fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurt Dışında Dijital Medya Okumak

Yurt Dışında Dijital Medya Okumak

Dijital medya teknolojinin gelişmesi sonucu ortaya çıkmış kavramlar arasında yer alıyor. Elbette artık üniversiteler de bu alana yer veriyor. Dijital…

4 Mart 2021

aba-egitim-yurt-disinda-dijital-medya-okumak

Dijital medya teknolojinin gelişmesi sonucu ortaya çıkmış kavramlar arasında yer alıyor. Elbette artık üniversiteler de bu alana yer veriyor. Dijital medya ile ilgili bölümlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de ve dünyada dijital medya ve ilişkili alanları içeren birçok lisans ve lisansüstü program bulunuyor.

Teknolojinin gelişimi ve değişen dünya iletişimin de dijital ortama taşınmasına neden oluyor. Hem iletişim ortamları hem de iletişim araçları değişiyor ya da yeniden yapılanıyor. Geçmişten bugüne gazeteler, radyolar, televizyonlar iletişim aracı olarak kullanılırken; bugün internet devreye giriyor. Yakın geçmişte haberlerin ya da yeni gelişmelerin basılı yayınlar ve televizyon aracılığıyla takip edildiği biliniyor. Günümüzde ise haber akışını sağlamak ya da haber almak için farklı kaynaklara başvuruluyor. Elektronik ortamdaki yayınlar, web siteleri ya da sosyal medya takip ediliyor.

İletişimin Dijital Ortama Taşınması

İletişimin dijital ortama taşınması aslında pek çok açıdan avantaj sağlıyor. Yaşanan gelişmelere basılı kaynaklar ya da televizyon kanalları aracılığıyla eşzamanlı olarak erişmek mümkün olamıyor. Ancak dijital platformlar eşzamanlı haber akışına olanak veriyor. Dolayısıyla dünyada yaşanan gelişmeleri ve gündemi takip etmek son derece kolay hale geliyor. Aynı zamanda dijitalleşme dağıtım ağları nedeniyle ortaya çıkan problemleri de ortadan kaldırıyor. Bilgi edinmek ya da bilgiyi aktarmak için artık aracılara ihtiyaç duyulmuyor. Bilginin elektronik ortamda dağılımı maliyetlerin düşmesine de yardımcı oluyor. Daha az kaynakla daha verimli haber akışı sağlanması mümkün olabiliyor.

Medyanın Tasarımsal Boyutu ve Dijital Mecraların Kullanımı

Bu değişim medya alanında eğitim alacak, kariyer yapacak bireylerin farklı becerilere ihtiyaç duymasına yol açıyor. Medya alanında eğitim alan bir öğrencinin yalnızca haberi veya herhangi bir ürünü ortaya koyması yetmiyor. Fikirden, tasarıma ve ürünün hedef kitleye ulaşmasına kadar geçen süreçler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Medyanın tasarımsal boyutu gitgide önem kazanıyor. Bu anlamda medya tasarımı bölümleri dikkat çekiyor. Elbette yeni medya ve dijital medya mecralarının ve kullanımına yönelik birikime de ihtiyaç duyuluyor.

Yurt Dışında Dijital Medya Eğitimi Almak

Türkiye’de ve dünyada pek çok öğrenci dijital medya eğitimi almak için yurt dışında gitmeyi tercih ediyor. Bu alanda Almanya, Hollanda, İngiltere, Kolombiya, Amerika, Polonya, Macaristan, İrlanda gibi ülkeler ön plana çıkıyor. Özellikle Hollanda dünya sıralamalarında medya ve iletişim alanında en iyi eğitim veren ülkeler arasında bulunuyor. Hollanda’da bu alanda; Tilburg Üniversitesi, Groningen Üniversitesi ve Leiden Üniversitesi’nde eğitim almak mümkün olabiliyor. Almanya’da ise Paderborn Üniversitesi, Bochum Üniveristesi ve Bremen Üniversitesi iletişim ve medya alanında öne çıkıyor.

Bu alanda dikkat çeken bir başka ülke ise İrlanda… İrlanda üniversiteleri, medya çalışmaları, iletişim çalışmaları, medya teknolojileri, gazetecilik, film ve yayın alanlarında eğitim veriyor. Dublin Teknoloji Üniversitesi, Dublin Şehir Üniversitesi, Maynooth Üniversitesi bu alanlarda eğitim veren üniversiteler arasında bulunuyor. Bu alanlar arasında medya çalışmaları ve medya teknolojileri sıkça tercih ediliyor. Polonya’da, Varşova Üniversitesi ve Collegium Civitas Üniversitesi, yeni medya ve iletişim eğitimi alabileceğiniz üniversitelerden… Kolombiya Üniversitesi ve Prag Film Okulu iletişim ve medya alanında dikkat çeken üniversiteler arasında yer alıyor. Macaristan’da bulunan Metropolitan Üniversitesi ise Medya Tasarımı bölümüyle dikkat çekiyor.

Medya alanının yurt dışındaki önemli merkezleri arasında İngiltere, Kanada ve Amerika’da dikkat çekiyor. Özellikle Amerika’da San Francisco bölgesinde yer alan üniversiteler bu alanda ön plana çıkıyor. İngiltere’de ise Middlesex Üniversitesi’nin 3D Animasyon bölümü ön plana çıkıyor.

Dijital Medya alanı geleceğin önemli meslek alanları arasında gösteriliyor. Haber ve bilgiye duyulan ihtiyacın her dönemde var olacağı biliniyor. Mecralar değişse de bu durum değişmiyor. Dolayısıyla medya alanında yeni teknolojilere yönelik bir eğitim almak öğrencilere önemli avantajlar sağlıyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest