fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » Online Sınav Sisteminde Kopya Çekilmesi

Online Sınav Sisteminde Kopya Çekilmesi

Online sınav her geçen gün eğitim sistemi içerisindeki yerini sağlamlaştırmaktadır. Önceden kağıt kalem ile yapılan yazılı ya da test usulü…

30 Haziran 2020

Online sınav her geçen gün eğitim sistemi içerisindeki yerini sağlamlaştırmaktadır. Önceden kağıt kalem ile yapılan yazılı ya da test usulü sınavların yerini artık yavaş yavaş bu sınav sistemi almaktadır. Hem pratiklik açısından hem de kullanılan materyaller bakımından oldukça rahat bir sınav sürecini öğrenciler için hazırlamaktadır. Teknoloji çağında yetişen öğrenciler açısından da sınavların bu şekilde yapılması onları gelecek dönemlere de geçişi sağlamaktadır. Zamanı planlı bir şekilde kullanmayı öğreten ve sağlayan bu sınav sistemi sayesinde, zamandan tasarrufta edilebilmektedir.

Dünya üzerinde yaşanan pandemi sürecinin etkisiyle de çoğu kurum ve kuruluşlar yaptıkları sınavları artık uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirmektedir. Hatta bu durum kağıt kullanım israfının önüne dahi geçmektedir. Öyle ki bilgisayar üzerinden yapılan sınavlar yine bilgisayar üzerinden tarandığından kağıt israfının önüne de geçilmektedir. Her şeyde olduğu gibi bu online sınav sisteminin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Bu sınavın avantajları arasında öğrenciler, pratiklik ve zamanı idareli kullanma konusunda yetkinliğe sahip olmaktadırlar. Ayrıca bu sayede bilgisayar kullanma ve beceri kazanma konusunda da kabiliyet sahibi olmaktadırlar. Yine bu sınav sistemi sayesinde bilgisayar dilini çözme de ve adımlarını takip etmede de becerilere sahip olunmaktadır. Dezavantajları arasında ise bilgisayar kullanma konusunda az bir yeterliliğe sahip olan öğrenciler muhakkak zorluk yaşayacaklardır. Ayrıca bu sistem üzerinden yapılan sınavların takibinin eğitim kurumları tarafından yapılması da büyük bir hassasiyet ve özen gerektirmektedir.

Online Sınav Nasıl Olur?

Online sınav nasıl olur sorusunun sıklıkla sorulması üzerine yazılan bu yazı gerekli tüm cevapları ilgililerine yöneltmektedir. Verilen eğitimlerin geri dönüşlerini almak üzere teknoloji ortamında yapılan sınavlara online sınav denilmektedir. Bu sınavlar başta üniversitelerde ve eğitim kurumlarında olmak üzere birçok farklı alanda da yapılabilmektedir. Ayrıca bu sınav sistemi araştırma projelerinde ve belli bölgelere yönelik veri toplamada da kullanılmaktadır. Bu sınav sistemi web tabanlı olarak etkinleştirilmiştir.

Uzaktan eğitim sistemi içerisinde bulunan kullanıcılara birçok konuda çeşitli soru havuzları oluşturulmaktadır. Bu soru havuzlarının içerisinde bulunan farklı zorluk seviyesindeki sorulardan online sınav sistemi yapılmaktadır. Yapılan sınav sonrasında sonuçlar anında görüntülenmektedir. Bu sayede kişiler sınav sonrasında haftalarca ya da aylarca sonuç bekleme durumu ile karşılaşmamaktadır. Ayrıca sonuçlar bu sistem sayesinde grafik ve raporlarla da değerlendirilmektedir. Yine bu sınav sistemi sayesinde öğrencilerin ya da sınava giren diğer bireylerin performansları da takip edilebilmektedir.

Online Sınavda Nasıl Kopya Çekilir?

Günümüzde hemen hemen tüm eğitim kurumları online sınav sistemine geçmek için start vermişlerdir. Teknoloji çağında buluna dünyamız içinde durumun böyle olması son derece yerinde bir karar olmaktadır. Ancak bilgisayar aracılığı ile yapılan bu sınavların güvenli olup olmaması bakımından kafa karışıklıkları meydana gelmektedir. Aslında burada yapılması gereken ilk şey eğitimcilerin öğrencilerine güven duymasıdır. Güvenin olmadığı bir ortamda sağlıklı sonuçların alınmayacağı da aşikardır.

Online sınavda nasıl kopya çekilir sorusunun cevabı altında öğretmenlerin tecrübeleri yatmaktadır. Tecrübeli bir eğitimci, öğrencinin kopya çektiğini ya da çekmediğini rahatlıkla anlayabilecek bir donanıma sahiptir. Öğrencinin kopya çekip çekmediğine yönelik önemli metotlar arasında ‘college board’lar da bulunmaktadır. Bu metotların başında öğrencinin önceden girmiş olduğu sınavlar ile bugünkü sınavlar el yazısı olarak karşılaştırılmaktadır. El yazıları kontrol edilerek kopya çekip çekmediğinin tespiti yapılmaktadır.

Online sınav sistemi için gerekli olan bilgisayarların belli aralıklarla açılıp kapatılması ve ses alma gibi durumlarda yasaklar arasında bulunmaktadır. Ayrıca sınav esnasında konuşulması da kesinlikle yasaktır. Yine sınav süreci boyunca öğrencinin el yazısı da takip edilmektedir. O yüzden tüm öğrenciler sınav süreci boyunca her noktadan takip ediliyor durumdadır. Bu sayede öğrencinin sınav esnasında yaptığı kopya girişimleri de belli olmuş oluyor.

Kopya Çekmenin Sınavlara Olan Etkisi

Online sınav hileleri ile gerçekleştirilen kopyaların tespit edilmesi ile öğrenciler yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kopya çekmeye yeltenen bir öğrencinin bu durumu tespit edilirse kazandığı sınavların hiçbiri geçerli olmamaktadır. Bu şekilde yakalan öğrencilerin özellikle SAT ve AP sınavları büyük bir risk altına girmektedir. Ayrıca gireceği üniversiteler açısından da öğrencinin saygınlığı ciddi bir şekilde zedelenmiş olacaktır. Öğrencilerin bu konulara önemle ve özenle dikkat etmesi gerekmektedir.

Dijital ortamlarda sınavların gerçekleştirilmesi ile beraber sınavlar da artık açıklık ve şeffaflık kazanmaktadır. Bu alenilik sonucunda kopya çekmeye yeltenen öğrencileri tespiti kolaylıkla yapılmaktadır. Disiplin suçuna yakın bir cezanın alınmaması için öğrencilerin tedbiri elden bırakmaması gerekmektedir. Üniversite dönemine kadar belki Türkiye ve Çin gibi ülkelerin bazı okullarında olaya biraz daha yumuşak bakılsa da, üniversite döneminde kopya çekmek kesinlikle kabul edilen bir durum değildir.

Online sınav testlerini güvenli bir şekilde yapılabilmesi 2 temel unsur üzerinde toplanmaktadır. Bunlardan ilki; test içeriğinin güvenliği iken, ikincisi ise; kimlik tespit etme güvenliğidir. Test içeriğinin güvenliği; sınava girecek olan aday sınav soruları ile ilk kez karşılaşmış olmalıdır. Bir diğer deyişle kişi testte karşısına çıkan soruları önceden bilmemeli ve tahmin edememelidir. Kimlik tespit edebilme ise; yapılacak testin online olması üzerine sınava girecek kişinin adayın kendisinin mi olduğu ya da bir başkasının mı olduğu sorusu akla gelmektedir. Bu konunun üstesinden de özellikle web kamera üzerinden yapılan tespitler ile gelinmektedir.

Konu hakkındaki sorularınız için ABA Yurt Dışı Eğitim’e başvurabilir, konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 7 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest