olduğu biliniyor. Tıp eğitimi almak isteyenler için ortalama yıllık ücretler 9 bin ile 13 bin Euro arasında değişiyor. Polonya’da ücretsiz üniversite okumak uluslararası öğrenciler için ne yazık ki mümkün olamıyor. Ancak Lehçe eğitim programlarının ücretlerinin İngilizce eğitim programlarına oranla daha düşük olduğu biliniyor.

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için yaşam masrafları ise pek çok ülkeye oranla oldukça düşük… Öğrencilerin aylık giderlerinin konaklama masrafları dahil 250 ile 500 Euro arasında değiştiği biliniyor. Öğrenciler hem eğitim hem de yaşam masrafları için burs olanaklarını da değerlendirebiliyor.

Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

Peki; Polonya’da hangi üniversiteler daha fazla ön plana çıkıyor? Hangi üniversite hangi bölümde daha başarılı? Üniversiteler öğrencilere ne gibi avantalar sunuyor? İşte QS 2022 sıralamasına göre; Polonya’nın en iyi üniversiteleri

Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi, Polonya’nın en büyük üniversite olarak biliniyor. Üniversite 1816 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite QS 2022 sıralamasına göre; Polonya’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk sırada yer alıyor. Aynı zamanda; Polonya’da üniversite okumak isteyenler tarafından en çok tercih edilen üniversitelerden biri olarak biliniyor. Varşova Üniversitesi, yaklaşık 55 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 6 binin üzerinde personel görev alıyor.

Üniversite 21 fakülteden oluşuyor. 37 farklı çalışma alanında eğitim ve araştırma seçenekleri sunuyor. Özellikle Beşeri Bilimler ve Doğa Bilimleri alanında dikkat çekiyor. Siyaset bilimi, gazetecilik, sosyoloji, hukuk, ekonomi, bilgisayar bilimleri gibi pek çok alanda ön plana çıkıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 30 enstitü bulunuyor. Varşova Üniversitesi toplam 126 binaya ev sahipliği yapıyor. Binaların çoğu iki alanda yoğunlaşmış olsa da, üniversite tüm şehre yayılmış konumda bulunuyor. Polonya’da üniversite okumak isteyenler için Varşova Üniversitesi bünyesinde yer alan fakülteler şöyle sıralanıyor;

 1. Liberal Sanatlar Fakültesi
 2. Uygulamalı Dilbilim Fakültesi
 3. Uygulamalı Sosyal Bilimler Fakültesi
 4. Biyoloji Fakültesi
 5. Kimya Fakültesi
 6. İktisadi Bilimler Fakültesi
 7. Eğitim Fakültesi
 8. Coğrafya ve Bölgesel Çalışmalar Fakültesi
 9. Jeoloji Fakültesi
 10. Tarih Fakültesi
 11. Hukuk ve Yönetim Fakültesi
 12. Gazetecilik, Bilgi ve Bibliyoloji Fakültesi
 13. Yönetim Fakültesi
 14. Matematik, Bilişim ve Mekanik Fakültesi
 15. Modern Diller Fakültesi
 16. Doğu Çalışmaları Fakültesi
 17. Felsefe ve Sosyoloji Fakültesi
 18. Fizik Fakültesi
 19. Siyaset Bilimi ve Uluslararası Çalışmalar Fakültesi
 20. Polonya Çalışmaları Fakültesi
 21. Psikoloji Fakültesi

Jagiellonian Üniversitesi

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilebilecek bir diğer üniversite Jagiellonian Üniversitesi… Üniversite, Polonya’nın Kraków kentinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversitenin kökleri 1364 yılına kadar uzanıyor. Üniversite Polonya’nın en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Orta Avrupa’nın en eski ikinci üniversitesi olarak biliniyor. Aynı zamanda Dünyanın ayakta kalan en eski üniversiteleri arasında yer alıyor. Jagiellonian Üniversitesi, köklü tarihi nedeniyle Polonya’nın en saygın yüksek öğrenim kurumu olarak kabul ediliyor. Üniversite uluslararası sıralamalarda da Polonya’nın en prestijli üniversitelerinden biri olarak yer alıyor. Üniversite, Coimbra Group ve Europaeum gibi üniversite ağlarının üyeleri arasında bulunuyor.

Jagiellonian Üniversitesi, Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için geniş bir program yelpazesi sunuyor. Üniversite, beşeri bilimler, hukuk, doğa bilimleri, sosyal bilimler, tıp gibi alanlarda dünya çapında tanınıyor. Üniversitenin ana kampüsü Kraków şehrinde merkezi bir konumda bulunuyor. Üniversite yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Lehçe programlar ağırlıkta olsa da; uluslararası öğrenciler için İngilizce ve Almanca programlar da sunuluyor. Üniversite kütüphanesi Polonya’nın en büyük kütüphanelerinden biri olarak biliniyor. Birçok ortaçağ el yazması ve önemli koleksiyonları barındırıyor. Üniversite 16 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 1. Hukuk ve Yönetim Fakültesi
 2. Tıp Fakültesi
 3. Eczacılık ve Tıbbi Analiz Fakültesi
 4. Sağlık hizmeti Fakültesi
 5. Felsefe Fakültesi
 6. Tarih Fakültesi
 7. Filoloji Fakültesi
 8. Polonya Dili ve Edebiyatı Fakültesi
 9. Fizik, Astronomi ve Uygulamalı Bilgisayar Bilimi Fakültesi
 10. Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 11. Kimya Fakültesi
 12. Biyoloji ve Yer Bilimleri Fakültesi
 13. Yönetim ve Sosyal İletişim Fakültesi
 14. Uluslararası ve Siyasi Çalışmalar Fakültesi
 15. Biyokimya, Biyofizik ve Biyoteknoloji Fakültesi
 16. Veterinerlik Fakültesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi, Polonya’nın ve Orta Avrupa’nın önde gelen teknoloji üniversitesinden biri olarak kabul ediliyor. Polonya’da üniversite okumak ve teknoloji eğitim almak isteyenler için en önemli kurumlar arasında yer alıyor. Varşova Teknoloji Üniversitesi’nin kökeni, Varşova Teknoloji Enstitüsü’nde mühendislik eğitiminin başladığı 1826 yılına dayanıyor. Üniversite 35 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin iki farklı kampüsü bulunuyor. Bu kampüsler; Varşova ve Plock Kampüsü olarak biliniyor. Üniversite bünyesinde yer alan fakültelerin çoğunluğu Varşova Kampüsü’nde yer alıyor. Üniversite bünyesinde bulunan bir kolej ve bir fakülte ise Płock Kampüsü’nde bulunuyor.

Üniversite, mimarlık, mühendislik, matematik, bilgisayar bilimleri, işletme gibi birçok alanda ön plana çıkıyor. Uluslararası öğrencilere hem lehçe hem İngilizce programlar sunuyor. Üniversite Polonya’da üniversite okumak isteyenler için birçok avantaj sunuyor. Öğrenciler aldıkları kaliteli eğitimin yanı sıra; burs ve kariyer seçeneklerini de değerlendirebiliyorlar.

Varşova Teknoloji Üniversitesi, Varşova Kampüsü’nde 19 fakülte bulunuyor ve fakülteler şöyle sıralanıyor;

 1. Yönetim ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 2. Mimarlık Fakültesi
 3. Otomotiv ve İş Makinaları Mühendisliği Fakültesi
 4. Kimya ve Proses Mühendisliği Fakültesi
 5. Kimya Fakültesi
 6. Sivil Mühendislik Fakültesi
 7. Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 8. Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi
 9. Yapı Hizmetleri Fakültesi
 10. Jeodezi ve Haritacılık Fakültesi
 11. Matematik ve Bilişim Bilimleri Fakültesi
 12. İşletme Fakültesi
 13. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi
 14. Mekatronik Fakültesi
 15. Üretim Mühendisliği Fakültesi
 16. Fizik Fakültesi
 17. Güç ve Havacılık Mühendisliği Fakültesi
 18. Ulaştırma Fakültesi
 19. WUT İşletme Okulu

Płock Kampüsü’nde ise İnşaat Mühendisliği, Mekanik ve Petrokimya Fakültesi yer alıyor. Bunun yanı sıra; kampüs, Ekonomi ve Sosyal Bilimler Koleji’ne ev sahipliği yapıyor.

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Polonya’da üniversite okumak isteyenler için öne çıkan bir diğer üniversite; AGH Bilim ve Teknoloji ÜniversitesiAGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Polonya’nın Krakow kentinde yer alan bir teknik üniversite olarak biliniyor. Üniversite 1919 yılından beri varlığını sürdürüyor. AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 35 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite Polonya’nın en iyi dördüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Bununla birlikte üniversite bünyesinde yürütülen araştırmalar dünya çapında yankı uyandırıyor. Üniversite 16 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler şu şekilde sıralanıyor;

 1. Maden ve Jeo-mühendislik Fakültesi
 2. Metal Mühendisliği ve Endüstriyel Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 3. Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 4. Makine Mühendisliği ve Robotik Fakültesi
 5. Jeoloji, Jeofizik ve Çevre Koruma Fakültesi
 6. Maden, Etüt ve Çevre Mühendisliği Fakültesi
 7. Malzeme Bilimi ve Seramik Fakültesi
 8. Döküm Mühendisliği Fakültesi
 9. Demir Dışı Metaller Fakültesi
 10. Sondaj, Petrol ve Gaz Fakültesi
 11. İşletme Fakültesi
 12. Yakıtlar ve Enerji Fakültesi
 13. Fizik ve Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 14. Uygulamalı Matematik Fakültesi
 15. Beşeri Bilimler Fakültesi
 16. Bilgisayar Bilimleri, Elektronik ve Telekomünikasyon Fakültesi

Adam Mickiewicz Üniversitesi

Polonya’da üniversite okumak isteyenler tarafından tercih edilebilecek bir diğer üniversite, Adam Mickiewicz ÜniversitesiAdam Mickiewicz Üniversitesi, Polonya’nın Poznan kentinde bulunan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Poznan kentinin en eski üniversitesi olma özelliği taşıyor. Üniversite Polonya’nın en iyi beşinci üniversitesi olarak sıralanıyor. Aynı zamanda köklü tarihi nedeniyle; Polonya’nın en saygın akademik kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Üniversite kütüphanesi Polonya’nın en büyük kütüphaneleri arasında yer alıyor. Birçok önemli esere ve koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Üniversite 40 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte 4 binin üzerinde akademik personeli bulunuyor. Yaklaşık 80 disiplinde eğitim olanağı sunuyor.

Üniversitenin eğitim dilinin çoğunlukla Lehçe olduğu biliniyor. Ancak; Polonya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için Almanca ve İngilizce programlar da sunuluyor. Adam Mickiewicz Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği’nin üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite 6 okul ve 20 fakülteden oluşuyor. Üniversite bünyesinde yer alan fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Biyoloji Fakültesi
 • Coğrafya ve Jeoloji Bilimleri Fakültesi
 • Kimya Fakültesi
 • Fizik Fakültesi
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 • Beşeri Coğrafya ve Planlama Fakültesi
 • Siyaset Bilimi ve Gazetecilik Fakültesi
 • Hukuk ve Yönetim Fakültesi
 • Psikoloji ve Bilişsel Bilimler Fakültesi
 • Sosyoloji Fakültesi
 • Eğitim Araştırmaları Fakültesi
 • Antropoloji ve Kültürel Çalışmalar Fakültesi
 • Arkeoloji Fakültesi
 • Felsefe Fakültesi
 • Tarih Fakültesi
 • Sanat Çalışmaları Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İngilizce Fakültesi
 • Polonya ve Klasik Filoloji Fakültesi
 • Modern Diller ve Edebiyatlar Fakültesi

Polonya’da üniversite okumak ile ilgili daha detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.