fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Oxford Üniversitesi Tıp Bölümüne Nasıl Girerim?

Oxford Üniversitesi Tıp Bölümüne Nasıl Girerim?

Bu makalemizde Oxford Üniversitesi Tıp bölümüne giriş hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz. Oxford Üniversitesi Tıp Kabul Testi Kursların çoğu, başvuruda kabul…

18 Eylül 2019

Oxford Üniversitesi Tıp Bölümüne Nasıl Girerim?

Bu makalemizde Oxford Üniversitesi Tıp bölümüne giriş hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Oxford Üniversitesi Tıp Kabul Testi

Kursların çoğu, başvuruda kabul sınavına girmeyi gerektirir ve bu testler Oxford’da okumak için başvuran tüm adaylar arasında seçim yapmaya yardımcı olmak için kullanılır. Başvurunuzu olabildiğince rekabetçi hale getirmek için kayıt yaptırmanız ve kursunuz için gerekli olan tüm kabul testlerine girmeniz çok önemlidir. Oxford üniversitesinde Tıp okumak için BMAT (Biyomedikal Kabul Testi) testine girmeniz gerekmektedir.

BMAT (Biyomedikal Kabul Testi) Nedir ?

Aşağıdaki derslerden birine başvuruyorsanız, BMAT testine girmeniz gerekiyor : Biyomedikal Bilimler, Tıp, Tıp (Lisansüstü Giriş).

Biyomedikal Kabul Testi, 2 saat süren ve zamana bağlı koşullar altında yapılan, kağıda dayalı bir testtir. BMAT üç bölüme ayrılmıştır. Bölüm 1 problem çözmeyi, tartışmayı anlama ve veri analizi ile çıkarımı test eder. Bölüm 2, genellikle Fen ve Matematik derslerinde bulunan bilgilere dayanmaktadır. Muhtemelen yabancı ortamlarda, bu bilgiyi uygulama yeteneğinizi test eder. Bölüm 3, fikir geliştirme ve bunları yazılı olarak etkin biçimde iletişim kurma kapasitenizi test eder. Bu bir bilgi testi değildir.

Neden Sınava Girmek Zorundayım?

Oxford Üniversitesi’ne başvuran adayların çoğu, harika kişisel ifadelere, mükemmel referanslara ve ayrıca iyi notlara sahiptir. Bu nedenle, özellikle dünyanın dört bir yanından gelen başvuru sahipleri ve farklı nitelikler alan çok sayıda kalifiyeadaylar arasından çok sayıda kalifiye aday arasında seçim yapmak zor olabilir.

Testler, belirli bir kursa başvuran her öğrencinin, nereden geldikleri hakkında bilgi verir. Başvurunun diğer unsurlarıyla birlikte ele alındığında, bu en iyi adayları belirlemeye yardımcı olur. Ancak, başvurunuzun kısa listeye alınacağını garanti edecek belirli bir işaret yoktur. Sınavlar her yıl değişmektedir ve sınav puanınız, kursa başvuran diğer öğrencilerin puanlarıyla birlikte değerlendirilecektir.

Oxford Üniversitesinde Tıp Okumak İçin Yılda Ortalama 3.300 Başvuru Yapılmaktadır

Ücret Ödemek Gerekiyor mu ?

BMAT, İngiltere ve AB’de sınava giren tüm adayları, £ 46’lık standart bir giriş ücreti talep eden Cambridge Testleri tarafından yürütülmektedir. AB dışındaki standart ücret 78 £ ‘dir. Bununla birlikte, testi yaptırmanın maliyetinin bir engel teşkil etmesini istemiyorlar, bu nedenle ödeme yapmanız zorsa finansal destek sağlanabiliyor. Belirli kriterleri karşılamanız durumunda, ücretlerinizin bedelini geri almaya hak kazanacaksınız.

Testler Nasıl Tasarlanır ve Değerlendirilir ?

Bir bölüm, dersleri için yeni bir kabul sınavı yapmak istediğinde, testin uygun olmasını sağlamak için tasarlanmış pilot bir test aşaması da dahil olmak üzere Üniversite içinde önemli bir danışma süreci vardır. Uygun olan yerlerde, konu departmanları, öğrenci ve okul veya kolej için başvuru sürecini kolaylaştırmak için ortak sınavlara teşvik edilir. Her beş yılda bir her bir kabul testi için bir rapor hazırlanır ve her testin istatistiksel değerlendirmesi yapılır.

Oxford Üniversitesi Tıp Nasıl Kayıt Olurum ?

Kayıt işlemi otomatik değildir ve UCAS başvurunuzu tamamlamanız sizi teste kaydetmez. Ancak bunu yetkili bir test merkezinden yapmalısınız. Çoğu aday için burası kendi okulu veya üniversitesidir ancak açık bir sınav merkezi de olabilir. Sınav Merkezinize aşağıdaki bilgileri sağlamalısınız:

Adınız, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz ve UCAS numaranız, seçtiğiniz bölümün adı, kurs ve kurs kodu (BMAT, Birleşik Krallık’taki birçok üniversite tarafından kullanılıyor, bu yüzden lütfen başvurmayı planladığınız tüm bölümeri not aldığınızdan emin olun).

Sınavınızı Okulda veya Kolejde Olmak :

Lütfen Sınav Görevlinize, okulunuzun veya kolejinizin bir test merkezi olarak kayıtlı olup olmadığını sorun. Olmazlarsa, nasıl test merkezi olunacağı konusundaki tavsiyeye uyabilirler. Kurumlar 30 Eylül tarihinden önce herhangi bir zamanda sınav merkezi olmak için kayıt olabilirler. Okullar 1 Eylül – 1 Ekim arasında BMAT’a adaylarını istedikleri zaman kaydedebilirler. Lütfen 1 Ekim gecesi gece yarısına kadar aday giriş numaranızın giriş kanıtı olduğundan emin olun. Geç girişler 15 Ekim’e kadar kabul edilir, ancak ek bir ücret uygulanır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede düzenleme yapmaya başlamanız şiddetle tavsiye edilir.

Testinizi Açık Bir Test Merkezinde Olmak :

Herhangi bir nedenden dolayı okulunuz bir sınav merkezi olamazsa veya şartlarınız bunu sağlamıyorsa, sınavınızı açık bir merkezde yapabilirsiniz. En yakın test merkezini Cambridge Assessment Admissions Testing (CAAT) web sitesinde bulabilirsiniz. Merkezler, 1 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında BMAT adaylarını her zaman kaydedebilir. Lütfen 1 Ekim gecesi gece yarısına kadar aday giriş numaranızın giriş kanıtı olduğundan emin olun. Geç girişler 15 Ekim’e kadar kabul edilir, ancak ek bir ücret uygulanır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede düzenleme yapmaya başlamanız şiddetle tavsiye edilir. Bulunduğunuz şehre uygun bir sürüş mesafesinde bir test merkezi bulamıyorsanız, lütfen CAAT’taki Destek Ekibi ile iletişime geçin.

Erişim Sorunları İçin Başvurabilir miyim?

Görme bozukluğu, disleksi veya serebral palsi gibi performansınızı etkileyebilecek kalıcı veya uzun süreli bir sakatlığınız varsa, test merkeziniz sizin için erişim düzenlemeleri için başvurabilir. Ayrıca, kırık bir kol gibi kısa süreli bir zorluk yaşıyorsanız, erişim düzenlemeleri için uygun olabilirsiniz.

Uygun olduğunuz erişim düzenlemeleri, durumunuzun tam olarak niteliğine bağlı olacaktır ve çoğunlukla okulunuzda bir sınava girerken alacaklarınızla aynı olacaktır. Bunlar, değiştirilmiş materyalleri (örneğin, büyük baskı veya braille sınav kağıtları), fazladan zamanları veya dizüstü bilgisayar kullanımını içerebilir.

Okulunuza veya sınav merkezinize mümkün olan en erken zamanda gereklilikleri bilmeniz ve başvurunuzu desteklemek için tıbbi kanıtlar sağlamanız gerekir. Lütfen, değiştirilmiş bildiriler için son başvuru tarihinin 30 Eylül olduğunu ve diğer tüm erişim düzenlemelerinin 15 Ekim normal tarihine göre düzenlenebileceğini unutmayın.

Ne Zaman Sınava Girerim ?

BMAT, Cambridge Değerlendirme Kabul Testi (CAAT) tarafından yönetilmektedir. Tıp (A100) ve Biyomedikal Bilimler’e başvuran tüm adayların, BMAT’a ekim ayında aşağıdaki tarihte girmeleri gerekir:

30 Ekim 2019 Çarşamba
4 Kasım 2020 Çarşamba
3 Kasım 2021 Çarşamba
2 Kasım 2022 Çarşamba

Bu BMAT sınavına aynı yıl içerisinde tekrar girmek mümkün değildir. Erişim koşullarından dolayı kötü bir şekilde çalıştığınızı düşünüyorsanız, örneğin: Test günü hastalandıysanız, test merkeziniz sizin için özel bir değerlendirme formu sunabilir; veya test merkezinde bir tür iletişim problemi varsa, formu kendiniz gönderebilirsiniz. Başvuru formları test tarihinden itibaren 5 gün içinde alınmalıdır.

Sonuçlarımı Nasıl Alabilirim?

BMAT sonuçları, CAAT’ın Metritest sistemi ile Kasım sonunda yayınlanır. Testin yapıldığı gün size bir bilgi sayfasında giriş bilgileri verilecektir. Sınav Öğretmenleri, tüm testlerin sonuçlarını doğrudan CAAT’tan alırlar ve Kasım ayında kısa listeye karar verirler, böylece adayların sonuçlarını ayrı ayrı göndermeleri gerekmez.

Mezuniyet öncesi tıp adayları (A101): Ağustos sınavına girmeyi seçerseniz, sonuçlarınız Eylül ayının sonlarına doğru Metritests sistemi aracılığıyla açıklanacak. Sonuçlarınızı 20 Ekim’e kadar başvurduğunuz kurumlarla paylaşmak sizin sorumluluğunuzdadır ve otomatik olarak yapılmayacaktır. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Nasıl Hazırlanırım ?

Herhangi bir sınava girmek stresli olabilir, ancak önceden biraz hazırlık yaparak güveninizi arttırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bazı örnek veya geçmiş makaleleri uygulama şansınız varsa ve almanız gereken giriş sınavının formatına ve zamanlamasına alışmışsanız, gerçek sınavda daha iyisini yapabilirsiniz. İşte BMAT’e hazırlanmak için en önemli ipuçlarımız:

1-) BMAT için uygulamayı ve geçmiş makaleleri gözden geçirin. Bu, test belgesine aşina olmanıza ve ne olacağını bilmenize yardımcı olacaktır.
2-) Test koşullarında en az bir kağıt yerleştirin. Bu, üç bölümün her birine ne kadar zaman ayıracağınıza alışmanıza yardımcı olacağı için gerçekten önemlidir.
3-) Test spesifikasyonlarını kontrol etmenizi ve ilgili materyali kapladığınızdan emin olmanızı şiddetle tavsiye ederiz.
4-) Ayrıca BMAT videolarını, hazırlık kılavuzunu ve web seminerini CAAT web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bölüm 1: Yetenek ve Beceriler

Bölüm 1 problem çözmeyi, bir argümanı anlama yeteneğini ve veri analizi ile çıkarımı test eder. İşte bu ilk bölüm için cevapları açıklanmış bazı pratik yazılar.

Geçmiş Sınav 2014 1. Bölüm
Geçmiş Makale 2014 1. Bölüm cevap sayfası
Geçmiş Makale 2014 1. Bölüm cevap anahtarı
Geçmiş Makale 2014 1. Bölüm cevap açıklamaları

Bölüm 2: Bilimsel Bilgi ve Uygulamalar

Bölüm 2 genellikle uzman olmadığınız bölüm Fen ve Matematik derslerinde bulunan bilgilere dayanmaktadır. Muhtemelen yabancı ortamlarda, bu bilgiyi uygulama yeteneğinizi test eder. Müfredatların zaman içinde değiştiğinden, BMAT Bölüm 2’deki Bilim ve Matematik içeriğinin de değiştiğine dikkat edin. BMAT Bölüm 2 içerik spesifikasyonu 2014 yılında revize edilmiştir. daha önce incelenen bazı konular artık dahil edilmediğinden, halen mevcut test şartnamesi kapsamında olup olmadığını kontrol edin.

Bölüm 3: Görev Yazma

Bölüm 3, fikir geliştirme ve bunları yazılı olarak etkin biçimde iletişim kurma kapasitenizi test eder. Bu bir bilgi testi değildir. 2010-2016 yılları arasında, Bölüm 3’ün dört yazı görevi vardı, ancak 2017 yılı itibariyle size üç yazı görevi seçeneği sunulacak.

Örnek Bölüm 3

Bu makalemizde Oxford Üniversitesi Tıp bölümüne giriş hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaştık. Beğeniyseniz dahası için Abaeğitim 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 9 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest